Roman Jakim ponownie przewodniczącym Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”

KATEGORIA: POLITYKA / 19 czerwca 2023

Fot. solidarnosc.rzeszow.org.pl

Roman Jakim został ponownie wybrany przez delegatów XI Walnego Zebrania Delegatów Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” na funkcję przewodniczącego Zarządu Regionu w kadencji 2023-2028, stosunkiem głosów 89 do 33. Jego kontrkandydatem był Damian Szubert, przewodniczący Regionalnej Sekcji Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.

Obrady, które odbyły się w sobotę 17 czerwca w Domu Diecezjalnym „Tabor” w Rzeszowie, poprzedziła msza św. w kościele pw. bł. Jerzego Popiełuszki pod przewodnictwem bpa Edwarda Białogłowskiego. - W obradach uczestniczyli również Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oraz Bogdan Szozda z Krajowej Komisji Wyborczej, który czuwał nad prawidłowością procedur wyborczych - informuje rzeszowska „Solidarność”.

Fot. solidarnosc.rzeszow.org.pl

Pierwszym dokumentem przegłosowanym przez delegatów było przyjęcie sprawozdania z działalności Zarządu Regionu w minionej kadencji, które omówił przewodniczący ZR. Po wystąpieniach zaproszonych gości, wśród których był marszałek Władysław Ortyl, delegaci dokonali wyborów swoich przedstawicieli na funkcje szczebla regionalnego i krajowego.

Członkowie Zarządu Regionu, który jest władzą wykonawczą NSZZ „Solidarność” na szczeblu regionalnym, będą kierować działalnością i reprezentować Związek na zewnątrz.

Delegaci zdecydowali również o składzie Regionalnej Komisji Rewizyjnej, która kontroluje władzę wykonawczą w zakresie działalności finansowej, zgodności działania z postanowieniami Statutu i innych przepisów prawa wewnątrzzwiązkowego. Wybrano również delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”, którzy podczas obrad 19-20 października 2023 r. w Spale zdecydują o reprezentantach władz krajowych Związku.

Fot. solidarnosc.rzeszow.org.pl

Delegaci XI Walnego Zebrania Delegatów Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” przyjęli kilka dokumentów. W stanowisku skierowanym do prezydenta RP zarzucają, że w sektorze obronnym i lotniczym od dłuższego czasu trwa pozorowany dialog ze stroną społeczną. Delegaci uważają, że w związku z barbarzyńską wojną w Ukrainie, wszelkie działania dla wsparcia i rozwoju tego sektora, powinny być koordynowane w oparciu o Wieloletnią Strategię, która powinna wskazywać cele i perspektywy funkcjonowania branży obronnej i lotniczej w dłuższej perspektywie. Ogromne nadzieje działacze wiążą również z ustawą o obronie Ojczyzny.

Delegaci poparli również postulaty płacowe pracowników sfery finansów publicznych. Ich zdaniem treść porozumienia podpisanego w dniu 7 czerwca 2023 r. nie odzwierciedla potrzeb i oczekiwań. - Zdaniem działaczy zaproponowane „podniesienie” wynagrodzenia dla pracowników sfery budżetowej w 2023 r. w formie jednorazowego specjalnego dodatku motywacyjnego w żadnym stopniu nie rekompensuje pracownikom wzrostu cen spowodowanego dwuletnim rekordowym poziomem inflacji oraz zrównywania płac z minimalnym wynagrodzeniem za pracę. Dlatego Walne Zebranie Delegatów zaapelowało do parlamentarzystów o wprowadzenie zmian w projekcie nowelizacji ustawy okołobudżetowej na 2023 rok zapewniających postulowany wzrost wynagrodzeń zasadniczych, włączając w to kwotę przeznaczoną na jednorazowy specjalny dodatek motywacyjny - informuje Zarząd Regionu.

Fot. solidarnosc.rzeszow.org.pl

Roman Jakim, przewodniczący ZR poinformował, że pierwsze posiedzenie nowo wybranego Zarządu Regionu Rzeszowskiego odbędzie się 29 czerwca 2023 r.

Więcej na temat obrad oraz nazwiska wybranych delegatów na stronie Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”.

Red.

Fot. solidarnosc.rzeszow.org.pl

Fot. solidarnosc.rzeszow.org.pl

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4