Kukiz i Kosiniak-Kamysz w Rzeszowie. Chcą być alternatywą dla PO i PiS

KATEGORIA: POLITYKA / 10 września 2019

Fot. Paweł Bialic

Paweł Kukiz wraz z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem ramię w ramię stanęli na rzeszowskim Rynku podczas konferencji prasowej Koalicji Polskiej – wspólnego projektu politycznego PSL i Kukiz’15. Kiedyś taki widok wydawał się trudny do wyobrażenia. Z jednej strony Paweł Kukiz - antysystemowiec, który zarzekał się, że nigdy nie zrezygnuje z walki z „partiokracyjnym” systemem poprzez zwiększenie wpływu obywateli na to co dzieje się w kraju. Z drugiej strony - Władysław Kosiniak-Kamysz – minister w rządzie PO-PSL i szef ludowców czyli partii, mimo że nazywanej chłopską, to utożsamianej również z establishmentem III RP, partycypującej w kilku rządzących od 1989 roku koalicjach.

Jednak w poniedziałek obaj panowie wraz z działaczami PSL i Kukiz’15 pojawili się na rzeszowskim Rynku tuż przed konwencją programową komitetu wyborczego PSL w ramach którego wystartują kandyaci Koalicji Polskiej. Paweł Kukiz tłumacząc podczas konferencji prasowej decyzję o wspólnym starcie z PSL w nadchodzących wyborach mówił, że ludowcy jako jedyni zgodzili się uwzględnić w programie wyborczym, jego postulaty, o których mówił już w 2015 roku.

- PSL, a chce podkreślić, że rozmawialiśmy ze wszystkimi partiami w Sejmie, jako jedyne zgodziło się dać gwarancję wprowadzenia pakietu demokratycznego do swojego programu. Wiem, że dopóki Władysław Kosiniak-Kamysz jest szefem PSL, będę miał wsparcie w walce o państwo obywatelskie - mówił Paweł Kukiz. Stwierdził też, że bez racjonalnej partii centrowej walczącej o większy wpływ obywateli na władzę poprzez m.in. obligatoryjne przyjmowanie przez Sejm wyniku ważnego referendum, wyboru prokuratora generalnego w wyborach powszechnych, czy wyboru sędziów pokoju, w Polsce wzmocnią się tendencje autorytarne. Zagrożeniem dla demokracji według Pawła Kukiza byłaby również wygrana którejkolwiek partii w ten sposób, że miałaby ona samodzielną większość w parlamencie.

Paweł Kukiz
Fot. Paweł Bialic

- Gwarantuje państwu, że jeżeli PiS wygra wybory i będzie rządzić samodzielnie, od razu rozpisze przedterminowe wybory samorządowe i będzie dążył do podporządkowania samorządów władzy centralnej - twierdził Paweł Kukiz, zaznaczając po raz kolejny konieczność zmiany systemu politycznego w Polsce.

Z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził podczas konferencji prasowej, że Koalicja Polska ma być odpowiedzią dla wyborców, którzy uważają, że nie ma alternatywy wyborczej dla dwóch wielkich partii rozdających obecnie karty na polskiej scenie politycznej.

- Nie ma dzisiaj takiej sytuacji, że ktoś jest skazany na wybór mniejszego zła. Można wybrać większe dobro, pomiędzy Platformą Obywatelską, a Prawem i Sprawiedliwością, w centrum jest nasze środowisko skupiające oczywiście PSL, ale i również ludzi Pawła Kukiza, przedstawicieli Bezpartyjnych Samorządowców czy konserwatystów od Marka Biernackiego czy po prostu rzemieślników i przedsiębiorców – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji prasowej na rzeszowskim Rynku.

Władysław Kosiniak-Kamysz
Fot. Paweł Bialic

Obaj liderzy Koalicji Polskiej, zaraz po konferencji prasowej wraz z kandydatami do parlamentu w tym z wicemarszałkiem Sejmu Stanisławem Tyszką (nr 1 na liście wyborczej do Sejmu w okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim) oraz Mieczysławem Kasprzakiem (nr 1 w okręgu krośnieńsko-przemyskim) udali się na konwencję wyborczą, podczas której zaprezentowano wszystkich kandydatów startujących na Podkarpaciu do Sejmu i Senatu. PSL w ostatnich dniach ogłosił również swój program wyborczy. Wśród najważniejszych postulatów wyborczych Koalicji Polskiej w dziedzinie gospodarki można wymienić m.in. dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców od 2020 roku, wzrost nakładów na służbę zdrowia do 6,8 proc. PKB, emerytury obywatelskie, a także zapowiedź dopłaty 50 tys. zł dla młodych rodzin chcących zakupić własne mieszkanie.

Stanisław Tyszka
Fot. Paweł Bialic

Jako że głównym graczem w tym projekcie politycznym jest PSL, to nie zapomniano oczywiście o rolnikach, stąd w programie znajduje się na przykład obietnica dopłat bezpośrednich do hektara ziemi dla aktywnych rolników.

Mieczysław Kasprzak
Fot. Paweł Bialic

Wcześniej zapowiedziano również pakiet demokratyczny (chodzi tu o m.in. wprowadzenie mieszanej ordynacji wyborczej, wybór powszechny prokuratora generalnego, rzecznika praw obywatelskich czy obligatoryjne uznanie wyników referendum przez Sejm). Oprócz tego Koalicja Polska wzorem włoskiego parlamentu chce również wprowadzenia ustawy antykorupcyjnej, której celem byłoby wyeliminowanie z życia publicznego osób skazanych prawomocnym wyrokiem za korupcję.

Wokul

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych - kandydat PSL do Senatu w okręgu przemyskim
Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4