Podkarpackie projekty naukowe na targach międzynarodowych INTARG

KATEGORIA: GOSPODARKA / 16 maja 2022

Fot. PCI

11 i 12 maja odbyły się Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG 2022. Wydarzenie stało się okazją do zaprezentowania nowatorskich projektów podkarpackich naukowców, które zostały zgłoszone z inicjatywy Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji każdego roku zrzeszają przedstawicieli świata nauki oraz innowacyjnego biznesu, upowszechniając dobre praktyki w tym zakresie. Wiodącym celem tego wydarzenia jest promocja innowacyjności, synergia z przemysłem, tworzenie ekosystemu innowacji i transfer technologii.

W trakcie targów, polskie i międzynarodowe instytucje zaprezentowały innowacje z wielu branż i dziedzin, w tym: zdrowie fizyczne i psychiczne, sport, rehabilitacja, zrównoważony rozwój, biotechnologia czy bezpieczeństwo i dostępność.

Jednym z wystawców targów było Podkarpackie Centrum Innowacji z prezentacją dziesięciu projektów naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej. Wśród prezentowanych wynalazków znalazły się m.in.: interaktywna słonecznie aktywna ściana, program do oceny jakości obrazów rezonansu magnetycznego, wegańskie batony o zwiększonej zawartości białka czy antynikotynowa guma lecznicza.

- Udział w wydarzeniu o randze międzynarodowej to doskonała okazja do zaprezentowania potencjału innowacyjnych projektów podkarpackich naukowców. Podejmowane przez nas działania wpisują się we współczesne trendy gospodarcze i technologiczne. Przedsięwzięcia, które rozwijamy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony jury oceniającego poszczególne rozwiązania oraz zwiedzających - mówi Radosław Krajewski, specjalista ds. rozwoju technologii PCI.

XV Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG były również okazją do wręczenia nagród w konkursie LIDER INNOWACJI. Wśród laureatów konkursu znalazło się również Podkarpackie Centrum Innowacji. - To dla nas szczególne wyróżnienie. Jako Podkarpackie Centrum Innowacji, przyczyniamy się do rozwoju i promocji wynalazczości, transferu technologii oraz upowszechniania kultury innowacyjności. Kapituła międzynarodowego konkursu doceniła m.in. realizowany przez nas Program Akceleracji Przedsiębiorczości Akademickiej Science Startup - mówi Timea Sulenta-Pluta, dyrektor ds. Komercjalizacji Badań PCI.

Patronat nad Międzynarodowymi Targami Wynalazków i Innowacji objęło m.in. Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Urząd Patentowy RP, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Wynalazczych IFIA.

Red.

Fot. PCI

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4