Zmiany w projekcie przy Placu Garncarskim. Gdzie zmierza inwestor?

KATEGORIA: INWESTYCJE / 7 stycznia 2020

PIERWOTNA komercyjna elewacja frontowa „pieca garncarskiego”.

Nowoczesny obiekt architektoniczny zaprojektowany przy Placu Garncarskim w Rzeszowie to jeden z najefektowniejszych projektów, jakie pojawiły się w ostatnich latach w stolicy Podkarpacia. Niestety, od 2015 r. inwestycja wciąż nie weszła w fazę realizacji. Dlaczego?

Od przedstawiciela inwestora, firmy DevelopRes, dowiedzieliśmy się, że projekt przeszedł w ostatnim czasie pewne zmiany, aby dostosować go do nowych potrzeb rynku.

Nowa funkcja

Budynek przy Placu Garncarskim o powierzchni prawie 12 tys. metrów kw. został pierwotnie zaprojektowany jako obiekt komercyjny z funkcjami handlową, gastronomiczną i hotelowa. W podziemiach miały znaleźć się dwie kondygnacje parkingu. Architekturę zaprojektowano jako bardzo zjawiskową, co oprócz położenia obiektu w centrum miasta, stało się ważnym atutem dla przyszłych użytkowników. Dzięki swojej formie budynek został ochrzczony już przez niektórych jako „piec garncarski”.

Wiadomo jednak, że od pewnego czasu Rzeszów jest już mocno nasycony powierzchniami handlowymi, a na rynku minął główny „boom” na budowę tego typu obiektów. Prowadząc działania przy poszukiwaniu najemców inwestor przy Placu Garncarskim musi zatem być bardziej elastyczny i przewidzieć możliwość przeznaczenia obiektu także na inne funkcję. Stąd narodził się pomysł przeprojektowania inwestycji na potrzeby usług biurowych i administracyjnych.

Nowa elewacja

Jednym z głównych problemów była elewacja gmachu. Biurowce wymagają trochę innego wizerunku zewnętrznego niż budynki typowo komercyjne. Znacznie bardziej regularny rozstaw pomieszczeń w biurowcu niż np. w galerii handlowej, musi także znaleźć swoje odzwierciedlenie na elewacji.

NOWA biurowa elewacja frontowa „pieca garncarskiego”.

Na powyższej wizualizacji i następnych prezentujemy, jak wygląda nowa koncepcja budynku po jego przeprojektowaniu. Wnętrza przewidziano w konwencji open space i pozostawiono do późniejszej aranżacji. Porównajmy, jak zmienił się zewnętrzny wygląd budynku w stosunku do architektury przy pierwotnej funkcji komercyjnej.

Zielony park na dachu

W nowym projekcie zmianom uległa także cześć tarasowa na dachu budynku. Zlikwidowano basen i ogródki restauracyjne, przypisane wcześniej do funkcji hotelowej. W ich miejsce wprowadzono obszerny zielony dach, a właściwie mini park. Tak intensywna zieleń na dachu miałaby stanowić miejsce rekreacji w przerwach w pracy, lub przestrzeń spotkań przy salach konferencyjnych zlokalizowanych na górnych kondygnacjach.

NOWA forma zielonego dachu „pieca garncarskiego”.

PIERWOTNA rekreacyjna forma dachu „pieca garncarskiego”.

Jaki projekt zatem będzie ostatecznie zrealizowany? Od przedstawiciela inwestora dowiedzieliśmy się, że nic nie jest przesądzone. W zależności od tego, jakiej branży użytkownik zdecyduje się na wynajem powierzchni, taka wersja projektu zostanie wybrana do realizacji.

Przez moment inwestor rozważał na przykład możliwość umiejscowienia w budynku części biur Urzędu Miejskiego. Pomysł ten nie został jednak podjęty przez władze miasta. Budynek jest zbyt mały na potrzeby całego urzędu, a do tego koszty komercyjnego wynajmu (związane choćby ze standardem wykonania budynku) byłyby zapewne zbyt duże dla miasta. Trwają rozmowy o umiejscowieniu w budynku innych podmiotów.

***

Przypomnijmy, że projekt budynku przy Placu Garncarskim powstał w drodze dwuczęściowego, międzynarodowego konkursu w 2015 r., w którym starło się ponad 30 prac, a w finale wybrano najlepszą pracę spośród 7 wytypowanych. Zwyciężył projekt zespołu architektów z Hiszpanii w składzie: J. Jędruś-Carbera, J. Baena Martinez, M. Gomez Martinez, oraz Bakpak Architects S.C.

W następstwie konkursu Rada Miasta uchwaliła dla terenu przy Placu Garncarskim miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym zostały zapisane główne parametry budynku ze zwycięskiego projektu. W ten sposób każdy inwestor chcący coś wybudować w tej lokalizacji jest związany ustaleniami konkursu i tylko taki obiekt może w tym miejscu powstać. Zmianie mogą ulegać tylko pewne drobne elementy architektury budynku, ale także jego przeznaczenie i rozplanowanie wnętrz.

Red.

NOWY projekt otoczenia „pieca garncarskiego”.

PIERWOTNY projekt otoczenia „pieca garncarskiego”.

NOWA elewacja (zbliżenie) „pieca garncarskiego”.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4