Janusz Korwin-Mikke w Rzeszowie. Krytyka ustawy o bezkarności urzędników

KATEGORIA: POLITYKA / 11 września 2020

Fot. Materiały prasowe

Prezes partii KORWiN i poseł Konfederacji Wolność i Niepodległość Janusz Korwin-Mikke odwiedził w tym tygodniu Podkarpacie. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Rzeszowie prezes partii KORWiN odniósł się do planowanych zmian w prawie, w ramach których urzędnicy nie ponosiliby odpowiedzialności karnej, jeżeli w celu przeciwdziałania COVID-19 i działając w interesie społecznym naruszyliby obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy. Politycy Konfederacji mocno krytykujący tę propozycję nazywają ją programem „Bezkarność plus”.

- Teoretycznie możliwe jest, że policjant zażąda od obywatela założenia maseczki. Ten mu odmówi, a gdy założenie siłą maski będzie nie możliwe, to policjant będzie mógł obywatela zastrzelić co nie będzie przestępstwem. Tak wynika z tej poprawki, oczywiście do takich sytuacji nie dojdzie, ale przykład ten pokazuje jaki jest jej sens - mówił w swoim stylu Janusz Korwin-Mikke.

W zeszłym miesiącu propozycja takiego zapisu znalazła się w projekcie nowelizacji specustawy dotyczącej zwalczania koronawirusa i wzbudziła sporo kontrowersji. Ostatecznie Sejm jeszcze w sierpniu tą poprawką się nie zajął dzięki wnioskowi posła Konfederacji Grzegorza Brauna. Za tym, aby pracować nad projektem ustawy było 178 posłów, przeciw 201, wstrzymało się 8 parlamentarzystów. W głosowaniu nie uczestniczyło 46 posłów klubu PiS, który w Sejmie ma samodzielną większość.

Jak mówił podczas konferencji prasowej Janusz Korwin-Mikke, wiele wskazuje na to, że propozycja wprowadzenia tej poprawki będzie ponownie rozpatrywana na kolejnym posiedzeniu Sejmu. Konfederacja ma nadzieję, że projekt nie zyska sejmowej większości, Poseł Konfederacji liczy w tej kwestii przede wszyskim na koalicjantów Prawa i Sprawiedliwości czyli Solidarną Polskę i Porozumienie.

- Zjednoczona Prawica oprócz PiS składa się z Solidarnej Polski i Porozumienia i o ile wiem te partie nie patrzą zbyt przychylnie na tego typu propozycję - zaznaczył poseł Janusz Korwin-Mikke.

Jak zauważyli przedstawiciele partii KORWiN, propozycja dotycząca uniknięcia odpowiedzlaności karnej przez urzędników w celu przeciwdziałania pandemii, zawiera również kontrowersyjny zapis w uzasadnieniu. Mówi on o tym, że uniknięcie odpowiedzialności karnej będzie możliwe również w sytuacjach sprzed wprowadzenia tej poprawki do obowiązującego prawa. Jak mówi prezes rzeszowskiego okręgu partii KORWiN Joanna Suska, może to naruszyć podstawową zasadę funkcjonowania państwa prawa mówiącą o tym, że prawo nie może działać wstecz.

- W ten sposób wicepremier Sasin nie poniesie odpowiedzialności za organizację wyborów korespondecyjnych i wydrukowanie kart za 70 mln zł czy minister Szumowski za sprowadzenie respiratorów za 200 mln zł, których nikt nie widział - stwierdziła Joanna Suska.

Wokul

Fot. Materiały prasowe

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4