Wysoka oferta za drugi etap odmulania zalewu. Dołożyć trzeba 16 mln zł

KATEGORIA: INWESTYCJE / 20 listopada 2020

Fot. Paweł Bialic

55,1 mln zł – to wysokość jedynej oferty złożonej w ramach tzw. dużego przetargu obejmującego drugi etap odmulania rzeszowskiego zalewu. Rzeszowski oddział Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” na realizację tej inwestycji przygotował kwotę 38,9 mln zł. Ofertę złożyła firma Transpol Lider z Inowrocławia – ta sama, która rozpoczęła już prace odmuleniowe w ramach pierwszej części inwestycji.

Przypomnijmy, że zapowiadana od wielu lat inwestycja dotycząca oczyszczenia rzeszowskiego zalewu wreszcie ruszyła jesienią 2019 roku. Odpowiadało za nią konsorcjum firm EFB Partner z Serocka i Przedsiębiorstwa Budownictwa Wodnego z Warszawy. Wydawało się, że wszystko idzie zgodnie z planem, jednak po zakończeniu pierwszego cyku wydobycia namułu zaczęły pojawiać się problemy. Wody Polskie zarzucały wykonawcy, że wydobył zbyt małą ilość namułu oraz - co ważne - nie wywiózł zgodnie z terminem namułu, który zmagazynowano w specjalnych geotubach wzdłuż zalewu. Planowo następny cykl odmulania miał rozpocząć się w połowie października, jednak miesiąc wcześniej Wody Polskie zdecydowały się zerwać umowę z dotychczasowym wykonawcą.

W związku z tym rozpoczęto poszukiwania nowej firmy, która oczyści zalew. Postanowiono, że inwestycja będzie podzielona na dwie części. Pierwsza czyli tzw. mały przetarg dotyczył wywiezienia zgromadzonego w geotubach namułu oraz wydobycie 70 tys. m sześciennych namułu do końca stycznia 2021 roku. Za jej realizację Wody Polskie mają zapłacić firmie Transpol Lider prawie 7,7 mln zł.

Natomiast druga część inwestycji - tzw. duży przetarg, w którym właśnie dokonano otwarcia ofert, obejmuje pozostały zakres robót, w tym odmulenie zalewu na obszarze Natura 2000. Na ten moment trwa analiza oferty złożonej przez firmę Transpol Lider, jednak jasne wydaje się, że aby wybrać wykonawcę przy aktualnej ofercie, Wody Polskie musiałby dołożyć dodatkowo około 16 mln zł. Przedstawiciele Wód Polskich w Rzeszowie, w tym dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Małgorzata Wajda, deklarowali w ostatnim czasie, że środki na realizację odmulania zbiornika są zabezpieczone.

Przypomnijmy, że pierwotnie cała inwestycja miała kosztować blisko 50 mln zł – tyle była warta umowa z poprzednim wykonawcą. Teraz włączając kwotę zapłaconą za prace wykonawcy, z którym zerwano umowę – ok. 5 mln zł, kwotę za realizację prac w ramach małego przetargu - 7,7 mln zł oraz 55 mln zł za realizację drugiej części powstaje kwota ponad 67 mln zł. Według zapowiedzi RZGW w Rzeszowie wykonawca drugiej części odmulania zalewu ma zostać wyłoniony do stycznia przyszłego roku. Padają również zapewnienia, że termin realizacji całej inwestycji nadal jest niezmienny. Zalew ma być oczyszczony do końca 2022 roku.

W ramach odmulania rzeszowskiego zalewu planuje się wydobycie 680 tys. metrów sześciennych namułu. Według projektu inwestycji, pojemność zbiornika po oczyszczeniu ma wzrosnąć z 600 tys. do 1,3 mln metrów sześciennych.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4