Rozmowy o transformacji energetycznej na Politechnice Rzeszowskiej

KATEGORIA: GOSPODARKA / 13 września 2021

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

W poniedziałek i wtorek (13 i 14 września) na Politechnice Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza odbywa się VI Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Tegorocznym laureatem nagrody w kategorii „Bezpieczeństwo Energetyczne” im. Ignacego Łukasiewicza wręczonej w trakcie konferencji został były asystent ds. międzynarodowych sekretarza energii Stanów Zjednoczonych Theodore J. Garrish.

- To szósta już edycja wydarzenia, które od początku organizowane jest na Politechnice Rzeszowskiej” – przypomina prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej. - Rzeszowska konferencja cechuje się wysokim poziomem merytorycznym i szerokim doborem kompetentnych gości. W tym roku jednak poziom zostanie podniesiony właśnie dzięki partnerstwu z Pionem Dyplomacji Publicznej NATO.

Ideą organizatorów konferencji jest zbudowanie instrumentu wspomagającego rozwój tych obszarów wiedzy, poprzez zapewnienie płaszczyzny do dyskusji z udziałem naukowców, ekspertów, przedstawicieli administracji publicznej, spółek energetycznych, organizacji pozarządowych, dziennikarzy gospodarczych oraz studentów.

Część obrad zdominowała tematyka związana wykorzystaniem wodoru. 18 maja, w obecności premiera Mateusza Morawieckiego, podpisany został list intencyjny, na rzecz utworzenia Podkarpackiej Doliny Wodorowej. Inicjatywa ma być odpowiedzią na coraz większe zapotrzebowanie na „zieloną energię” oraz kolejną szansą dla Podkarpacia na wzrost gospodarczy i budowę specjalizacji jaką jest lotnictwo i kosmonautyka.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

– Nasze samorządy podejmują już przygotowania do realizacji inwestycji związanych z produkcją, przechowywaniem i wykorzystaniem wodoru. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie dopracujemy produkt sanockiego Autosanu – czyli autobus napędzany wodorem. Jednak dla nas na Podkarpaciu kluczową kwestią pozostaje wykorzystanie wodoru jako paliwa lotniczego – powiedziała Ewa Leniart.

W czasie konferencji wręczone zostały nagrody Politechniki Rzeszowskiej w kategorii „Bezpieczeństwo Energetyczne”. Statuetkę z rąk rektora prof. Piotra Koszelnika otrzymał Theodore J. Garrish, były asystent sekretarza ds. energii Stanów Zjednoczonych. Nagrodzony został także prezes ML System Dawid Cycoń.

Zwracając się do uczestników konferencji, Theodore J. Garrish, podkreślił rolę nowych technologii.

– Kluczem do osiągnięcia neutralności klimatycznej są innowacje, szczególnie z zakresu wychwytywania i składowanie dwutlenku węgla, magazynowania energii czy cyberbezpieczeństwa – mówił Garrish.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Wystąpienie otwierające konferencję wygłosił w auli Politechniki Rzeszowskiej Piotr Naimski – pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, który przypomniał o trwającej transformacji energetycznej.

– Odchodzimy od węgla i to jest decyzja polityczno-administracyjna. Musimy sobie uświadomić, że węgiel należy zastąpić tym, co jest dostępne, a nie tym co jest wyimaginowane – mówił minister Naimski. - Jesteśmy na etapie, w którym za 12-13 miesięcy będziemy mogli powiedzieć, że zróżnicowaliśmy strukturę dostaw energii do Polski i to w długiej perspektywie.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Kluczowymi obszarami trwającej konferencji są: energetyka jądrowa, wodór, materiały kwantowe, morska energetyka wiatrowa, zagrożenia w cyberprzestrzeni, współpraca w cyberbezpieczeństwie, magazynowanie energii, operacje wpływu w kontekście rosyjskich projektów energetycznych, bezpieczeństwo energetyczne państw wschodniej flanki NATO w kontekście polityki Federacji Rosyjskiej, infrastruktura energetyczna na Bałtyku, nowe technologie w bezpieczeństwie obiektów sektora energetycznego oraz w lotnictwie cywilnym, a także bezpieczeństwo energetyczne w świecie po pandemii.

Na konferencji nie zabraknie omówienia branżowych innowacji. Mowa będzie m.in. o kropkach kwantowych, fotowoltaice IV generacji, nanotechnologii czy technologiach pozyskiwania ciepła ze ścieków czy z odpadów. Wśród poruszonych tematów będzie kwestia zastosowania wodoru w energetyce. To zagadnienie zainteresowanie biznesu i współpracującej z biznesem nauki a także rządzących. Świadczą o tym zawarte w kilku regionach Polski porozumienia w sprawie w sprawie rozwoju Dolin Wodorowych.

Tegoroczną konferencję od poprzednich edycji odróżnia pozyskanie nowego partnera – Pionu Dyplomacji Publicznej NATO.

Wśród uczestników są członkowie zarządów i menedżerowie największych polskich firm energetycznych, naukowcy z najważniejszych uczelni, eksperci z liczących się ośrodków analitycznych, członkowie rządu i urzędnicy państwowi oraz samorządowcy zainteresowani tematyką energetyki.

Transmisja na żywo TUTAJ.

Red.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4