Archeolodzy szybko nie wejdą na ul. Grunwaldzką. Przetarg trzeba powtórzyć

KATEGORIA: INWESTYCJE / 14 października 2020

Fot. Paweł Bialic

Władze Rzeszowa mają kolejny problem z przebudową ul. Grunwaldzkiej, której głównym założeniem jest wymiana nawierzchni na płyty i kostkę z granitu. Przypomnijmy, że początkiem roku miasto ogłosiło przetarg na prace budowlane, który miał obejmować również wykonanie prac archeologicznych w oparciu o pozwolenie konserwatorskie z 2015 roku. Władze miasta planowały rozpoczęcie inwestycji jeszcze w czerwcu tego roku.

Jednak w sprawę planowanej inwestycji włączył się Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Według konserwatora pozwolenie konserwatorskie z 2015 roku jest już nieważne i miasto musi starać się o nowe. To spowodowało, że ratusz był zmuszony do ogłoszenia dodatkowego postępowania przetargowego dotyczącego wykonania prac archeologicznych wraz z uzyskaniem pozwolenia konserwatorskiego.

Tutaj zaczynają się kolejne problemy, ponieważ po otwarciu ofert okazało się, że chętna na wykonanie badań archeologicznych ul. Grunwaldzkiej jest tylko jedna firma - Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego, której oferta przekraczała jednak budżet przygotowany przez miasto. W miejskiej kasie na realizację tego zadania przeznaczono 500 tys. zł, oferta wspomnianej firmy była na poziomie niewiele ponad 700 tys. zł. W związku z tym władze Rzeszowa zdecydowały się na unieważnienie postępowania. Jak słyszymy w rzeszowskim ratuszu trwają przygotowania do ogłoszenia nowego postępowania.

- W najbliższym czasie ogłosimy ponowne postępowanie przetargowe. Na ten moment nie możemy powiedzieć o szczegółach dotyczących kwoty jaką przeznaczymy na tę inwestycję. Więcej będzie wiadomo po otwarciu ofert w nowym przetargu - poinformowała nas we wtorek Agnieszka Siwak-Krzywonos z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Faktycznie, jeszcze we wtorek kolejny przetarg został ogłoszony.

Cała sytuacja związana z koniecznością ogłoszenia dodatkowego przetargu na badania archeologiczne, a teraz z powtórzeniem tego postępowania spowoduje znaczne opóźnienie realizacji przebudowy ul. Grunwaldzkiej. Postępowanie na prace budowlane jest zawieszone i będzie tak do czasu zakończenia działań archeologów. Ratusz chciał aby prace archeologiczne zakończono w tym roku, aby w przyszłym pozostała tylko realizacja budowlanej części inwestycji. W związku z problemami dotyczącymi rozstrzygnięcia postępowania przetargowego może dojść do kolejnego opóźnienia.

Przypomnijmy, że władze miasta w reakcji na różnice zdań z konserwatorem zareagowały podobnie jak wcześniej na ul. Mickiewicza - postawieniem tablicy informującej kto „uniemożliwił miastu planowe rozpoczęcie realizacji tej inwestycjij”.

Przebudowa ul. Grunwaldzkiej ma być zrealizowana na długości około 247 metrów. W ramach inwestycji miało dojść do wymiany obecnej nawierzchni na płyty oraz granitową kostkę. Oprócz tego odnowione mają być elementy miejskiego otoczenia takie jak ławki, latarnie oraz przestrzeń przed Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego. Koszt realizacji tej inwestycji szacowany jest na około 4 mln zł.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4