Powstaje przystanek Rzeszów Zachodni. Trwa przebudowa wiaduktów. Będzie nowa jakość [FOTO]

KATEGORIA: INWESTYCJE / 21 listopada 2018

Prace przy peronie przystanku Rzeszów Zachodni
Fot. Karol Woliński

Nowy przystanek kolejowy Rzeszów Zachodni, którego perony już powstają przy alei Wyzwolenia ma zapewnić łatwiejszy dostęp pasażerom do pociągów oraz większy komfort podróżowania. PKP Polskie Linie Kolejowe deklarują, że prace na tym przystanku mają potrwać do połowy przyszłego roku. Następnie ma rozpocząć się przebudowa centralnej części stacji Rzeszów Główny. W tym roku na prace inwestycyjne PKP PLK planuje przeznaczyć ok. 60 mln złotych, a cały projekt ma kosztować ponad 200 mln złotych netto.

Podczas środowej konferencji prasowej w miejscu budowy peronu, przedstawiciele PKP PLK oraz firmy realizującej modernizację, przedstawili szczegóły inwestycji.

- Do końca roku chcemy uruchomić tory do Kolbuszowej oraz zakończyć pierwszy etap strony parzystej (chodzi o jeden z przystanków – dop. red.). Następnie do połowy przyszłego roku chcemy zakończyć drugi etap, który dotyczy przeciwległej strony przystanku. Po tym rozpoczniemy prace na stacji Rzeszów Główny - powiedział Wojciech Waś, dyrektor projektu PKP PLK do sprawy modernizacji stacji Rzeszów.

Nowy przystanek będzie wyposażony w windę oraz pochylnię, które ułatwią przemieszczanie się osób o ograniczonych możliwościach poruszania. Ponadto na peronach zostanie zamontowana powierzchnia antypoślizgowa oraz linie naprowadzające, które pomogą w poruszaniu się osobom niewidomym i słabowidzącym. Poza tym oczywiście peron będzie posiadał standardowe wyposażenie czyli wiaty, ławki, oznakowanie i tablice informacyjne.

Wykonawca układa obecnie płyty przy jednym z peronów. Trwa budowa ściany oporowej, schodów i pochylni.

Wojciech Waś z PKP PLK przedstawił również korzyści wynikające z budowy przystanku Rzeszów Zachodni, który ułatwi m.in. dojazd do dzielnicy Staromieście.

- To możliwość realizacji przejazdów stąd do Kolbuszowej, Krakowa czy na stację Rzeszów Główny. Perony będą przystosowane dla osób niepełnosprawnych i niewidomych. Będzie to nowa jakość dostosowana do standardów europejskich - stwierdził Wojciech Waś.

Wojciech Waś, dyrektor projektu PKP PLK do sprawy modernizacji stacji Rzeszów (w środku) i Marek Borejszo z firmy Trap Tec należącej do konsorcjum realizującego inwestycję
Fot. Karol Woliński

Prace przy wiaduktach kolejowych
Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Przy nowym przystanku Rzeszów Zachodni realizowana jest przebudowa trzech mostów kolejowych Prace zostały zaplanowane w taki sposób, aby nie utrudniały ruchu drogowego. W tym momencie trwa również instalacja sieci energetycznych i teletechnicznych. Do końca roku mają zostać przebudowane dwa mosty, natomiast realizacja przebudowy trzeciego mostu ma zacząć się w styczniu 2019 roku.

- W tym momencie mimo trudnych warunków atmosferycznych trwają różnego rodzaju prace. Podwieszana jest sieć trakcyjna, działamy również w sprawie sterowania ruchem kolejowym. W zeszłym tygodniu została zamontowana konstrukcja mostu MK3 nad Aleją Wyzwolenia, a pod koniec tego tygodnia zostanie zbudowana konstrukcja mostu MK2, co umożliwi montaż torów - powiedział Marek Borejszo reprezentujący firmę Trap Tec, która jest jedną z 4 firm należących do konsorcjum realizującego inwestycję.

Nocne prace przy montażu wiaduktu, którego konstrukcja waży 160 ton
Fot. Szymon Grochowski/PKP PLK

W montażu 160-tonowej konstrukcji wiaduktu w nocy z 17 na 18 listopada użyto specjalistycznego dźwigu. W rejonie prac w godzinach nocnych wciąż trwają ograniczenia w ruchu samochodów i autobusów oraz wprowadzone są objazdy.

Jeżeli chodzi o przebudowę centralnej części stacji Rzeszów Główny, która jak wspomniano rozpocznie się w połowie przyszłego roku, ma ona dotyczyć przebudowy trzech peronów oraz dostosowania stacji do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Ponadto kładkę zastąpi nowe przejście podziemne mające połączyć centrum Rzeszowa z ulicą Kochanowskiego. Ostatni etap inwestycji to przebudowa wiaduktu kolejowego nad ul. Batorego. Poszerzona zostanie jezdnia pod wiaduktem, dodatkowo powstanie tam chodnik i ścieżka rowerowa. Prace mają zakończyć się w połowie 2021 roku.

Karol Woliński

Fot. Szymon Grochowski/PKP PLK

Fot. Szymon Grochowski/PKP PLK

Fot. Szymon Grochowski/PKP PLK

Fot. Szymon Grochowski/PKP PLK

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4