Dziś sesja Rady Miasta. W porządku obrad m.in. połączenie MPK do Łańcuta

KATEGORIA: POLITYKA / 23 kwietnia 2019

Fot. Karol Woliński

Poświąteczny wtorek (23 kwietnia) to dzień obrad Rady Miasta. Radni o godz. 10.00 zbiorą się na już dziesiątej w tej kadencji sesji.

W porządku obrad tradycyjnie znajdziemy zmiany w budżecie miasta. Radni będą decydować też o emisji przez miasto obligacji na łączną kwotę 40 mln zł. Środki pozyskane tą drogą mają służyć sfinansowaniu deficytu i spłacie wcześniejszych zobowiązań. Radni mają też wysłuchać sprawozdania z działalności Straży Miejskiej w Rzeszowie w 2018 r.

Jednym z punktów obrad jest „Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego pomiędzy Gminą Miasto Rzeszów a Gminą Łańcut w zakresie publicznego transportu zbiorowego”. Chodzi o uruchomienie połączenia autobusowego między Rzeszowem i Łańcutem, na razie na okres próbny od 1 maja do 31 lipca. Obsługiwana przez MPK linia ma nosić numer 57.

Autobusy z Rzeszowa będą odjeżdżać z Dworca Lokalnego, następnie pojadą przez al. Piłsudskiego, plac Wolności, ul. Lwowską. Nie będą zatrzymywać się na terenie gminy Krasne i gminy wiejskiej Łańcut, ale dopiero na przystanku w mieście Łańcucie przy ul. Piłsudskiego. Kolejne przystanki to Łańcut Cetnarskiego, Łańcut Centrum Komunikacyjne, Łańcut Sikorskiego Trześnik, Łańcut Podzwierzyniec rampa, a kursy będą kończyć się na przystanku Podzwierzyniec Śruby. W drodze powrotnej autobusy pojadą odwrotną trasą.

Na razie przewidziano 4 kursy z Rzeszowa do Łańcuta w ciągu dnia i tylko w dni robocze: o godz. 5.35, 8.45, 13.40 i 16.00. Powrót z Łańcuta o godz. 6.25, 10.02, 14.40 i 17.34. Przejazd ma trwać w zależności od pory dnia od niecałych 40 do prawie 50 minut. Ceny biletów mają być takie jak obowiązują obecnie w sieci ZTM, czyli bilet normalny jednoprzejazdowy ma kosztować 3 zł.

Konieczna jest jeszcze podobna uchwała ze strony Rady Miasta Łańcuta i zawarcie porozumienia międzygminnego. Zgodnie z jego warunkami miasto Łańcut będzie refundować Rzeszowowi koszty świadczenia transportu.

Innym punktem porządku obrad jest zgłoszona przez radnych PiS „Uchwała w sprawie przyjęcia wniosku o ustalenie kierunków działania dla Prezydenta Miasta Rzeszowa w zakresie utworzenia całorocznego, nowoczesnego, miejskiego systemu wypożyczania rowerów”. O tej inicjatywie pisaliśmy już TUTAJ.

Radni zajmą się też uchwałą „w sprawie określenia szczegółowych zasad wnoszenia, tworzenia komitetów oraz promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych, a także wymogów formalnych, jakimi muszą odpowiadać projekty uchwał składane w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej”. To wymóg znowelizowanej ustawy o samorządzie gminnym.

Rada ma również zająć się ogłoszeniem ponownych wyborów Rad Osiedli na Słocinie i os. Pułaskiego oraz pierwszych wyborów w połączonym osiedlu Śródmieście i włączonej do miasta Matysówce.

Obrady Rady Miasta można śledzić na żywo TUTAJ.

TUTAJ można natomiast znaleźć cały porządek obrad.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4