Rozstrzygnięcie przetargu na RCK jeszcze się opóźni? Wpłynęło odwołanie

KATEGORIA: INWESTYCJE / 31 sierpnia 2020

Wizualizacja budynku dworca PKP Rzeszów Główny i placu RCK - widok z lotu ptaka
Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Do 15 września władze Rzeszowa czekają na oferty w przetargu dotyczącym budowy Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Przypomnijmy, że termin ten był już kilka razy przesuwany. Może się jednak okazać, że rozstrzygnięcie przetargu jeszcze się opóźni w związku z odwołaniem złożonym do Krajowej Izby Odwoławczej przez jednego z wykonawców zainteresowanych udziałem w przetargu.

- Na ten moment otwarcie ofert nadal jest planowane na 15 wrześnie. Analizujemy oczywiście odwołanie złożone przez jednego z wykonawców i jeszcze nie ma na razie decyzji w sprawie wydłużenia postępowania. Więcej będziemy wiedzieć w tym tygodniu - informuje Agnieszka Siwak-Krzywonos z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Odwołanie od warunków przetargu złożyła firma Inżynieria Rzeszów S.A. i dotyczy ono sprawy zmian wprowadzonych w specyfikacji przetargowej po ogłoszeniu przetargu w kwestii warunków udziału w postępowaniu oraz kryterium oceny ofert. Chodzi konkretnie o zapisy dotyczące doświadczenia kierownika budowy. Nie jest to pierwsza tego typu sytuacja, ponieważ wcześniej odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej od treści Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia złożyła spółka Budimex S.A. W następstwie odwołania miasto dokonało zmian w SIWZ.

Przetarg na budowę Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego ogłoszono początkiem czerwca i pierwotnie planowano otwarcie ofert 17 lipca jednak w związku ze skalą inwestycji wiadomo było, że zostanie on wydłużony. Do ratusza wpłynęło ponad 1000 pytań dotyczących warunków realizacji inwestycji. Dotyczyły one głównie szczegółów technicznych inwestycji, ale też sposobu prowadzenia prac, kar umownych czy warunków stawianych wykonawcom, którzy złożą swoje oferty. Pytania zawierały też prośby o zmiany w specyfikacji. Jak słyszymy w rzeszowskim ratuszu na dużą część udało się już odpowiedzieć.

Wizualizacja budynku dworca PKP Rzeszów Główny od strony placu Dworcowego. Widać charakterystyczny zegar, który ma wrócić na narożnik budynku
Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Porozumienie w sprawie realizacji inwestycji władze Rzeszowa oraz Polskie Koleje Państwowe S.A. i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zawarły we wrześniu ubiegłego roku. Zgodnie z porozumieniem ze spółkami kolejowymi, to miasto wzięło na siebie przeprowadzenie przetargu i wyłonienie wykonawcy wspólnej inwestycji.

Przypomnijmy, że w ramach tej inwestycji wykonawca będzie musiał zaprojektować i wykonać przebudowę placu Dworcowego przy ul. Grottgera. Na placu powstaną perony autobusowe wraz z ciągami komunikacji pieszej oraz jednopoziomowy parking podziemny. Ma on mieścić min. 110 miejsc postojowych w tym min. 10 miejsc postojowych taxi, min. 5 miejsc postojowych dla wysiadających, min. 30 miejsc postojowych Kiss&Ride, oraz co najmniej 60 miejsc postoju długoterminowego. Wjazd i wyjazd do podziemnego parkingu zapewnią pochylnie.

Wykonawcę czeka też zaprojektowanie i przebudowa układu komunikacyjnego ul. Grottgera na odcinku od skrzyżowania z ul. Asnyka do skrzyżowania z ul. Żeromskiego. W ramach przebudowy ul. Grottgera do wykonania będzie rondo dwupasmowe na skrzyżowaniu ul. Grottgera i Asnyka (pomiędzy dworcem PKS, budynkiem Poczty Polskiej oraz sklepu „Społem”) oraz przebudowa jezdni ul. Grottgera.

Koncepcja zagospodarowania terenu Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego wraz z przebudowanym układem drogowym - rzut z góry
Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Druga część inwestycji realizowana w ramach Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego polega na przebudowie budynku dworca kolejowego Rzeszów Główny w systemie projektuj i buduj.

Na poziomie -1 dworca powstanie hol przejściowy wraz z zadaszeniem, który połączy tunel podziemny prowadzący na perony i w stronę ul. Kochanowskiego (powstający w ramach trwającej przebudowy stacji Rzeszów Główny prowadzonej przez PKP PLK), a także parking podziemny budowany w ramach pierwszego zadania.

Wnętrze obiektu zostanie przebudowane w celu poprawy komfortu obsługi podróżnych oraz zapewnienia większej dostępności dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się: podróżnych z dużymi bagażami, pasażerów z niepełnosprawnościami czy osób starszych. Budynek dworca zostanie wyposażony w nowoczesne systemy teleinformatyczne oraz bezpieczeństwa.

Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków ma nastąpić m.in.: przywrócenie modernistycznej architektury elewacji dworca.

Jeśli uda się rozstrzygnąć przetarg wykonawca będzie musiał zacząć od prac projektowych, które powinny ruszyć jeszcze w tym roku. Prace budowlane mogłyby natomiast ruszyć rok później, końcem 2021 r. Zadanie pierwsze (przebudowa placu Dworcowego i układu komunikacyjnego) ma zakończyć się do 31 sierpnia 2023 r., a zadanie drugie (przebudowa dworca) do 122 tygodni od zawarcia umowy.

Koszt całej inwestycji może wynieść około 100 mln zł, z czego 69 mln zł zostanie pokryte z budżetu miasta przy współfinansowaniu ze środków unijnych.

Wokul

Wizualizacja holu budynku dworca PKP Rzeszów Główny
Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4