Będzie kolej łącząca Rzeszów z CPK! Przebieg linii został zatwierdzony

KATEGORIA: INWESTYCJE / 24 lipca 2018

Rzeszów zostanie połączony linią kolejową z CPK przez Radom
Fot. Paweł Bialic

O dużych inwestycjach kolejowych związanych z Rzeszowem i Podkarpaciem informowaliśmy ostatnio TUTAJ i TUTAJ.

Tym razem mamy następną dobrą wiadomość dla Rzeszowa związaną z koleją.

Pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild poinformował, że zatwierdzono właśnie przebieg linii kolejowych, dzięki którym pasażerowie z całej Polski będą mieli łatwiejszy dojazd do CPK. Wśród nich znajdzie się również połączenie z Rzeszowem. Stolica Podkarpacia zostanie skomunikowana z CPK koleją przez Radom.

- Komitet Sterujący Komponentu Kolejowego Centralnego Portu Komunikacyjnego zatwierdził przebieg linii obsługujących podstawowe relacje składające się na krajowy system przewozów pasażerskich budowany w oparciu o węzeł komunikacyjny Centralnego Portu Komunikacyjnego - powiedział Wild, który jednocześnie jest przewodniczącym komitetu.

Wild dodał, że ponad 1300 km nowych linii stanowić będzie potężny impuls rozwojowy dla polskich kolei i pozytywnie wpłynie kondycję rodzimego przemysłu: wykonawców, dostawców oraz producentów infrastruktury i taboru.

Na rozbudowę sieci kolejowej, która ma przebiegać przez Centralny Port Komunikacyjny będzie potrzebnych ok. 40 miliardów zł.

Zatwierdzone przez komitet relacje to: Warszawa – Olsztyn,

Warszawa – Ostrołęka – Pisz - Giżycko,

Warszawa – Białystok – Suwałki (Rail Baltica),

Warszawa – Terespol (Brześć),

Warszawa – Lublin – Zamość – Hrebenne (Lwów),

CPK – Kielce – Tarnów – Nowy Sącz,

Warszawa – Katowice/Kraków/Bielsko-Biała,

CPK – Częstochowa – Opole – Nysa,

Łódź – Sieradz – Wrocław,

Łódź – Sieradz – Kalisz – Leszno – Głogów – Zielona Góra,

Łódź – Sieradz – Kalisz – Poznań – Szczecin,

CPK – Poznań – Gorzów Wlkp.,

CPK – Płock – Włocławek – Bydgoszcz -Koszalin/Kołobrzeg,

CPK – Radom – Rzeszów

oraz CPK – Gdańsk.

Wild zaznaczył też, że kompletna sieć kolejowa powstanie w Polsce wówczas, gdy istniejący układ uzupełni się o ponad 20 nowych odcinków jedno i dwutorowych linii kolejowych.

- Horyzont czasowy prac inwestycyjnych sięga 2030 roku. Dzięki planowanej przebudowie sieci radykalnemu skróceniu ulegnie czas podróży po Polsce. Podróż z Gdańska do Krakowa przez węzeł komunikacyjny CPK zajmie około 3 godzin. Obecnie podróż ta zajmuje 5 godzin 16 minut - wyjaśnił.

Korzyści z inwestycji będą odczuwać także pasażerowie korzystający z połączeń regionalnych.

- I tak na przykład czas przejazdu ze Stalowej Woli do Rzeszowa skróci się z obecnej jednej godziny 52 minut do niecałych 30 minut, a w przypadku podróży Lublin – Zamość z dwóch godzin 16 minut do około 45 minut – powiedział Wild.

System oparty na węźle komunikacyjnym CPK ma umożliwić połączenie wszystkich regionów Polski z co najwyżej jedną przesiadką. Zatwierdzone inwestycje finansowane będą ze środków Unii Europejskiej przeznaczanych w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na transport kolejowy.

Centralny Port Komunikacyjny zlokalizowany w województwie mazowieckim, którego zasadniczą częścią będzie nowe lotnisko, ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie. Docelowo CPK będzie mógł obsłużyć ok. 100 mln osób. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a następnie rozpocznie się inwestycja, która ma trwać do 2027 r.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4