Marek Bajdak komisarzem miasta? To jeszcze nie pewniak, to rekomendacja

KATEGORIA: POLITYKA / 19 lutego 2021

Marek Bajdak
Fot. Karol Woliński

Czy Marek Bajdak, dyrektor Wydziału Nieruchomości w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim będzie komisarzem rządowym w Rzeszowie? To na razie nie jest decyzja, ale taką rekomendację we wniosku do premiera zaproponowała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

- Rzeczywiście, pani wojewoda skierowała do premiera taki wniosek proponując w nim kandydaturę Marka Bajdaka - potwierdza rzecznik wojewody Michał Mielniczuk.

Marek Bajdak, jest jarosławianinem, ma 57 lat. W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim pracuje od lutego 2016 r. Wcześniej pracował w Urzędzie Miasta w Jarosławiu. Był tam naczelnikiem Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami. W PUW odpowiada m.in. za sprawy dotyczące gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa, nadzoru nad wykonywaniem zadań z zakresu administracji rządowej przez starostów, wywłaszczania nieruchomości na cele publiczne i zwrotów wywłaszczonych nieruchomości, orzekania o odszkodowaniu za nieruchomości przeznaczone na cele publiczne, regulacji spraw majątkowych kościołów, związków wyznaniowych i gmin żydowskich, zarządzania mieniem państwowym i orzekania w sprawach lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Komisarz będzie administrował miastem do czasu przedterminowych wyborów na prezydenta Rzeszowa po tym jak 10 lutego Tadeusz Ferenc ogłosił swoją rezygnację. Ma to być funkcja czysto techniczna. Komisarz nie będzie więc kandydatem w wyborach na prezydenta stolicy Podkarpacia. Do czasu ogłoszenia oficjalnie komisarza, należy oczywiście te informacje traktować jedynie jako rekomendację dla premiera. Co zdecydowało o wskazaniu właśnie takiego kandydata?

- Pan dyrektor Bajdak jest sprawnym administratorem, zarządza przez ostatnie kilka lat Wydziałem Nieruchomości w PUW. Właśnie w ten sposób dał się poznać pani wojewodzie jako osoba, która dobrze zarządza zespołem ludzkim i sprawnie administruje pracami wydziału. W związku z tym pani wojewoda zdecydowała się na kandydaturę osoby, która przede wszystkim nie zamierza brać udziału w nadchodzących wyborach na prezydenta miasta i która sprawnie przeprowadzi miasto przez ten czas także naznaczony kampanią - wyjaśnia motywy rekomendacji tej kandydatury przez wojewodę Michał Mielniczuk.

Mateusz Morawiecki decyzję w sprawie mianowania komisarza dla Rzeszowa podejmie prawdopodobnie do środy. Wtedy uprawomocni się decyzja komisarza wyborczego z 17 lutego o wygaszeniu mandatu ustępującego prezydenta Rzeszowa. I prawdopodobnie już w najbliższą środę dowiemy się oficjalnie kto będzie zarządzał miastem do czasu wyborów.

Te formalnie powinny odbyć się w ciągu 90 dni od dnia rezygnacji Tadeusza Ferenca. Jednak ze względu na pandemię ten okres może się wydłużyć.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4