Kandydaci do rady miasta z KO bardzo pewni siebie: Idziemy po zwycięstwo!

KATEGORIA: POLITYKA / 3 marca 2024

Fot. Barbara Kędzierska

W sobotnie przedpołudnie dwa ugrupowanie postanowiły przedstawić mieszkańcom swoich kandydatów do Rady Miasta Rzeszowa w zbilżających się wyborach samorządowych. O jednym z tych ugrupowań już pisaliśmy TUTAJ, drugim są przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej. Na konferencji poznaliśmy pełny skład list, natomiast politycy KO nie zaprezentowali swojego programu. Z istotnych informacji wiadomo natomiast od paru dni, że przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej nie będą wystawiali własnego kandydata na prezydenta Rzeszowa i postanowili poprzeć osobę obecnego włodarza miasta Konrada Fijołka.

Czy to powrót dawnych działaczy do rady miasta?

O włos, ale konferencja prezentująca kandydatów na rzeszowskim rynku nie udałaby się. W pewnym momencie zaczęło kropić, a nad zgromadzonymi obok ratusza kandydatami zebrały się ciemne chmury z groźbą nadchodzącej ulewy. Można było zastanawiać się, czy nie trzeba będzie uciekać przed kaprysami pogody. Na szczęście tak się nie stało.

Skład list do rady miasta zdaje się świadczyć, że Koalicja Obywatelska postawiła na znanych działaczy i niezbyt nastawiła się na odświeżanie swoich szeregów. Wśród nowych kandydatów na radnych tego ugrupowanie dostrzec można „stare”, dobrze znane z polityki twarze osób, które zapewne skuszone obecnym układem sił politycznych w Polsce, postanowiły wrócić do czynnej działalności jako politycy samorządowi.

I tak w Okręgu nr 1 listę kandydatów otwiera obecny i długoletni radny tej formacji Andrzej Dec, z jednego z kolejnych miejsc kandyduje Andrzej Gutkowski były wiceprezydent Rzeszowa z czasów prezydenta Ferenca, natomiast z ostatniego miejsca w tym okręgu zdecydowała się powalczyć o głosy rzeszowian Marta Niewczas, Mistrzyni Świata w karate, która była już rzeszowską radną w latach 2002-2014.

W Okręgu nr 2 listę otwiera obecny radny tego ugrupowania - Wiesław Ziemiński, ale wśród nowych twarzy jest Jerzy Żygadło – znany komentator miejskiego życia, administrator facebookowej grupy „Rzeszoznawcy”. W poprzednich latach nie szczędził krytyki władzom w ratuszu, wielu osobom kojarzyć się także może z częstych wpisów dotyczących estetyki i zapachu windy przy okrągłej kładce. Kolejną, nową ale znana twarzą w tym okręgu na liście KO, jest współorganizatorka Rzeszowskiej Manify, strajków kobiet, Marszu Równości oraz Podkarpackiej Rady Kobiet – Agnieszka Itner.

W Okręgu nr 3 „jedynką” jest aktualny radny oraz szef Klubu Radnych KO w Radzie Miasta Rzeszowa – Marcin Deręgowski, który jeszcze do niedawna deklarował wolę startu w wyborach na prezydenta miasta. Ostatecznie po rozmowach z obecnym prezydentem Rzeszowa KO nie zdecydowała się na wystawienie swojej kandydatury na to stanowisko. Na liście znalazł się także Janusz Micał, dawny radny w Rzeszowie.

Natomiast w Okręgu nr 4 listę otwiera Wojciech Jaślar - nauczyciel i trener zajmujący się doradztwem zawodowym i trendami współczesnego rynku pracy. W okręgu tym na liście również odnajdujemy dawnego rzeszowskiego radnego Kazimierza Myrdę.

Na razie bez programu ale i tak pewni zwycięstwa

Poza prezentacją kandydatów, których wszystkie nazwiska przedstawiamy na zakończenie artykułu, politycy KO nie zdecydowali się na wzbogacenie konferencji przedstawieniem programu wyborczego, czy szerszych działań, które chcą zrealizować w rzeszowskim samorządzie. Sprawiali natomiast wrażenie bardzo pewnych swojej silnej pozycji we władzach państwowych i zapewne przez to także pewnych zwycięstwa w Rzeszowie.

