Co z drogą południową? Są kolejne odwołania. To znów oddala wizję jej budowy

KATEGORIA: INWESTYCJE / 15 lipca 2020

Wizualizacja mostu na Wisłoku
Fot. SWECO/Miejski Zarząd Dróg

Według czerwcowych zapowiedzi władz Rzeszowa 7 lipca do wojewody podkarpackiego miał trafić wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dotyczący budowy południowej obwodnicy miasta. Taka informacja padła m.in. podczas spotkania prezydenta Tadeusza Ferenca z podkarpackimi parlamentarzystami. Okazuje się jednak, że wniosek o ZRID dla budowy obwodnicy nie został jeszcze przekazany służbom wojewody. Jak słyszymy w ratuszu powodem takiej sytuacji są kolejne odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego dotyczące dokumentacji decyzji środowiskowej.

- Samorządowe Kolegium Odwoławcze nakazało nam uzupełnić dokumentację dotyczącą decyzji środowiskowej. Na uzupełnienie materiałów mamy czas 30 dni. Termin rozpatrzenia tej sprawy przez SKO mija 1 sierpnia tego roku. Dlatego też złożenie wniosku o ZRID się opóźni - tłumaczy Agnieszka Siwak-Krzywonos z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Skargę na warunki decyzji środowiskowej do Samorządowego Kolegium Odwoławczego złożyło Stowarzyszenie Mieszkańców Budziwój-Biała, organizacje ekologiczne Fundacja Greenmind i Towarzystwo Ochrony Przyrody oraz mieszkańcy. Dotyczy ona oddziaływania inwestycji pod kątem występowania siedliska lasów łęgowych będących pod ochroną w ramach obszaru Natura 2000.

Nie jest to pierwsza tego typu sytuacja jeżeli chodzi o odwołania dotyczące decyzji środowiskowej, którą miasto opracowało w listopadzie zeszłego roku. Od tego czasu w zasadzie cały czas trwa procedura odwoławcza w związku ze skargami składanymi przez mieszkańców Budziwoja i Białej oraz organizacji ekologicznych.

Droga Południowa według proponowanego przez władze Rzeszowa wariantu ma mieć 6-kilometrów i rozpoczynać się od węzła na ul. Podkarpackiej, biec przez Zwięczycę, z dużym mostem przez Ptasią Wyspę na Wisłoku, dalej przeciąć ul. Kwiatkowskiego i przez osiedla Biała i Budziwój połączyć się z al. Sikorskiego. Na wspomnianym czerwcowym spotkaniu parlamentarzystów z władzami Rzeszowa padły jednogłośne deklaracje ze strony posłów wszystkich opcji politycznych o konieczności realizacji tej inwestycji.

W momencie gdy władze Rzeszowa będą dysponowały pełną dokumentacją potrzebną do złożenia wniosku o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, służby wojewody podkarpackiego będą miały 90 dni na jego rozpatrzenie. Jak zapowiedział jeszcze w czerwcu dyrektor Wydziału Nieruchomości w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim Marek Bajdak, wniosek może być rozpatrzony zdecydowanie szybciej. Jeżeli dokumentacja będzie kompletna, może się to stać nawet w ciągu 52 dni.

Wokul

Różne warianty przebiegu obwodnicy południowej
Fot. YouTube/Nasza Droga Droga

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4