COVID jedynym powodem opóźnień w odnowie trasy turystycznej w Rzeszowie?

KATEGORIA: INWESTYCJE / 14 stycznia 2021

Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Metamorfoza Podziemnej Trasy Turystycznej w Rzeszowie planowo miała zakończyć się w grudniu 2020 roku. Modernizacja obiektu ma sprawić, że rzeszowskie piwnice staną się jedną z najefektowniejszych atrakcji turystycznych na Podkarpaciu, jednak ponownie jest osunięta w czasie. Kilka miesięcy temu informowaliśmy Was, że prace mogą przedłużyć się do lutego 2021 r. Obecnie słyszymy w ratuszu, że modernizacja rzeszowskiej trasy ma zakończyć się na przełomie kwietnia i maja tego roku. Powód? Niestety ten sam co ostatnio, czyli pandemia koronawiurusa i związane z nią obostrzenia.

Ale właściwie na czym konkretnie polegają problemy wykonawcy remontu podziemi związane z pandemią koronawirusa? O tym ratusz już nie informuje. Przypomnijmy, że trasa została zamknięta w związku z remontem jeszcze w styczniu 2020 roku. Wszystkim osobom, które z niecierpliwością czekają na odwiedzenie rzeszowskich piwnic i podziwianie ich w nowej odsłonie pozostaje czekać do wiosny. Miejmy też nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna w kraju będzie na tyle dobra, że będziemy mieli taką możliwość, a także turyści odwiedzający Rzeszów.

Jak będzie prezentowała się trasa w nowej odsłonie?

Za modernizację rzeszowskich podziemi odpowiada firma Asseco Data Systems, przy wsparciu firm New Amsterdam oraz Art FM. Modernizacja ma polegać na wdrożeniu wielu nowoczesnych technologii pozwalających w bardziej atrakcyjny sposób zapoznać się z historycznym charakterem tego miejsca. Na przykład jedna z ekspozycji ma przedstawiać historię wielkiego pożaru Rzeszowa z 1681 roku, gdzie wykorzystane zostaną efekty świetlne, dźwiękowe, powietrzne, teatralne oraz wizualne pokazane zarówno w rzeczywistej, jak i wirtualnej przestrzeni.

Twórcy odpowiedzialni interaktywność trasy przewidują stworzenie kilku stref ekspozycyjnych prezentujących różną tematykę, a zwiedzanie każdej z nich ma trwać maksymalnie 15 minut.

Koszt całej inwestycji realizowanej w ramach projektu „Rzeszowskie piwnice - interaktywna instytucja kultury” wyniesie około 22 mln zł, z czego prawie 13 mln zł będzie pochodzić z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4