Wróciło „Śniadanie Biznesowe”. Co nowego w PPNT „Aeropolis”?

KATEGORIA: GOSPODARKA / 8 września 2021

Kompleks Inkubatora Technologicznego w Jasionce
Fot. RARR

We wtorek (7 września) po wielu miesiącach przerwy związanych z pandemią koronawirusa wróciło „Śniadanie Biznesowe” w Podkarpackim Parku Naukowo -Technologicznym „Aeropolis”. Nieformalne spotkania przedsiębiorców z Aeropolis są okazją do wymiany doświadczeń biznesowych oraz prezentacji swojej działalności. To także możliwość podsumowania działalności PPNT Aeropolis i Inkubatora Technologicznego oraz zapowiedzi ciekawych planów na przyszłość.

Strefy i inkubator

Wtorkowe „Śniadanie Biznesowe” rozpoczęło się od podsumowania ostatniej działalności PPNT Aeropolis zarządzanego przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny Aeropolis to przede wszystkim trzy strefy ekonomiczne. Strefa S1 o powierzchni 70 ha leży na terenie Jasionki, Tajęciny i Trzebowniska. Działalność prowadzi tam 20 firm zatrudniających prawie 4 tys. pracowników. Nakłady inwestycyjne wyniosły 2,5 mld zł.

- Nasze firmy w strefach mocno się rozwijają, widać to po Borg Warner, które dopiero co rozpoczęło rozbudowę nowego zakładu - podkreślał prezes RARR Mariusz Bednarz.

Fot. Karol Woliński

Strefa S2 położona na terenie Rogoźnicy (gm. Głogów Małopolski) liczy 48 ha. Obecnie funkcjonuje tam 20 firm, które dają zatrudnienie dla 1500 osób. Strefa S3 zlokalizowana w Zaczerniu (gm. Trzebownisko) i Rudnej Małej (gm. Głogów Małopolski) obejmuje 48 ha. Działa tam 12 firm, które dają pracę dla 1100 osób.

Ważnym elementem Aeropolis jest również inkubator technologiczny. To miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy mogą wynająć na korzystnych warunkach pomieszczenia biurowe oraz produkcyjno-usługowe zlokalizowane w kompleksie budynków Inkubatora, a także skorzystać z dostępnego zaplecza infrastrukturalnego, technicznego oraz konferencyjnego. Obecnie prowadzi tam działalność 45 firm w formie stacjonarnej jest też 36 firm, które działają w trybie wirtualnego biura. Zatrudnienie znajduje tam 267 osób.

W czasie „Śniadania Biznesowego” zaprezentowało się 8 nowych, firm które funkcjonują w ramach Inkubatora Technologicznego w Aeropolis.

Fot. Karol Woliński

Podkarpacki Park Biznesowy

Oprócz podsumowania działalności, przedstawiono również plany dotyczącej poważnej inwestycji na terenie PPNT Aeropolis. Mowa tutaj o Podkarpackim Parku Biznesowym. Będzie to 4 kondygnacyjny biurowiec zlokalizowany w sąsiedztwie Inkubatora Technologicznego w Jasionce, o łącznej powierzchni 2,7 tys. metrów kw. W większości będzie on przeznaczony pod wynajem powierzchni biurowej dla firm z branży inteligentnych technologii, ale również firm z otoczenia biznesu – usług księgowych, prawniczych czy IT. Parter natomiast ma pełnić funkcję usługową. Będzie sklep na 200 m kw., część gastronomiczna oraz przedszkole.

- Mamy już podpisaną umowę z wykonawcą. Lada dzień ruszą prace budowlane. Termin realizacji inwestycji to koniec 2022 roku - zaznaczył Tadeusz Siemek, dyrektor Podkarpackiego Parku Naukowo – Technologicznego „Aeropolis”.

Fot. Karol Woliński

Obiekt ma być przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami Przy budynku ma być również paczkomat, bankomat, a także miejsca parkingowe dla 70 samochodów.

Carpathian Startup Fest 2021

Kolejną nowością zaprezentowaną podczas „Śniadania Biznesowego” był Carpathian Startup Fest 2021. To pierwsze na Podkarpaciu wydarzenie poświęcone przedsiębiorczości, pomysłom, startupom oraz scaleupom. W ramach CSF21 odbędzie się Demo Day, podczas którego pomysłodawcy, startupy w fazie inkubacji lub posiadające MVP albo prowadzące sprzedaż oraz scaleupy – zarejestrowane przedsiębiorstwa posiadające produkt/usługę i prowadzące sprzedaż, będą mogły zaprezentować się przed potencjalnymi inwestorami indywidualnymi oraz funduszami inwestycyjnymi. Zgłoszenia swoich projektów można rejestrować do 21 września.

- Na finał tego wydarzenia zaprosimy najlepsze projekty wskazane przez fundusze inwestycyjne, który odbędzie się 26 października - informował Bartosz Jadam, koordynator wydarzenia.

Fot. Karol Woliński

Pula nagród dla najlepszych pomysłów i startupów w ramach Carpathian Startup Fest 2021 wyniesie 65 tys. złotych.

Wokul

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4