Projekt RARR wspierający uchodźczynie. Pomoże założyć własny biznes

KATEGORIA: GOSPODARKA / 26 maja 2023

Fot. Pixabay.com

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. uczestniczy w ciekawym projekcie pomocy kobietom, które musiały uciekać z terenów ogarniętych wojną. Program BSI_4Women dotyczy głównie uchodźczyń z Ukrainy, ale nie tylko i ma pomóc im w odzyskaniu stabilizacji życiowej i samodzielności zawodowej poprzez założenie własnego innowacyjnego biznesu.

Projekt dla uchodźczyń

Projekt BSI_4Women – Bałtycka inicjatywa na rzecz rozwoju działalności gospodarczej kobiet uchodźców, rozpoczął się początkiem tego roku. Jego głównym celem jest wypracowanie i przetestowanie w ramach akcji pilotażowej rozwiązań oraz narzędzi, które pomogą stworzyć jeden ekosystem wsparcia dla rentownych lub innowacyjnych start-upów. Dzięki temu kraje bałtyckie będą mogły skutecznie wspierać uchodźczynie z krajów ogarniętych wojną w powrocie na rynek pracy, w rozwoju ich innowacyjnych pomysłów na biznes, w prototypowaniu i testowaniu nowych produktów i usług, w założeniu start-upu oraz w pozyskaniu finansowania/inwestorów dla najlepszych pomysłodawczyń.

- Impulsem do uruchomienia projektu była wojna na Ukrainie i napływ dużej liczby kobiet do Polski, ale też innych państw obszaru Morza Bałtyckiego – mówi Beata Hulinka, zastępca dyrektora w Dziale Projektów i Programów Krajowych i Międzynarodowych RARR S.A.

- Chcemy do tego programu zaprosić szerokie grono uchodźczyń - dodaje przedstawicielka RARR S.A.

Wszystkie rozwiązania będą opracowywane i testowane z udziałem uchodźczyń, jako głównej grupy docelowej projektu. Kobiety uchodźczynie zostaną zaproszone do udziału w Regionalnej Grupie Interesariuszy tworzonej w każdym regionie partnerskim projektu BSI_4Women, a także do udziału w akcji pilotażowej projektu, w ramach której zostaną objęte programem inkubacji, który pozwoli wyłonić i wesprzeć rozwój najciekawszych pomysłów biznesowych.

- W rezultacie akcji pilotażowej w każdym regionie projektu zostaną objęte wsparciem trzy startupy założone przez uczestniczki programu. Poprzez udział w pilotażu przedsiębiorcze kobiety pomogą w ocenie skuteczności i w dopracowaniu przygotowanych w ramach projektu narzędzi wsparcia. - dodaje Beata Hulinka.

Pierwsze działania trwają

Liderem BSI_4Women jest Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., uczestniczą w nim również Rada Okręgu More i Romsdal (Norwegia), Centrum Biznesowe Dania Centralna (Dania), Fundacja Talin Park Naukowy TECHNOPOL (Estonia), Park Naukowo – Technologiczny Kaunas (Litwa), Fundacja „Park Technologiczny VentspilsbHigh”, Park Naukowy Dalarna (Szwecja).

Pierwsze kluczowe uzgodnienia pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w tym przedsięwzięciu miały miejsce w duńskim Aarhus, podczas wydarzenia inaugurującego działania projektu. W początkowych miesiącach realizacji projektu skupiono się na wypracowaniu metodologii wsparcia grupy docelowej jaką są uchodźczynie oraz pozyskania do współpracy ważnych interesariuszy na poziomie każdego z regionów, takich jak instytucje otoczenia biznesu, instytucje edukacyjne i szkoleniowe, szkoły, MŚP, regionalne władze publiczne, które to podmioty będą wspierać realizację działań projektu.

- Przygotowujemy obecnie dwie analizy. Pierwszą dotyczącą poszczególnych regionów partnerskich pod kątem ustalenia stosowanych ciekawych rozwiązań i dobrych praktyk dotyczących wsparcia startupów. Każdy kraj ma inne zasoby czy inteligentne specjalizacje. Chcemy wyłonić najlepsze narzędzia pod kątem możliwości zastosowania ich w ramach naszego projektu, celem wsparcia przedsiębiorczych uchodźczyń - Beata Hulinka.

Druga analiza będzie oparta na badaniach ankietowych uczestniczek programu, które pozwolą m.in. przeanalizować jakie umiejętności i narzędzia kreatywne są niezbędne, aby skutecznie wspierać ich przedsiębiorczość oraz zidentyfikować główne bariery i potrzeby w zakresie podejmowania ryzyka, innowacyjnych pomysłów i posiadanych predyspozycji do zakładania własnego biznesu.

W ramach projektu powstanie interaktywny przewodnik dla uchodźczyń wyposażający je w wiedzę dotyczącą uwarunkowań prawnych, podatkowych, wymogów dotyczących zakładania i rozwijania działalności gospodarczej w krajach partnerskich projektu. Przygotowane zostaną także program inkubacji i platforma cyfrowa, które będą wspierać proces wyłonienia innowacyjnych pomysłów biznesowych, a także kolejne etapy ich inkubacji i postinkubacji.

Partnerzy projektu będą współpracować z grupą małych i średnich przedsiębiorstw z wielu regionów, aby testować rozwiązania pilotażowe w rzeczywistym środowisku, zwłaszcza w sektorach, które obejmują dostarczanie specjalnych programów dla migrantów. Kluczową rolę mają pełnić też samorządy, szczególnie na poziomie wojewódzkim. Chodzi tu głównie o kwestię konsultacji wypracowywanych rozwiązań i współfinansowanie ich z programów regionalnych.

Ważnym elementem działań projektu będzie upowszechnianie wypracowanych rozwiązań w innych regionach obszaru Morza Bałtyckiego oraz poza jego granicami, tak aby mogły być one jak najszerzej wykorzystywane i wdrażane. Wnioski z realizacji akcji pilotażowej, jak i całego projektu będą podstawą do opracowania zaleceń dla samorządów, dotyczących tworzenia i usprawnienia instrumentów wsparcia kobiet uchodźczyń w zakresie rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia systemów wsparcia start-upów. Wskazane rekomendacje będą także obejmowały wypracowane w ramach projektu narzędzia i materiały skierowane do tej grupy docelowej.

Projekt BSI_4Women współfinansowany z programu Interreg Region Morza Bałtyckiego pomaga w transformacji działającej w kierunku zielonego i odpornego regionu Morza Bałtyckiego.

Budżet projektu: 2 mln 100 tys. 976,70 euro.

Dofinansowanie UE: 1 mln 574 tys. 279,86 euro, w tym 1 mln 396 tys. 777,36 euro w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz 177 tys. 502,50 euro w ramach Funduszy Norweskich.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4