Nowa inwestycja PGE EC. W spalarni w Rzeszowie powstanie druga linia

KATEGORIA: INWESTYCJE / 14 marca 2021

ITPOE
Fot. PGE Energia Ciepła

Spółka PGE Energia Ciepła z Grupy PGE planuje budowę drugiej linii w rzeszowskiej spalarni odpadów. Inwestycja, która niemal dwukrotnie zwiększy wydajność instalacji ma powstać w ciągu dwóch lat.

Przypomnijmy, że spalarnia nazywana oficjalnie Instalacją Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) przy ul. Ciepłowniczej na osiedlu Załęże na terenie Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Rzeszowie została oddana do użytku końcem 2018 r. Wybudowało ją konsorcjum włoskich firm Termomeccanica Ecologia i Astaldi. Łączne nakłady na realizację projektu wyniosły blisko 293 mln zł.

Teraz PGE Energia Ciepła przygotowuje się do budowy II linii technologicznej w ITPOE. Druga linia będzie wykorzystywać istniejącą infrastrukturę, która powstała w ramach prac związanych z budową pierwszej linii przekształcania odpadów. Projekt zostanie zakończony w 2023 roku.

Jak przypominają przedstawiciele spółki, Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii od początku została zaplanowana jako instalacja składająca się z dwóch linii technologicznych o łącznej zdolności przetwarzania 180 tys. ton odpadów rocznie. Zgodnie z tymi założeniami zaprojektowany został budynek główny wraz z rozwiązaniami komunikacyjnymi oraz instalacjami pomocniczymi.

Aktualna wydajność pierwszej linii wynosi ok. 100 tys. ton rocznie. Wydajność drugiej linii technologicznej będzie wynosić ok. 80 tys. ton rocznie. - Zespół projektowy inwestycji pracuje aktualnie nad przygotowaniem postępowania przetargowego, którego celem będzie wybór generalnego wykonawcy inwestycji. Według wstępnego harmonogramu, projekt ma wejść w fazę inwestycyjną na początku listopada 2021 r. Przekazanie do eksploatacji planowane jest na grudzień 2023 r. - informuje PGE Energia Ciepła.

Rozbudowana instalacja ITPOE będzie nadal przetwarzać odpady komunalne oraz odzyskiwać z nich energię elektryczną i ciepło dla mieszkańców Rzeszowa przyłączonych do miejskiego systemu ciepłowniczego. Przedstawiciele PGE EC podkreślają, że funkcjonująca instalacja przyczynia się do znacznej poprawy warunków środowiskowych poprzez ograniczenie składowania odpadów komunalnych na rzecz ich bieżącego przetwarzania dla celów energetycznych, a także z powodu ograniczenia spalania węgla kamiennego w procesie wytwarzania ciepła. W ten sposób mocno ograniczona została emisja tlenków siarki, azotu oraz pyłów do atmosfery.

- Dzięki budowie II linii technologicznej w ITPOE zwiększy się jej wydajność. Po zakończeniu inwestycji w 2023 r. będziemy w stanie przetwarzać w sumie do 180 tys. ton odpadów rocznie. Odzyskiwanie energii elektrycznej i cieplnej z odpadów poprawia efektywność lokalnego systemu gospodarowania odpadami i doskonale wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego – mówi Paweł Majewski, dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Rzeszowie.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4