Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne: Mamy dla Was dobre informacje

KATEGORIA: INWESTYCJE / 13 stycznia 2021

Wizualizacja budynku dworca PKP Rzeszów Główny i placu RCK - widok z lotu ptaka
Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

W najbliższym czasie ma dojść do podpisania umowy z wykonawcą odpowiedzialnym za realizację jednej z najważniejszych inwestycji transportowych ostatnich lat w Rzeszowie. Mowa oczywiście o Rzeszowskim Centrum Komunikacyjnym. W grudniu 2020 w ramach trwającego kilka miesięcy postępowania przetargowego wyłoniono wykonawcę - firmę Budimex, która ma zrealizować to zadanie za kwotę 73,7 mln zł. Po wyborze wykonawcy w związku z dużym zakresem inwestycji oraz sporym dofinansowaniem ze środków europejskich, trwała kontrola uprzednia prowadzona przez Urząd Zamówień Publicznych. Jak informuje nas rzecznik prezydenta Maciej Chłodnicki, została ona zakończona.

- Mamy już informację, że kontrola się zakończyła i nie doszukano się żadnych nieprawidłowości. W związku z tym nie będzie przeszkód z zawarciem umowy z wykonawcą. Niebawem powinno dojść do jej podpisania - twierdzi Maciej Chłodnicki.

Wszystko zatem wskazuje na to, że już niedługo ruszy inwestycja tak mocno wyczekiwana przez mieszkańców Rzeszowa. Przypomnijmy, że pierwotnie RCK miało być intermodalnym obiektem łączącym wiele różnych form transportu. Niestety jednak inwestycja nie obejmie terenu dworca PKS przy ul. Grottgera co pierwotnie zakładano. Przewoźnik, głównie ze względów finansowych, nie mógł włączyć się do tego przedsięwzięcia. W związku z tym inwestycja w swoim zakresie będzie skupiała się na przebudowie budynku dworca, placu dworcowego oraz pobliskiego układu komunikacyjnego. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie musiał zacząć od prac projektowych. Prace budowlane możliwe, że rozpoczną się końcem 2021 r. Zadanie pierwsze (przebudowa placu Dworcowego i układu komunikacyjnego) ma zakończyć się do 31 sierpnia 2023 r., a zadanie drugie (przebudowa dworca) do 122 tygodni od zawarcia umowy.

Wizualizacja holu budynku dworca PKP Rzeszów Główny
Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Jaki jest zakres inwestycji

W ramach Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego przy placu dworcowym powstaną perony autobusowe dla komunikacji miejskiej i regionalnej z ładowarkami elektrycznymi wraz z ciągami komunikacji pieszej oraz jednopoziomowy parking podziemny. Ma on mieścić min. 110 miejsc postojowych, w tym min. 10 miejsc postojowych taxi, min. 5 miejsc postojowych dla wysiadających, min. 30 miejsc postojowych Kiss&Ride, oraz co najmniej 60 miejsc postoju długoterminowego. Wjazd i wyjazd do podziemnego parkingu zapewnią pochylnie.

Wykonawcę czeka też zaprojektowanie i przebudowa układu komunikacyjnego ul. Grottgera na odcinku od skrzyżowania z ul. Asnyka do skrzyżowania z ul. Żeromskiego. W ramach przebudowy ul. Grottgera do wykonania będzie rondo dwupasmowe na skrzyżowaniu ul. Grottgera i Asnyka (pomiędzy dworcem PKS, budynkiem Poczty Polskiej oraz sklepu „Społem”) oraz przebudowa jezdni ul. Grottgera.

Druga część inwestycji realizowana w ramach Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego polega na przebudowie budynku dworca kolejowego Rzeszów Główny w systemie projektuj i buduj.

Na poziomie -1 dworca powstanie hol przejściowy wraz z zadaszeniem, który połączy tunel podziemny prowadzący na perony i w stronę ul. Kochanowskiego (powstający w ramach trwającej przebudowy stacji Rzeszów Główny prowadzonej przez PKP PLK), a także parking podziemny budowany w ramach pierwszego zadania.

Wnętrze obiektu zostanie przebudowane w celu poprawy komfortu obsługi podróżnych oraz zapewnienia większej dostępności dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się: podróżnych z dużymi bagażami, pasażerów z niepełnosprawnościami, czy osób starszych. Budynek dworca ma zostać wyposażony w nowoczesne systemy teleinformatyczne oraz bezpieczeństwa.

Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków ma nastąpić m.in.: przywrócenie modernistycznej architektury elewacji dworca.

Karol Woliński

Wizualizacja budynku dworca PKP Rzeszów Główny od strony placu Dworcowego. Widać charakterystyczny zegar, który ma wrócić na narożnik budynku
Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Koncepcja zagospodarowania terenu Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego wraz z przebudowanym układem drogowym - rzut z góry
Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4