Zatrudnionych na czarno coraz więcej. Pomóc ma kampania „Pracuję legalnie”

KATEGORIA: GOSPODARKA / 8 sierpnia 2018

Fot. Materiały prasowe

Wzrasta liczba zatrudnionych nielegalnie. Kontrole przeprowadzone na Podkarpaciu przez Okręgowy Inspektorat Pracy ujawniły 1286 osób pracujących bez umowy. Do ubezpieczenia społecznego nie zgłoszono 1122 pracowników, a 182 osoby nie poinformowały powiatowych urzędów pracy o fakcie podjęcia pracy zarobkowej.

Na czarno pracowało także 124 cudzoziemców. Najwięcej z nich, bo aż 120, to obywatele Ukrainy. Pozostali to 3 obywateli Turcji i jeden Pakistańczyk. Wśród zatrudnionych na czarno przybyszów z innych państw nie stwierdzono natomiast osób, które przebywają w Polsce nielegalnie.

Odpowiedzią na problem jest trzyletnia (2017 – 2019), ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna „Pracuję legalnie!”. Jej zadaniem jest podniesienie świadomości pracodawców i pracowników z zakresu zasad zatrudniania zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy. Kampania kierowana jest do pracodawców i pracowników (również tych spoza UE, jak obywatele Ukrainy).

Celem kampanii jest propagowanie wyboru pracy legalnej w miejsce zatrudnienia w „szarej strefie”. Istotne jest, aby uświadomić pracującym korzyści z wykonywania „pracy legalnie” oraz zagrożenia, które wynikają z wykonywania pracy nierejestrowanej lub deklarowanej fałszywie. Zadaniem projektu jest również piętnowanie niedozwolonych praktyk stosowanych przez tych pracodawców, którzy decydują się na powierzanie pracy z naruszeniem obowiązujących przepisów prawa.

Partnerem strategicznym Państwowej Inspekcji Pracy w przeprowadzeniu kampanii został Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

- Osoba, która decyduje się na pracę na czarno musi mieć świadomość, o wynikających z tego faktu zagrożeniach - mówi Ewa Papiewska-Borkowska, dyrektor oddziału ZUS w Rzeszowie. - Jest przede wszystkim pozbawiona wszystkich świadczeń przysługujących z tytułu choroby, macierzyństwa, wypadku. Jeśli utraci zdolność do pracy, nie nabędzie prawa do renty inwalidzkiej, nie nabędzie też w przyszłości prawa do emerytury, względnie emerytura ta będzie bardzo niska, bo przez większość życia zawodowego nie były odprowadzone składki na ubezpieczenie społeczne tej osoby.

Ewa Papiewska-Borkowska, dyrektor oddziału ZUS w Rzeszowie apeluje, by osoby ubezpieczone zwróciły uwagę na informacje zawarte w rozsyłanym przez ZUS dokumencie
Fot. Paweł Bialic

ZUS rozsyła aktualnie do ubezpieczonych dokument, który jest informacją o stanie konta ubezpieczonego.

- Praktycznie każdy traktuje tę informację jako informacje o wysokości hipotecznej prognozowanej emerytury, ale ta informacja o stanie konta zawiera wiele bardzo innych ważnych dla ubezpieczonego informacji – zauważa dyrektor Papiewska-Borkowska. - Przede wszystkim są tam informacje o wysokości składek odprowadzonych przez pracodawcę, a także informacje o wszystkich świadczeniach jakie przysługują gdy mamy ubezpieczenie rentowe, wypadkowe czy chorobowe. A to jest podstawowy cel naszej kampanii: uświadomienie pracodawcom i pracownikom korzyści płynących z legalnego zatrudnienia.

Ta informacja jest bardzo ważna dla pracowników, bo często zdarza się, że nie zdają sobie sprawy, iż pracodawca nie odprowadza na bieżąco należnych składek. Dowiadują się o tym dopiero np. w czasie wizyty u lekarza, albo uczestnicząc w wypadku.

O problemach z legalnością zatrudnienia na wspólnej konferencji prasowej mówiły przedstawicielki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Państwowej Inspekcji Pracy
Fot. Paweł Bialic

Pomóc w walce z tymi problemami mają wzmożone kontrole legalności zatrudnienia przeprowadzane przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie. Największe problemy z legalnością zatrudnienia są odnotowywane w branży budowlanej, przetwórstwie, handlu i usługach.

Za zatrudnianie na czarno grożą mandaty. Jeśli pracodawca nie był do tej pory karany za nielegalne zatrudnianie wynoszą od 1000 do 2000 złotych. Jeśli był już karany mandat wzrasta do 5000 zł. W przypadku gdy zatrudniający nielegalnie odmawia przyjęcia mandatu i sprawa trafi do sądu, grzywna może wynieść nawet 30 tys. zł.

Więcej informacji o kampanii oraz przysługujących uprawnieniach wynikających z prawa pracy i ubezpieczeń społecznych znaleźć można na stronach:

www.prawawpracy.pl

i

www.zus.pl/o-zus/o-nas/kampania-pracuje-legalnie.

Tomasz Wrzesiński

Siedem korzyści legalnej pracy
Fot. Materiały prasowe

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4