Nadzwyczajna sesja RM. Zgoda ws. uchwał ważnych dla przyszłości Rzeszowa

KATEGORIA: GOSPODARKA / 30 czerwca 2023

Rzeszów
Fot. Agencja Reklamowa Bogaczewicz/Materiały prasowe

Aż pięć uchwał dotyczących przyszłości Rzeszowa podjęli radni podczas piątkowej (30 czerwca) nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Dwie były autorstwa radnych Prawa i Sprawiedliwości, swoje projekty przedstawili też przedstawiciele koalicji.

Rzeszów ma być hubem

Piątkowa nadzwyczajna sesja Rady Miasta Rzeszowa została zwołana na wniosek radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości. Ich zdaniem skutki wojny na Ukrainie i rola jaką zyskał w tym kontekście Rzeszów, wymaga konkretnych działań władz miasta, tak by stać się ważnym graczem w procesie odbudowy naszych wschodnich sąsiadów i dzięki temu wejść na wyższy poziom rozwoju.

Swoje postulaty radni PiS szeroko przedstawiali podczas niedawnej konferencji prasowej, gdy mówili o projekcie „HUB Rzeszów”. Podczas sesji powtarzali swoje wizje dotyczące tego jak powinien wyglądać rozwój miasta w obecnej sytuacji. Waldemar Szumny mówił o potrzebie opracowania nowej strategii miasta, ponieważ aktualna pochodzi z 2015 roku i nie uwzględnia wielu istotnych kwestii.

- Uważamy, że Rzeszów potrzebuje nowej strategii. Musimy wykorzystać zasoby miasta i przewagę, którą mamy nad innymi. Teraz jesteśmy miastem światowym, mamy swoje przysłowiowe pięć minut. Musimy wskazać nasze cele strategiczne, ustalić mocne, ale też słabe strony Rzeszowa. Chodzi nam o trwały i zrównoważony rozwój miasta - mówił wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Marcin Fijołek przypomniał o najważniejszych wytycznych dotyczących ułatwiania działalności gospodarczej w mieście i tworzeniu warunków pod sprowadzanie do Rzeszowa nowych inwestorów. Podkreślał potrzebę rewitalizacji centrum miasta, wprowadzenia nowych funkcji do śródmieścia, zrównoważonej politykę przestrzenną, nowych rozwiązań w komunikacji miejskiej, poszerzania oferty wolnego czasu i nowych zielonych miejsc do wypoczynku.

- Ten wysiłek, który miasto w tym zakresie ponosi, będzie procentował i sprawi, że Rzeszów będzie postrzegany jako miejsce, w którym pracownicy ściągani przez inwestorów będą chcieli tu żyć. Dzięki takim rozwiązaniom jak tramwaj, damy znak światu, że chcemy poprawiać swoje usługi - podkreślał radny Fijołek.

Lider klubu PiS mówił też o potrzebie współpracy z innymi samorządami, oraz środowiskiem naukowym. Apelował również o stworzenie grupy roboczej która zajęłaby się opracowaniem programu „HUB Rzeszów”.

Robert Kultys powtarzał z kolei, że miasto powinno wykorzystać obecny czas, doskonałe położenie oraz tendencję do przenoszenia produkcji z Azji do Europy, by móc ściągnąć do siebie poważnych inwestorów.

Koalicja nie śpi

PiS na sesję przygotował dwie uchwały. Pierwsza dotyczyła rozpoczęcia prac nad nową strategią miasta, druga opracowania programu działań dostosowujących miasto do wyzwań związanych z pomocą w odbudowie Ukrainy pod nazwą „Hub Rzeszów”. Od kilku dni wiadome było, że oba projekty spotkają się z poparciem radnych koalicji z Rozwoju Rzeszowa i Koalicji Obywatelskiej.

Ci postanowili jednak przygotować swoje uchwały dotyczące przyszłości miasta. Pierwsza dotyczyła zasad polityki gospodarczej i przewidywała szereg działań, które mają przygotować Rzeszów do funkcjonowania w nowej rzeczywistości. Pada tam m.in. postulat utworzenia centrum koordynacyjnego polsko-ukraińsko-europejskich projektów międzynarodowych, które miałoby nawiązać ścisłą współpracę z realizowanym na Ukrainie projektem Unbrooken powołanym przez miasto Lwów.

Druga uchwała w formie stanowiska wskazuje na konieczność opracowania długoletniej strategii integracji mieszkańców Rzeszowa z uchodźcami z Ukrainy oraz żołnierzami NATO i ich rodzinami. Ostatnia uchwała to apel do prezydenta Rzeszowa, dotyczący przygotowania systemu edukacji w mieście w związku z wyzwaniami jakie nastały w związku z nową sytuacją geopolityczną. Chodzi m.in. o uruchomienie w Rzeszowie szkół o międzynarodowym programie nauczania.

- Proponujemy konkretne rozwiązania, wskazujemy ich źródła finansowania i partnerów - mówił lider Rozwoju Rzeszowa Tomasz Kamiński dodając, że aby jakiekolwiek wizje dotyczące przyszłości miasta były możliwe do realizacji, konieczne będzie zapewnienie odpowiedniego finansowania.

Nastroje podczas sesji próbował tonować przewodniczący Andrzej Dec z Koalicji Obywatelskiej, który podkreślał, że nie należy przesadzać z huraoptymizmem w kwestii roli jaka przypadła Rzeszowowi.

- Trudno się z tymi pomysłami przedstawionymi na sesji nie zgodzić, ale mam jedną uwagę. Chętnie powtarzamy, że teraz mamy 5 minut sławy Rzeszowa. Nie możemy w tym wszystkim przedobrzyć, trochę pokory nam się przyda. Warto o tym pamiętać, ale nie nadużywać - stwierdził Andrzej Dec.

Uchwały przyjęte

Dyskusja, z powodu wniosku o jej zamknięcie, ograniczyła się w zasadzie do wystąpień klubowych. Głos zabrał również prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

- W wyniku tej tragicznej wojny, która nie powinna zdarzyć się w XXI wieku, stajemy się centrum Europy i staniemy się miastem o całkowicie innym charakterze na najbliższe pokolenia. Wykorzystanie tej szansy powinno być ponadpartyjne, nie powinniśmy się ścigać na pomysły, ale razem spokojnie pracować nad najlepszymi rozwiązaniami. Myślę, że dzisiaj zawieramy taką umowę na ponadpartyjne działania - powiedział prezydent.

Wszystkie pięć uchwał, które pojawiły się ostatecznie w porządku obrad zostało przyjęte bez żadnego głosu sprzeciwu.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4