W ZK w Rzeszowie otwarto nowy pawilon mieszkalny dla osadzonych

KATEGORIA: INWESTYCJE / 10 czerwca 2022

Fot. Paweł Bialic

Nowy pawilon dla osadzonych otwarto oficjalnie w piątek (10 czerwca) w Zakładzie Karnym na Załężu w Rzeszowie. W nowym budynku miejsce znajdzie 290 skazanych. Łącznie rzeszowskie więzienie zwiększyło pojemność do 1535 miejsc. Koszt inwestycji to ponad 20 mln zł.

Nowy obiekt ma cztery kondygnacje, które stanowią 4 oddziały mieszkalne. Wewnątrz znalazły się cele mieszkalne dla osadzonych, w tym niepełnosprawnych, łaźnia, świetlica, pokój przesłuchań, pomieszczenia socjalno-biurowe dla funkcjonariuszy oraz pomieszczenia techniczne i pomocnicze.

Powierzchnia oddanego pawilonu mieszkalnego to 3180,70 m2. Do tego dochodzą pola spacerowe o powierzchni użytkowej 689,50 m2. Dzięki inwestycji Zakład Karny w Rzeszowie zwiększył pojemność do 1535 miejsc.

Budynek został zbudowany w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Inwestycja rozpoczęła się w 2019 r. Jej koszt to ponad 20 mln zł. Finansowanie stanowiły środki z budżetu więziennictwa, rezerwy celowej budżetu państwa, Funduszu Sprawiedliwości oraz Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. W nowym pawilonie zatrudnienie ma znaleźć co najmniej 30 funkcjonariuszy.

W uroczystym otwarciu nowego obiektu udział wziął m.in. wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który zapowiedział zmiany w prawie, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa funkcjonariuszy Służby Więziennej, pełniącym „tę trudną niebezpieczną i odpowiedzialną służbę”.

Właśnie w ZK w Rzeszowie w lutym br. zginęła więzienna psycholog zamordowana przez przebywającego w areszcie tymczasowym mężczyznę.

Marcin Warchoł zapowiedział m.in. zaostrzenie prawa w zakresie ochrony funkcjonariuszy SW i surowe kary wobec tych, którzy dopuszczą się ataku na funkcjonariusza; wprowadzenie szerszych możliwości kierowania do tzw. niebezpiecznych kategorii sprawców; przywrócenie 300 etatów w dziale ochrony w SW; wprowadzenie zmian w infrastrukturze budynków na terenach zakładów karnych w kraju (np. wyposażenie oddziałów w więzieniach w specjalne pomieszczenia, gdzie będą się odbywały rozmowy psychologów, wychowawców z osadzonymi).

- Więzienie to nie hotel. My tu nikogo nie zapraszamy. Można tak żyć, żeby nie trafić do więzienia. I to jest tylko tyle i aż tyle i o tym powinni pamiętać ci, którzy dokonują przestępstw, a potem odpokutowują w murach więzienia, a naszą rolą jest zadbanie, aby nie wyszli gorsi, ale lepsi - podkreślił obecny na uroczystości dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński.

Zakład Karny w Rzeszowie jest największą jednostką penitencjarną podległą Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Rzeszowie i jedną z największych w Polsce.

Jest to zakład typu zamkniętego, przeznaczony dla recydywistów penitencjarnych, w którym funkcjonuje 18 oddziałów mieszkalnych: dla tymczasowo aresztowanych, skazanych recydywistów penitencjarnych, skazanych odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy w zakładzie karnym typu zamkniętego, skazanych mężczyzn i skazanych kobiet typu półotwartego i otwartego, skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo, w tym sprawców przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, skazanych uzależnionych od środków odurzających lub psychotropowych, skazanych kobiet uzależnionych od alkoholu, skazanych stwarzających poważne zagrożenie społeczne, albo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa jednostki oraz ośrodek diagnostyczny.

Red.

Zdjęcia: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4