Wiceminister klimatu o wsparciu rządu ws. cen dla spółdzielni mieszkaniowych

KATEGORIA: GOSPODARKA / 18 kwietnia 2023

Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Zakres tarczy energetycznej i solidarnościowej oraz możliwości skorzystania z nich przez spółdzielnie mieszkaniowe i zarządców, a także rządowe wsparcie w zakresie opłat za centralne ogrzewanie to tematy rozmów wiceminister klimatu i środowiska Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej z zarządami spółdzielni mieszkaniowych z terenu województwa podkarpackiego. Spotkanie odbyło się w poniedziałek (17 kwietnia) w Rzeszowie.

Ochrona w zakresie cen energii elektrycznej

Jak podkreśliła wiceminister, potrzeby mieszkańców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w zakresie energii elektrycznej zużywanej w częściach wspólnych zostały kompleksowo zabezpieczone w ramach zaproponowanej przez rząd tarczy solidarnościowej. Ustawy z 7 i 27 października 2022 r. określiły mechanizmy ustalania preferencyjnych cen dla energii elektrycznej nabywanej przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe – ceny te są zróżnicowane w zależności od przeznaczenia zużycia tej energii. - Przepisy gwarantują stałą cenę na poziomie cen z 2022 r. w zakresie zużycia bezpośrednio przez spółdzielnię czy wspólnotę w częściach wspólnych (oświetlenie budynków, zasilanie urządzeń wspólnych – windy, pompy, bramy, szlabany, domofony, kotły) do limitu zużycia 2 MWh – powiedziała wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Ochrona w zakresie cen gazu ziemnego

Wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zwróciła uwagę, że również w zakresie gazu ziemnego potrzeby mieszkańców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, dzięki działaniom polskiego rządu, zostały zabezpieczone mechanizmami wprowadzonymi ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu oraz ustawą o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu.

- Na mocy tych ustaw została wprowadzona w 2022 i 2023 r. maksymalna cena paliw gazowych stosowana przez sprzedawców w rozliczeniach za zużyte paliwo gazowe, również do lokalnej produkcji ciepła, ze wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi. Zostały również zamrożone stawki opłat za świadczenie usług dystrybucji paliw gazowych – cena gazu ziemnego dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych została ustalona na maksymalnym poziomie 200,17 zł/MWh, dając realne wsparcie w obliczu obserwowanego na rynku hurtowym wzrostu cen surowca – zaznaczyła wiceminister.

- Podjęte przez rząd działania są gwarancją, że wzrost cen gazu ziemnego na europejskich rynkach nie będzie skutkował wzrostem kosztów eksploatacji budynków wielolokalowych zarządzanych przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe – dodała Łukaszewska-Trzeciakowska.

Opłaty za centralne ogrzewanie i wsparcie rządowe dla spółdzielni mieszkaniowych

Jak przypomniała wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, 15 lutego 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy ograniczającej podwyżki cen ciepła.

- Chronimy odbiorców ciepła przed skutkami kryzysu energetycznego wywołanego przez agresję Rosji w Ukrainie. Dzięki tej ustawie wzrost cen dostawy ciepła systemowego, obejmujący wszystkie opłaty i stawki nałożone na odbiorcę, nie może być większy niż 40% w stosunku do cen obowiązujących 30 września 2022 r. #8211; wyjaśniła.

W rezultacie przyjętego rozwiązania, wzrost cen ciepła dla uprawnionych odbiorców, w tym wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych, ulegnie ograniczeniu do ustalonego poziomu, który będzie zależny od historycznych cen dostawy ciepła w danym systemie ciepłowniczym funkcjonującym w konkretnym mieście. W konsekwencji cena ciepła nie będzie mogła być wyższa od obowiązujących limitów.

- Proponujemy rozwiązania, które zapobiegają nadmiernym i skokowym wzrostom rachunków dla odbiorców energii elektrycznej, gazu i ciepła z grup, które powinny być szczególnie chronione. Dokładamy wszelkich starań, aby wojna energetyczna, wypowiedziana Europie przez Rosję, dotknęła mieszkańców naszego kraju w jak najmniejszy sposób – podsumowała wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4