Podkarpacka Dolina Wodorowa już oficjalnie! Powołano stowarzyszenie

KATEGORIA: GOSPODARKA / 4 listopada 2021

Fot. Karol Woliński

Czwartek, 4 listopada może być kolejnym ważnym dniem dla budowy gałęzi przemysłu wodorowego na Podkarpaciu. W tym dniu oficjalnie założono Stowarzyszenie Podkarpacka Dolina Wodorowa, w którego skład weszły Politechnika Rzeszowska i Uniwersytet Rzeszowski oraz przedstawiciele podkarpackiego biznesu.

Od listu do stowarzyszenia

Klaster Podkarpacka Dolina Wodorowa ma działać na rzecz wspierania rozwoju gospodarki wodorowej oraz dążenia do zbudowania gałęzi podkarpackiego przemysłu wodorowego. List intencyjny w sprawie jego powstania podpisano w maju tego roku w czasie wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Rzeszowie. Podpisy pod dokumentem złożyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, przedstawiciele miasta Rzeszów i samorządu województwa podkarpackiego oraz przedstawiciele biznesu w regionie.

Pierwsze spotkanie robocze sygnatariuszy listu odbyło się w lipcu, wtedy dyskutowano o tym, jaki kształt organizacyjny powinna przybrać jednostka zajmująca się rozwojem gospodarki wodorowej w regionie. Ostatecznie zdecydowano, że będzie to stowarzyszenie. W czwartek miało miejsce spotkanie założycielskie, podczas którego uchwalono statut oraz wybrano władze stowarzyszenia. W posiedzeniu założycielskim wziął udział sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska.

- To historyczne wydarzenie nie tylko dla Rzeszowa i Podkarpacia, ale również dla Polski w związku z tym, że budujemy nowy sektor gospodarki jakim jest gospodarka wodorowa. Mam nadzieję, że to się niedługo uda, widzę tu znakomitych gości nie tylko ze świata nauki, ale też przedstawicieli biznesu i samorządów - mówił wiceminister Zyska.

Jak podkreślał Ireneusz Zyska, Podkarpacka Dolina Wodorowa wpisuje się w założenia strategii wodorowej przyjętej niedawno przez polski rząd, która wyznacza kierunki w dążeniu do budowy nowej gałęzi gospodarki opartej na wodorze. Z racji tego, że Dolina Wodorowa na Podkarpaciu posiada już formalny status w postaci stowarzyszenia, ma ona być przykładem dla innych tego typu klastrów, które powstają obecnie w innych częściach Polski.

Fot. Karol Woliński

Wodór paliwem przyszłości

Prezesem zarządu Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa został wybrany prof. Jarosław Sęp, prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Jak mówił nam jeszcze przed głosowaniem, głównym celem stowarzyszenia będzie znalezienie szans na wykorzystanie wodoru w gospodarce.

-Będziemy szukać rozwiązań począwszy od produkcji, przechowywania wodoru, dystrybucji, a skończywszy na wykorzystaniu go w gospodarce, transporcie, energetyce. Wodór dzięki swoim właściwościom nazywany jest przez wielu paliwem przyszłości - powiedział nowo wybrany prezes zarządu Stowarzyszenia Dolina Wodorowa prof. Jarosław Sęp, prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem Politechniki Rzeszowskiej.

Jak zaznacza prof. Sęp, stowarzyszenie będzie zajmowało się organizacją przedsięwzięć i projektów dotyczących kwestii pozyskiwania wodoru, ekonomicznych form produkcji, czy w końcu wykorzystania wodoru w gospodarce. Na Podkarpaciu najczęściej mówi się w tym kontekście o autobusach zasilanych silnikiem wodorowym, które wyprodukował i testuje w ostatnim czasie sanocki Autosan.

Prof. Jarosław Sęp (z prawej), prof. Piotr Koszelnik - rektor PRz (w środku) i marszałek Władysław Ortyl (z lewej)
Fot. Karol Woliński

Skład stowarzyszenia

Stowarzyszenie Podkarpacka Dolina Wodorowa obecnie składa się z 11 członków – sygnatariuszy listu intencyjnego w sprawie jej powołania: Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Uniwersytet Rzeszowski, ML System S.A., Fibrain, SGPPL „Dolina Lotnicza”, Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna Sp. z o.o, Instytut Energetyki- Instytut Badawczy, Autosan Sp. z o.o., Polenergia S.A., Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Instytut Energetyki - Instytut Badawczy Oddział Ceramiki CEREL w Boguchwale.

- Będziemy starali się rozszerzyć zakres udziału podmiotów w stowarzyszeniu, dostajemy już sygnały o zainteresowaniu - dodał prof. Jarosław Sęp.

Wśród sygnatariuszy listu intencyjnego w sprawie powołania Doliny Wodorowej na Podkarpaciu były także samorząd województwa podkarpackiego, miasto Rzeszów oraz wojewoda podkarpacki. Te instytucje nie weszły w skład powołanego stowarzyszenia, ale będą członkami wspierającymi. Marszałek Władysław Ortyl biorący udział w spotkaniu założycielskim Podkarpackiej Doliny Wodorowej mówił o tym, jak samorząd województwa może wesprzeć tą inicjatywę.

- Dzisiaj utworzenie klastra jest bardzo ważnym etapem. Samorząd województwa podkarpackiego ma możliwości wspierania tego typu inicjatyw środkami europejskimi, własnymi działaniami, lobbowaniem, tych obszarów jest bardzo dużo – powiedział Władysław Ortyl.

Fot. Karol Woliński

Stowarzyszenie Podkarpacka Dolina Wodorowa - skład zarządu:

Prezes Zarządu - prof. Jarosław Sęp, prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza

Wiceprezes Zarządu - Jacek Głowacki, Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna Sp. z o.o.

Członek Zarządu - Tomasz Miśko, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

Członek Zarządu - Tomasz Gałka, Instytut Energetyki - Instytut Badawczy

Członek Zarządu - Remigiusz Śnieżek, Autosan Sp. z o.o.

Komisja Rewizyjna Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa:

Emilia Makarewicz, Polenergia S.A.

Paweł Kolczyński, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

Marek Grabowy, Instytut Energetyki - Instytut Badawczy, Oddział Ceramiki CEREL w Boguchwale

Pełny skład 11 członków założycieli Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa:

Jarosław Sęp, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Sylwester Czopek, Uniwersytet Rzeszowski

Dawid Cycoń, ML System S.A.

Rafał Kalisz, Fibrain

Marek Darecki, SGPPL „Dolina Lotnicza”

Jacek Głowacki, Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna Sp. z o.o.

Tomasz Gałka, Instytut Energetyki- Instytut Badawczy

Remigiusz Śnieżek, Autosan Sp. z o.o.

Emilia Makarewicz, Polenergia S.A.

Paweł Kolczyński, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

Marek Grabowy, Instytut Energetyki - Instytut Badawczy, Oddział Ceramiki CEREL w Boguchwale

Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4