Rzeszowski StartUP MIX. Team Dżo został zwycięzcą jego drugiej edycji

KATEGORIA: GOSPODARKA / 25 września 2022

Fot. Urban Lab Rzeszów

Team Dżo został zwycięzcą drugiej edycji Rzeszowskiego StartUP MIXu. Według Jury największą wartością wygranego projektu, czyli inteligentnego kompostownika Dżo, było nowatorskie podejście do tematu przetwarzania organicznych odpadów. Pozostałe dwa prezentowane pomysły - powałka higieniczna do ula oraz urządzenie do odbioru zamówień - zostały wyróżnione.

Druga edycja Rzeszowskiego StartUP MIXu odbyła się w czwartek (22 września). Udział wzięli w niej zarówno pomysłodawcy innowacyjnych rozwiązań, jak również wszyscy ci, którzy zainteresowani są prowadzeniem własnego biznesu i rozwojem osobistym. Zwycięzcą został team Dżo, który zaprezentował inteligentny kompostownik. Wyposażone w szereg czujników urządzenie ma być odpowiedzią na jedne z największych wyzwań, jakie stoją przed współczesnymi firmami, czyli ograniczenie śladu węglowego i efektywne gospodarowanie odpadami.

- Powszechnym mitem jest to, że bioodpady produkowane w biurach, takie jak fusy po kawie lub resztki owoców rozkładają się bez większego wpływu na środowisko. Nie bierzemy jednak pod uwagę tego, co jest niewidoczne, czyli gazów cieplarnianych emitowanych z bioodpadów - metanu, podtlenku azotu i dwutlenku węgla. Z kolei samo zagospodarowanie i wywóz powodują kolejną emisję. Jak ją ograniczyć? Firmy muszą postawić na naturalne rozwiązania i zacząć kompostować w biurze. Wykorzystując dżdżownice kalifornijskie do rozkładu bioodpadów otrzymujemy naturalny nawóz do roślin - biohumus, redukujemy do 90% emitowanego metanu, inspirujemy też pracowników do proekologicznych działań - mówiła podczas prezentacji Wiktoria Kozłowska z teamu Dżo.

O bilet do finału wraz z teamem Dżo walczyły też dwa inne startupy - team VOOX i team Retailo, które pokazały kolejno powałkę higieniczną i wielofunkcyjny stojak do uli oraz kolektomat, ułatwiający odbiór zamówień w punktach stacjonarnych. Jak podkreślali członkowie Jury - wybór zwycięzcy nie należał do najłatwiejszych.

- Nasza dyskusja była dzisiaj bardzo burzliwa i moim zdaniem, powinniśmy dać trzy pierwsze nagrody, ponieważ wszystkie prezentowane dzisiaj pomysły były znakomite. O naszym wyborze zdecydowały detale- postawiliśmy na nowatorskie rozwiązanie, które jest czymś zupełnie nowym i czego nie można jeszcze znaleźć na rynku - mówił zastępca prezydenta Rzeszowa, Dariusz Urbanik.

Rzeszowski Startup MIX to nie tylko innowacyjne pomysły, ale także dawka wiedzy i inspiracji dla tych, którzy chcą zacząć działać „na własny rachunek”. Stąd też dyskusja na temat odpowiedzialności w biznesie, o której mówiły Michalina Czarnota z Centrum Medycznego MEDYK i Anna Warzybok z firmy ML System oraz wskazówki od prezesa firmy MJC Sp. z o.o., Michała Janasa, gdzie szukać pieniędzy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Mateusz Szatan z rzeszowskiego oddziału Krajowej Izby Rozliczeniowej zaś zwrócił uwagę na ważne dla przedsiębiorców narzędzie, czyli kwalifikowany podpis elektroniczny.

Kolejny StartUP MIX już 17 listopada. Do tego czasu trwa też nabór pomysłów, spośród których wybrane zostaną prezentacje na trzecie biznesowe spotkanie.

- Urban Lab jest otwarty na różne projekty i inicjatywy. Jeśli macie pomysły - zapraszamy, bo element startupu i pracy z biznesem zaczyna się tu i idzie bardzo, bardzo szybko. Działajcie z nami, działajcie z miastem Rzeszów - podkreśla dyrektor Centrum Innowacji Miejskich - Urban Lab w Rzeszowie, Tomasz Skoczylas.

Nabór prowadzony jest pod adresem: urbanlab@erzeszow.pl. Z każdej edycji wyłoniony zostanie jednen projekt, który podczas Finałowej Gali zawalczy o zwycięstwo.

Red.

Fot. Urban Lab Rzeszów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4