Tu powstaje innowacyjna i kreatywna przestrzeń. PCI buduje nową siedzibę

KATEGORIA: INWESTYCJE / 11 marca 2021

Fot. Podkarpackie Centrum Innowacji

Przy ul. Lenartowicza 6 w Rzeszowie trwa budowa nowej siedziby Podkarpackiego Centrum Innowacji. W budynku powstaje nowa, kreatywna przestrzeń służąca innowacjom.

- Mamy nadzieję, że obiekt zostanie uruchomiony w pierwszym kwartale 2022 roku - zapowiada Marcin Dygoń, dyrektor ds. Finansów i Administracji PCI.

Zobaczcie materiał wideo:

Projekt budynku opracowała Pracownia Projektowa Architektoniczno-Budowlana i Obsługa Inwestycyjna „Orlewski” z Rzeszowa. Nowy obiekt zaprojektowano w miejscu istniejącego budynku biurowego, który został przeznaczony do rozbiórki. Projekt budowlany, według którego realizowana jest inwestycja został zakupiony jako gotowe rozwiązanie od poprzedniego właściciela działki. PCI nie planuje więc uruchamiać w budowanym obiekcie pierwotnie przewidzianej działalności handlowej.

W budynku zaprojektowano dużą salę do organizacji konferencji, spotkań i szkoleń, a także innych wydarzeń dla nauki i biznesu, których organizatorem będzie Podkarpackie Centrum Innowacji. Nowością jest stacja do ładowania samochodów elektrycznych, w podziemnym parkingu. Będzie ona dostępna zarówno dla gości jak i pracowników PCI.

Wizualizacja budynku
Fot. orlewski.pl

Jakie funkcje przewidziano w nowej siedzibie Podkarpackiego Centrum Innowacji?

- Funkcje jakie przewidujemy na poszczególnych kondygnacjach nie są jedynie wizją przestrzeni coworkingowej czy biznesowej. Bazując na dotychczasowych doświadczeniach ProtoLab, najlepszych praktykach hubów innowacyjnych oraz europejskich makerspace (otwartych warsztatów technicznych), oraz słuchając głosów naszych partnerów, wprowadzamy do projektu synergiczne rozwiązania wokół wypracowanej filozofii miejsca 4C. Rozwijając skrót; Create - pracownie techniczne ProtoLabu, Competences – sale szkoleniowe i aula konferencyjna, Cooperation – przestrzenie open space do kreatywnych prac zespołowych, Chill – praca w ciszy i klimacie odprężenia. Istotnym jest dla nas, aby nowa przestrzeń dedykowana innowacjom na mapie Rzeszowa współgrała z potrzebami i różnorodnymi stylami pracy twórczej studentów i innowatorów. Charakter pracy designer`a, grafika różni się od potrzeb elektronika, programisty czy startupow`ca. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, pozostawiamy pole do elastycznego użytkowania i funkcji, które mogą ewoluować w czasie zgodnie z potrzebami nowych generacji użytkowników. Szczególnie w świetle nadmiernej digitalizacji kontaktów społecznych, nadanie funkcji spotkań i kooperacji, realnego, fizycznego i otwartego miejsca stanie się w przyszłości ogromną potrzebą, na co wskazują reprezentanci społeczności studenckich. Studenci, naukowcy i reprezentanci młodego biznesu będą mogli skorzystać z pracowni technicznych szybkiego prototypowania, warsztatu modelarskiego, unikatowej na skalę regionu pracowni eksperymentalnej biogreen lab czy też pracowni mediów i VR. Skorzystać będzie również można z zaplecza sal szkoleniowych, gdzie oferta będzie dedykowana budowaniu kompetencji miękkich i liderskich - wyjaśnia Marcin Dygoń, dyrektor ds. Finansów i Administracji PCI.

Fot. Podkarpackie Centrum Innowacji

Jakimi ciekawymi lub innowacyjnymi rozwiązaniami będzie charakteryzował się budynek?

