RCK bez PKS, ale co będzie z dworcem? Spółka czeka na plan zagospodarowania

KATEGORIA: INWESTYCJE / 18 września 2019

Dworzec PKS przy ul. Grottgera najlepsze lata ma już za sobą
Fot. Karol Woliński

W poniedziałek doszło do podpisania między miastem i spółkami kolejowymi porozumień dotyczących realizacji Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Rzeszowianie zastanawiają sie jednak, dlaczego RCK nie obejmie terenów pobliskiego dworca autobusowego PKS?

Z dawnej wizji Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego zostało zatem niewiele, bo pierwotnie miało ono obejmować nie tylko tereny okolic Dworca Głównego PKP, ale właśnie także dworzec główny PKS przy ul. Grottgera, tak aby powstał jeden intermodalny obiekt komunikacyjny. Z planów stworzenia centrum o takiej skali jednak nic nie wyszło w związku z brakiem porozumienia na linii miasto Rzeszów, PKP i PKS. Głównie z tego względu, że Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Rzeszowie S.A., ani jego właściciel, którym jest Związek Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa”, nie były w stanie samodzielnie sfinansować swojej części inwestycji z własnych środków, a także nie miały możliwości sięgnąć po dodatkowe środki unijne.

Dlatego RCK na razie będzie realizowane w okrojonej wersji, bo inwestycja dotyczy tylko budynku Dworca Głównego PKP i okolic placu Dworcowego. A co w takiej sytuacji z modernizacją dworca PKS, który jak wiadomo wymaga gruntownej przebudowy? Jak mówił nam w lipcu prezes PKS Rzeszów Piotr Klimczak, władze tej spółki z pomysłu modernizacji dworca nie zrezygnowały i są w tej sprawie prowadzone rozmowy z podmiotem prywatnym, który miałby współfinansować taką inwestycję. Teraz jak twierdzą władze firmy przewozowej, trwa oczekiwanie na uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego również działkę, gdzie leży dworzec, do którego PKS Rzeszów złożył uwagi dotyczące przeznaczenia terenu dworca. O projekcie tego planu informowaliśmy szczegółowo TUTAJ.

- Czekamy teraz na decyzję Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa, co do uwag dotyczących przeznaczenia terenu naszego dworca - mówi nam prezes Piotr Klimczak.

Jak udało nam się dowiedzieć, inwestycja przebudowy dworca PKS mogłaby polegać na przeznaczeniu części nowego obiektu pod działalność usługową. Stąd w inwestycji miałby uczestniczyć podmiot współfinansujący modernizację. Tego mogą również dotyczyć uwagi do planu zagospodarowania przestrzennego okolic dworca, tak aby zwiększyć możliwości realizacji tego typu usług, na przykład przez dopuszczenie w planie wyższej zabudowy.

Na razie w planie najbliższej sesji Rady Miasta jest tylko punkt dotyczący uchwalenia części wspomnianego planu obejmującego jedynie teren placu Dworcowego przed budynkiem PKP i przyległego układu komunikacyjnego. Chodzi o obszar niezbędny pod realizację wspomnianego wcześniej RCK. Nie obejmuje on terenu dworca PKS i nie wiadomo jeszcze jak uwagi zgłoszone przez spółkę zostaną uwzględnione w pozostałej części planu, która ma być uchwalana później.

Fot. Karol Woliński

A jak władze PKS Rzeszów reagują na podpisanie porozumień dotyczących realizacji RCK pomiędzy PKP S.A., PKP PLK S.A. i władzami Rzeszowa?

- Szkoda, że w tamtej perspektywie finansowej nie było już możliwości pozyskania środków aby coś konkretnego zaproponować i Związek Gmin „PKS” nie uczestniczy w tej inwestycji. A tak dojdzie do rewitalizacji okolic dworca i remontu samego budynku dworca, co nie sprawi, że będzie to dworzec intermodalny - powiedział nam Piotr Klimczak.

Szacuje się, że modernizacja dworca PKS może pochłonąć kilkadziesiąt milionów zł. Wszystko zależy tutaj od formy w jakiej będzie realizowana modernizacja obiektu i w jakim zakresie miałaby powstać w jego ramach przestrzeń komercyjna.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4