Radni zdecydowali, że opłaty za parkowanie wrócą 4 maja. Już wyższe

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 28 kwietnia 2020

Fot. Paweł Bialic

Rada Miasta Rzeszowa przyjęła projekt uchwały potwierdzający zarządzenie prezydenta Rzeszowa znoszącego zawieszenie opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania. Konieczność uiszczenia opłat za parkowanie w strefie została zawieszona 17 marca do odwołania w związku z wprowadzonymi przez rząd ograniczeniami w przemieszczaniu się z powodu pandemii koronawirusa.

Miało to ułatwić życie mieszkańcom chcącym skorzystać z poruszania się samochodem zamiast komunikacji miejskiej, gdzie ryzyko zarażenia koronawirusem jest większe. Oprócz tego eliminowało to również konieczność obsługi parkomatów, co miało zminimalizować zagrożenie rozsiewania się wirusa. Teraz, jak twierdzą miejscy urzędnicy wraz z rozpoczęciem działań dotyczących odmrażania gospodarki i życia publicznego oraz znoszenia ograniczeń, opłaty mają zostać przywrócone. Dodatkowo jak tłumaczył podczas wtorkowej sesji wiceprezydent Andrzej Gutkowski, do ratusza docierało wiele sygnałów od mieszkańców centrum miasta w sprawie braku miejsc do zaparkowania.

- Funkcjonowanie strefy płatnego parkowania powinno zostać przywrócone ponieważ mieszkańcy coraz częściej zwracają uwagę na to, że brakuje miejsc do parkowania i nie można załatwić spraw w centrum miasta - mówił podczas sesji wiceprezydent Gutkowski.

Podczas wtorkowej sesji, skarbnik miasta Jacek Mróz poinformował, że w związku z zawieszeniem opłat, z tego tytułu do budżetu miasta nie wpłynęło około 600 tys. zł.

Wprowadzenie konieczności uiszczania opłat za parkowanie będzie wiązało się z potrzebą korzystania z parkomatu. Radny PiS Waldemar Kotula pytał władze Rzeszowa czy będą w związku z tym prowadzone dezynfekcje urządzeń. Jak powiedział wiceprezydent Andrzej Gutkowski, miejskie służby będą prowadzić w tym kierunku działania.

- Dezynfekcja tych urządzeń oczywiście będzie i myślę, że mieszkańcy są już świadomi jak bezpiecznie korzystać z tych urządzeń - stwierdził wiceprezydent Andrzej Gutkowski.

Należy zaznaczyć, że za parkowanie w strefie można również za pomocą aplikacji mobilnej co wyklucza konieczność obsługi parkomatu.

Opłaty za parkowanie w strefie, która obecnie obejmuje centrum miasta (podstrefa niebieska) oraz ulice przylegające do centrum (podstrefa pomarańczowa) wrócą zatem od 4 maja. Należy dodać, że będą one wyższe niż te przed zawieszeniem w związku z uchwałą Rady Miasta Rzeszowa z lutego tego roku kiedy to doszło do zmian w cenniku. Oprócz tego radni zdecydowali wówczas o objęciu od października strefą płatnego parkowania nowych terenów, które będą obejmować osiedle gen. Grota-Roweckiego (podstrefa czerwona) i osiedle 1000-lecia (podstrefa zielona).

Jeżeli chodzi o zmiany w cenniku to w podstrefie „I” niebieskiej (ścisłe centrum) za pierwszą godzinę zapłacimy 2,50 zł, za drugą godzinę 3 zł, za trzecią godzinę 3,60 zł natomiast za czwartą i każdą kolejną 2,50 zł. Z kolei w podstrefie „II” pomarańczowej (ulice przyległe do centrum) za każdą kolejną godzinę przyjdzie nam zapłacić 2 zł. W nowej podstrefie zielonej obejmującej os. 1000-lecia opłaty będą takie same jak podstrefie niebieskiej, natomiast w podstrefie czerwonej, która od października obejmie os. Gen. Grota-Roweckiego ceny będą równe tym w podstrefie pomarańczowej.

Wokul

#zostanwdomu jeżeli tylko masz taką możliwość

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4