Spalarnia już działa w pełnym wymiarze. Teraz została kwestia ceny

KATEGORIA: INWESTYCJE / 15 listopada 2018

Spalarnia z lotu ptaka
Fot. PGE GiEK

Ponad 4 miesiące czekaliśmy aż nowo wybudowana spalarnia śmieci w Rzeszowie ruszy pełną parą. Początkowo zakładano, że Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) będzie pracować w pełnym wymiarze od końca czerwca tego roku. Aby tak się stało, instalacja musiała otrzymać pozwolenie na użytkowanie, co kilkuktrotnie odwlekano w czasie. W czwartek otrzymaliśmy informację, że pod koniec października instalacja otrzymała stosowne pozwolenia.

- Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Elektrociepłowni Rzeszów już pracuje pełną wydajnością. Pozwolenie na użytkowanie zostało wydane z dniem 26 października – informuje nas rzeczniczka spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Sandra Apanasionek.

Ponadto również pod koniec października Sejmik Województwa Podkarpackiego podjął stosowną uchwałę, dzięki której już w najbliższym czasie instalacja otrzyma status Regionalnej Instlacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych dla Regionu Centralnego obejmującego Rzeszów oraz pobliskie gminy.

- 29 października Sejmik Województwa Podkarpackiego podjął uchwałę dotyczącą wykonania Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego 2022. W przedmiotowy plan wpisano ITPOE jako Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych dla Regionu Centralnego. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego - tłumaczy rzeczniczka PGE GiEK. Wiadomo już, że uchwała uprawomocni się 23 listopada.

Okazało się również, że inwestor odpowiedzialny za realizację budowy i użytkowanie instalacji - spółka PGE, otrzymała za projekt spalarni, wyróżnienie w kategorii energetyka, podczas gali „Innwowatory” organizowanej przez tygodnik „Wprost”.

O wyróżnieniu poinformowano na oficjalnym profilu facebookowym spółki PGE. Napisano tam, że Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Rzeszowie jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu, że będzie ona przetwarzała śmieci z całego Podkarpacia, a energia, którą wyprodukuje, ma ogrzać cały Rzeszów.

Wciąż nie rozwiązano jednak kwestii ustalenia ceny jaką Rzeszów miałby zapłacić za spalenie tony śmieci. Gdy spalarnia pracowała w fazie rozruchu ceny podlegały innym regulacjom. Natomiast w momencie gdy spalarnia otrzyma status RIPOK, to wtedy cena musi zostać ustalona. Rzecznik prezydenta Rzeszowa – Maciej Chłodnicki na początku listopada informował nas, że negocjacje w tym momencie zostały zawieszone i rozpoczną się gdy spalarnia otrzyma status RIPOK. Przypomnijmy, że inwestor chce otrzymać od miasta za tonę śmieci kwotę 280 zł netto, natomiast władze miasta wciąż obstają przy kwocie 225 zł brutto. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4