- Działalność PCI opiera się głównie na łączeniu nauki z biznesem oraz na rozwijaniu kluczowych umiejętności wśród badaczy i personelu administracyjnego. Do kluczowych priorytetów należy wspieranie podkarpackich projektów badawczo-rozwojowych, a także pobudzanie przedsiębiorczości wśród studentów. Warto zauważyć, że Podkarpackie Centrum Innowacji jest unikatową przestrzenią na terenie województwa podkarpackiego, jak również całego kraju, a nawet w skali europejskiej. Celem tego projektu jest stymulowanie kultury przedsiębiorczości wśród studentów poprzez udostępnienie im miejsca, przestrzeni i odpowiednich narzędzi do prototypowania własnych wynalazków. To miejsce coraz bardziej staje się źródłem generowania innowacyjnych rozwiązań oraz eksperymentowania w interdyscyplinarnym środowisku. Dzięki wykreowaniu odpowiedniej przestrzeni studenci, młodzi badacze, jak również osoby z przemysłu – w głównej mierze z województwa podkarpackiego – jeszcze bardziej będą mogły rozwijać swoje pasje i zainteresowania, a jednocześnie tworzyć ciekawe rozwiązania i kreatywne projekty, które w wielu przypadkach już teraz są odpowiedzią na zapotrzebowanie przemysłu. Do nowo budowanego obiektu ma zostać przeniesiony i powiększony ProtoLab z obecnej lokalizacji przy ul. Lenartowicza 4, co zdecydowanie przyczyni się do zwiększenia skali działalności tej przestrzeni. Nowy ProtoLab, będzie składać się z zespołu pomieszczeń (sal, warsztatów i pracowni) wyposażonych w podstawowe urządzenia i narzędzia, gdzie możliwa będzie organizacja spotkań, budowa prototypów, uczenie się oraz korzystania z podstawowych narzędzi (drukarki 3D, skanery, mierniki, itp.). Dzięki połączeniu funkcji dostępu do narzędzi, wiedzy technicznej oraz kompetencji miękkich, pragniemy uzyskać mix multidyscyplinarny poszerzający zakres preinkubacji prototypów w ProtoLabie o nowe dziedziny - odpowiada dyrektor Dygoń.

Wizualizacja budynku
Fot. orlewski.pl

Parametry budynku

Kubatura: 8 471 m3

Powierzchnia wszystkich pomieszczeń budynku: 2 237,91 m2

Zestawienie powierzchni:

Powierzchnia użytkowa: 583,43 m2

Powierzchnia komunikacji (ruchu): 129,43 m2

Powierzchnia pomocnicza: 1 494,60 m2

Powierzchnia handlowa: 30,45 m2

Wymiary:

długość budynku: 27,15 m

szerokość budynku od strony ul. Lenartowicza: 21,65 m

Budynek będzie miał 6 kondygnacji - od -1 do 4.

Część 4-kondygnacyjna będzie wysoka na prawie 17 metrów, a 5-kondygnacyjna na ponad 20 metrów.

Wartość inwestycji to 8 mln 440 tys. zł. Planowany termin zakończenia budowy to wrzesień 2021 r. Wykonawcą, który realizuje inwestycję jest firma Baudziedzic Sp. z o.o., Sp. k. z Głogowa Młp.

Za projekt oraz realizację inwestycji ze strony inwestora odpowiada Komitet Sterujący ds. Budowy: Jacek Kubrak, prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji Sp. z o.o., Marcin Dygoń, dyrektor ds. Finansów i Administracji, Kamil Nawrot, radca prawny, Bartosz Jadam, dyrektor operacyjny, Maciej Lalicki, inspektor nadzoru inwestorskiego, Agnieszka Lachowicz, specjalista ds. zamówień i zakupów oraz Jolanta Kowalik, koordynator projektu.

Red.

Wizualizacja budynku
Fot. orlewski.pl

Fot. Podkarpackie Centrum Innowacji

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4