Marcin Deręgowski - szef klubo radnych KO, przypomniał jak do tej pory jego ugrupowanie nie zdobywało zbyt dużego poparcia w wyborach do rady miasta Rzeszowa liczącej 25 radnych.

- W ostatnich latach mieliśmy albo pięć, albo czerty mandaty, teraz liczymy na podwojenie tej ilości - z pewnością siebie mówił Deręgowski, dodając że kandydaci KO w kampanii będą spotykać się bezpośrednio z mieszkańcami miasta, ale też będą swój program przestawiać za pośrednictwem mediów.

- Będziemy prowadzili kampanię na ulicach i w internecie. Kampania jest bardzo krótka, dlatego będziemy docierać do mieszkańców w każdy możliwy sposób i za pośrednictwem różnych kanałów - zapowiadał przewodniczący klubu radnych KO w Radzie Miasta Rzeszowa.

Fot. Barbara Kędzierska

Była wiceprezydent Rzeszowa ożywiła wydarzenie

Pewną dynamikę na konferencji prasowej kandydatów na rzeszowskich radnych z ramienia KO wprowadziła była radna tego ugrupowania i do niedawna wiceprezydent Miasta RzeszowaJolanta Kaźmierczak. Z szerokim uśmiechem na ustach zapewniła, że jeżeli mieszkańcy Rzeszowa zdecydują się postawić na kandydatów KO, to ci odwdzięczą się im ściąganiem sporych funduszy do kasy miejskiej od rządu.

- Za mną fantastyczna drużyna Koalicji Obywatelskiej do Rady Miasta Rzeszowa. To jest drużyna, która pod kierownictwem przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Marcina Deręgowskiego idzie po zwycięstwo w Radzie Miasta i będzie przedłużeniem obecnej koalicji rządzącej w Radzie Miasta Rzeszowa. To właśnie nasza drużyna gwarantować będzie wpływ środków z rządu i z Unii Europejskiej do Rzeszowa. I właśnie nasza drużyna, wprowadzi nasze miasto w kolejny bieg prędkości naszego rozwoju - - entuzjastycznie przekonywała Jolanta Kaźmierczak. Swoje wystąpienie zakończyła zagrzewającymi do akcji słowami - Idziemy po zwycięstwo! - co ożywiło spokojny przebieg całego wydarzenia.

Pełny skład list

Koalicja Obywatelska w Rzeszowie powalczy o miejską radę z 33 kandydatami na listach. Ile ostatecznie zdobędzie mandatów, zdecydują już mieszkańcy Rzeszowa podczas wyborów samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia br.

Okręg nr 1 Osiedla: Miłocin, Baranówka, Generała Władysława Andersa, Króla Stanisława Augusta, Krakowska-Południe, Franciszka Kotuli, Przybyszówka, Bzianka.

1. Andrzej Dec

2. Mateusz Maciejczyk

3. Andrzej Gutkowski

4. Justyna Adamiec

5. Beata Żmuda

6. Adam Sapeta

7. Anna Skorupska-Stanek

8. Marcin Fura

9. Marta Niewczas

Okręg nr 2 Osiedla: Staromieście, 1000-Lecia, Załęże, Pobitno, Wilkowyja, Mieszka I, Słocina, Pogwizdów Nowy.

1. Wiesław Ziemiński

2. Jerzy Żygadło

3. Agnieszka Itner

4. Paweł Piekło

5. Lucyna Turek-Marcinek

6. Paweł Trojanowski

7. Anna Rogowska

8. Maciej Rąb

Okręg nr 3 Osiedla: Śródmieście, Pułaskiego, Kmity, Staroniwa, Zwięczyca, Dąbrowskiego, Generała Grota Roweckiego, Piastów.

1. Marcin Deręgowski

2. Katarzyna Maciechowska

3. Piotr Wolański

4. Janusz Micał

5. Ewa Lipińska

6. Erwin Halota

7. Elżbieta Ostrowska

Okręg nr 4 Osiedla: Budziwój, Biała, Drabinianka, Zalesie, Paderewskiego, Nowe Miasto, Matysówka.

1. Wojciech Jaślar

2. Anna Woźniak-Kunicka

3. Kazimierz Myrda

4. Piotr Koterba

5. Ewa Bednarska

6. Joanna Lasko

7. Rafał Gałusza

8. Barbara Puszkarewicz

9. Radosław Gerlach

Barbara Kędzierska

Fot. Barbara Kędzierska

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4