Park leśny powstanie na Miłocinie? Miasto chce od powiatu pozyskać tereny

KATEGORIA: INWESTYCJE / 7 marca 2023

Wizualizacja Parku Leśnego w Miłocinie. Koncepcja pochodzi sprzed kilku lat
Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zadeklarował kilka tygodni temu że jest porozumienie pomiędzy rzeszowskim ratuszem i Starostwem Powiatowym w Rzeszowie w sprawie wydzierżawienia około 3 ha terenu zespołu szkolno-parkowego przy Zespole Szkół Agroprzedsiębiorczości na Miłocinie. Miasto chce tam stworzyć zapowiadany od dawna park leśny.

Park leśny na Miłocinie

W rejonie Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości (dawnej Krajowej Niższej Szkoły Rolniczej) na Miłocinie istnieje zabytkowy park, który w części został zrewitalizowany w 2018 roku. Zamierzeniem władz miasta jest urządzenie terenów zielonych dla mieszkańców na większej powierzchni i stworzenie dużego parku leśnego. To przewiduje z resztą przyjęty w 2019 przez Radę Miasta roku plan zagospodarowania.

By móc myśleć o stworzeniu parku leśnego, miasto najpierw musi pozyskać tereny potrzebne do jego realizacji. Te w dużej części (około 3 ha) po włączeniu części Miłocina w granice Rzeszowa w 2010 roku pozostały w rękach Zespołu Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie, czyli jednostki organizacyjnej powiatu rzeszowskiego. W 2019 roku gdy plan zagospodarowania przewidujący stworzenie na tych terenach parku leśnego został przyjęty, doszło do pewnego spięcia na linii miasto-starostwo.

Starostwo twierdziło, że nie było informowane o procedowaniu planu, który dotyczy w dużej mierze terenów będących własnością powiatu. Były zapowiedzi złożenia skargi na uchwałę o przyjęciu planu do wojewody podkarpackiego, który sprawdza czy akty prawa miejscowego przyjmowane przez samorządy są zgodne z prawem.

Plan zagospodarowania przewidujący stworzenie parku leśnego jednak nadal obowiązuje, ale przez wiele miesięcy raczej nie wiele działo się w temacie jego wdrażania. W końcu pojawia się szansa na realizację jego zapisów, bo mimo wcześniejszego nieporozumienia, miasto miało dogadać się ze starostwem na temat wydzierżawienia gruntów pod stworzenie parku. Mówił o tym prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podczas spotkania z mieszkańcami trzech osiedli na Miłocinie, które odbyło się kilka tygodni temu.

- Jesteśmy po ustaleniach ze starostą, że na razie przekaże nam ten teren w dzierżawę abyśmy mogli rozpocząć inwestycję. Docelowo liczymy, że uda nam się pozyskać ten teren na własność - mówił prezydent Rzeszowa.

Miasto miałoby na razie wydzierżawić teren pod realizację parku od starostwa na okres 10 lat. Prezydent Rzeszowa mówił też o tym, że do wydzierżawienia terenu na rzecz miasta prawdopodobnie będzie potrzebna zgoda Rady Powiatu Rzeszowskiego. Przedstawiciele starosty na razie nie chcą komentować tematu wydzierżawienia gruntów na rzecz miasta Rzeszowa.

Fot. Krzysztof Kuchta

Koncepcja do aktualizacji

Jakie byłyby dalsze kroki miasta jeżeli udałoby się pozyskać teren? W ratuszu słyszymy, że mają być prowadzone przygotowania do realizacji parku. Miasto dysponuje wstępną koncepcją tego przedsięwzięcia, która została przygotowana jednak dobrych kilka lat temu.

- Jej założenia byłyby zaktualizowane, a w następnej kolejności na tej podstawie będziemy chcieli, aby został przygotowany projekt inwestycji - mówi Artur Gernand.

Jedną z atrakcji nowego parku leśnego miałaby być tężnia solankowa wraz z nową strefą relaksacyjno - zdrowotną dostępną dla mieszkańców. Budowę takiego obiektu wskazali sami mieszkańcy w ramach jednej z poprzednich edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Miasto na razie nie informuje nawet o wstępnym terminie realizacji, trudno również mówić o kosztach inwestycji. W aktualnym budżecie Rzeszowa oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Rzeszowa nie zapisano żadnych środków na stworzenie parku leśnego na Miłocinie.

- Środków na realizację tej inwestycji w budżecie na razie nie ma, bo nie mamy jeszcze gruntów. Nie chcemy blokować pieniędzy na inne zadania. Jeżeli będziemy dysponować terenem, otworzy się możliwość dokonania zmian w budżecie pod kątem realizacji tej inwestycji - twierdzi Artur Gernand.

Innym pomysłem władz miasta co do tego terenu jest stworzenie centrum edukacji ekologicznej w zabytkowym budynku Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości.

Karol Woliński

Fot. Krzysztof Kuchta

Fot. Krzysztof Kuchta

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4