Pat w sprawie budowy ścieżki rowerowej przy al. Wyzwolenia. Jest już trzeci przetarg

KATEGORIA: INWESTYCJE / 3 listopada 2018

Ścieżka rowerowa wraz z nowym chodnikiem ma powstać po południowej stronie al. Wyzwolenia (na zdjęciu po prawej) kosztem pasa zieleni
Fot. Paweł Bialic

Problemy ze znalezieniem wykonawców na różnego rodzaju prace i usługi nękają ratusz od dłuższego czasu. To zresztą problem wielu samorządów, nie tylko Rzeszowa.

Tym razem chodzi o inwestycję ważną dla mieszkańców. Już trzeci raz miasto ogłosiło przetarg na budowę ścieżki rowerowej przy al. Wyzwolenia. Chodzi o długi odcinek od ul. Krakowskiej do ul. Osmeckiego. Pat w sprawie tej inwestycji trwa od kilku miesięcy. O PIERWSZYM PRZETARGU, w którym nie było chętnych pisaliśmy jeszcze w lipcu. Kolejny przetarg ogłoszono w połowie sierpnia. Po raz drugi także nie zgłosiła się żadna firma. Przetarg unieważniono na początku października. Niedawno miejscy urzędnicy rozpoczęli trzecie podejście w tej sprawie.

Inwestycja jest częścią projektu „Rozwój systemu transportu publicznego w Rzeszowie” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Do tej pory na wspomnianym odcinku tej ruchliwej arterii jaką jest al. Wyzwolenia rowerzyści zmuszeni są korzystać albo z jezdni, albo z chodników. Pierwsze rozwiązanie nie jest bezpieczne, drugie nie jest zgodne z przepisami.

Ścieżka rowerowa ma powstać po południowej stronie ulicy. Zakres robót ma obejmować budowę pełnej konstrukcji chodnika; budowę ścieżki rowerowej; budowę betonowych zatok autobusowych; przebudowę kolidującego oświetlenia drogowego; przebudowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach al. Wyzwolenia z ul. Krakowska i al. Wyzwolenia z ul. Obrońców Poczty Gdańskiej oraz przebudowę i zabezpieczenie kolidującego uzbrojenia terenu.

W rejonie ul. Osmeckiego ścieżka będzie się łączyć z kolejnym jej odcinkiem jaki ma powstać w ramach przebudowy skrzyżowania al. Wyzwolenia i al. Okulickiego. Z przetargiem na tę inwestycję, realizowaną w ramach tego samego projektu co budowa ścieżki, ratusz też ma problem. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Pierwotnie optymistycznie zakładano, że ścieżkę uda się zbudować jeszcze w 2018 r. Teraz zakończenie robót wyznaczono dopiero na 30 września 2019 r. Premiowany ma być jednak termin o miesiąc krótszy. Na składanie swoich ofert firmy mają czas do 22 listopada. Wtedy przekonamy się czy zgłosi się chociaż jeden wykonawca i czy jego oferta zmieści się w przygotowanym przez miasto budżecie.

Tomasz Wrzesiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4