Roweru miejskiego jednak na razie nie będzie! Ratusz tłumaczy swoją decyzję

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 7 maja 2020

Fot. Janusz Płodzień

W reakcji na nasz wczorajszy tekst dotyczący możliwości uruchomienia miejskiej wypożyczalni rowerów w związku ze zniesieniem przez rząd ograniczeń dotyczących poruszania się miejskimi rowerami, władze Rzeszowa poinformowały w czwartek, że w tym momencie jednak nie ma planów na uruchomienie tej usługi. Wcześniej ratusz deklarował, że ostateczna decyzja w tej sprawie nie została podjęta i sprawa jest jeszcze analizowana. Teraz Zarząd Transportu Miejskiego zdecydował, że wypożyczalni nie będzie.

- Z uwagi na obowiązujące przepisy związane z epidemią koronawirusa oraz biorąc pod uwagę ubiegłoroczne zainteresowanie miejską wypożyczalnią rowerów informujemy, że na chwilę obecną nie planujemy uruchomienia ww. wypożyczalni - zapowiedział w czwartek rzecznik prezydenta Maciej Chłodnicki.

Uzasadniając taką decyzję władze Rzeszowa tłumaczą się tym, że ostatni system miejskiej wypożyczalni bazował na IV generacji, co wiązało się brakiem stacji bazowych i możliwością zostawienia pojazdu w dowolnym zgodnym z przepisami miejscu w strefie działania wypożyczalni. Tymczasem rok temu władze Rzeszowa podczas rozpoczęcia działalności wypożyczalni chwaliły się m.in. tym systemem twierdząc, że jest on jednym z najnowocześniejszych w Europie. Jednak obecnie mamy do czynienia z innymi warunkami dotyczącymi możliwości przemieszczania się z powodu koronawirusa i w związku z obecną sytuacją epidemiczną rowery muszą być częściej dezynfekowane, co w przypadku braku stacji bazowych byłoby zdaniem władz Rzeszowa trudne do zrealizowania.

- Brak wyznaczonych stacji rowerowych, w których bazowałyby rowery, powoduje konieczność pokonania sporego dystansu w celu dotarcia do każdego roweru i jego odkażenia. Wynikiem tego jest potrzeba zaangażowania większej ilości osób do obsługi wypożyczalni, a co za tym idzie zwiększenia kosztów jej działania. Nie możemy sobie pozwolić na narażanie zdrowia naszych Podróżnych i pozostawić rowery bez dezynfekcji - twierdzi rzecznik prezydenta Maciej Chłodnicki.

Oprócz tego drugim argumentem, który może lekko dziwić są statystyki dotyczące zainteresowania mieszkańców Rzeszowa korzystaniem z miejskich rowerów. Od dwóch lat gdy w Rzeszowie pojawił się nowy operator mówiło się raczej o sukcesie tej usługi i dobrą opinią ze strony użytkowników. Według rzecznika prezydenta Macieja Chłodnickiego wypożyczalnia rowerów w ubiegłym roku nie cieszyła się dużym zainteresowaniem.

- Podejmując decyzję o nieuruchomianiu wypożyczalni rowerów wzięliśmy także pod uwagę niewielkie zainteresowanie rowerami w ubiegłym roku. Były one bowiem wypożyczone ok. 25 tys. razy, co jak na liczbę mieszkańców Rzeszowa nie stanowi zbyt wysokiego procentu. W trosce o zdrowie Podróżnych miejska wypożyczalnia rowerów w Rzeszowie na chwilę obecną nie będzie uruchamiana - tłumaczy Maciej Chłodnicki.

Należy jednak dodać, że w ostatnich dwóch latach w ramach usługi rower miejski można było również wypożyczyć nie tylko same rowery, ale także skutery elektryczne oraz hulajnogi elektryczne.

Za obsługę wypożyczalni, miasto zapłaciło wykonawcy w 2019 roku 126 tys. zł.

Wokul

#ZachowajmyBezpiecznyDystans podczas spotkań z ludźmi

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4