Elf2 w narodowych barwach już na podkarpackich torach [ZDJĘCIA]

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 27 września 2018

Fot. Urząd Marszałkowski

W czwartkowe przedpołudnie (27 września) na Dworcu Głównym PKP w Rzeszowie został uroczyście odebrany nowy pojazd elektryczny Elf2 wyprodukowany dla samorządu województwa przez firmę PESA Bydgoszcz S.A. Jest to pociąg wyjątkowy, ponieważ utrzymany jest w biało-czerwonej kolorystyce (a nie tak jak zwykle w zielono-niebieskiej). Pomysł na nadanie pojazdowi barw narodowych ma uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W pierwszą trasę pojazd pojechał do Przeworska, a zwykle będzie kursował na trasie Tarnów – Rzeszów – Przemyśl. O pierwszym pojeździe tego typu dla Podkarpacia pisaliśmy TUTAJ.

Zewnętrze kolory pociągu oraz oprawa graficzna systemu informacji pasażerskiej wewnątrz nawiązują do historycznych wydarzeń z okresu po pierwszej wojnie światowej. Plastyczną opowieść spina w klamrę postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, a poszczególne elementy oprawy prezentują wymarsz Legionów, toczone walki oraz mapę Rzeczypospolitej w granicach ukształtowanych po odzyskaniu niepodległości.

- Niepodległa dla wszystkich – takie hasło przyświeca dzisiejszej uroczystości i rzeczywiście ten pociąg będzie służył wszystkim mieszkańcom województwa podkarpackiego – mówił wicemarszałek województwa Bogdan Romaniuk.

Uroczyste przekazanie pociągu przez prezesa firmy PESA Bydgoszcz – Krzysztofa Sędzikowskiego (z lewej) wicemarszałkowi województwa podkarpackiego Bogdanowi Romaniukowi
Fot. Kamila Szeliga

Podczas uroczystości na rzeszowskim dworcu PKP, prezes firmy PESA Bydgoszcz – Krzysztof Sędzikowski oficjalnie przekazał pojazd wicemarszałkowi województwa podkarpackiego Bogdanowi Romaniukowi.

- Nowoczesne pojazdy szynowe przyciągają pasażerów. Zapewniam, że jesteśmy do państwa dyspozycji i będziemy czuwać nad tym i innymi pojazdami – zapewniał prezes PESA.

- Symbol „Niepodległej”, który pojawił się na pojeździe doskonale komponuje się z akcją REGIObohater, którą obecnie prowadzimy. Połączenie kolei i historii to dobre narzędzie promowania naszych lokalnych bohaterów – powiedział Krzysztof Zgorzelski prezes Przewozów Regionalnych.

Nowy pociąg należy do najnowszej generacji elektrycznych zespołów trakcyjnych i spełnia wszystkie wymagane standardy. Może nim podróżować 436 pasażerów, a rozwijana prędkość to 160 km/h. Dla komfortu i bezpieczeństwa podróżujących, w pojeździe przewidziano m. in.: gniazdka elektryczne do ładowarek, dwie toalety, przewijak klimatyzację, wifi, uchwyty do przewozu rowerów, miejsca dla wózków osób niepełnosprawnych lub na większy bagaż, przyciemniane szyby, monitoring, automaty biletowe oraz energooszczędne oświetlenie LED. Nowy pojazd ma również zainstalowany dynamiczny system informacji pasażerskiej, który jest zintegrowany z systemem Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie i pokazuje możliwości przesiadki na środki komunikacji miejskiej.

Elektryczny czteroczłonowy pojazd Elf2 został dostarczony przez firmę PESA Bydgoszcz S.A w ramach realizacji projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 pod nazwą „Zakup taboru kolejowego do wykonywania przewozów pasażerskich na terenie województwa podkarpackiego”. To ostatni z dziewięciu zakupionych pojazdów wyprodukowanych i dostarczonych przez dwie krajowe firmy: PESA Bydgoszcz oraz NEWAG S.A z Nowego Sącza.

Wartość zrealizowanego projektu wynosi prawie 158 mln złotych w tym:

- dofinansowanie ze środków UE wyniosło – 109 mln zł,

- ok. 29 mln zł pochodziło z budżetu województwa podkarpackiego,

- ok. 19 mln zł z budżetu państwa.

W planach samorząd województwa ma kolejne zakupy nowoczesnych pojazdów elektrycznych. Tym razem w ramach kolejnego projektu – Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej PKA. W ciągu dwóch lat samorząd zamierza kupić kolejnych 10 pojazdów kolejowych spełniających wysokie standardy przewozu pasażerów. Ma to poprawić jakość podróżowania i logistykę połączeń z Rzeszowem. Nastąpi też rozbudowa strefy przystankowej oraz kompleksowe wdrożenie zintegrowanego biletu elektronicznego.

Kamila Szeliga

Fot. Urząd Marszałkowski

Fot. Urząd Marszałkowski

Uroczystości towarzyszyła Kolejowa Orkiestra Dęta w Rzeszowie, której kapelmistrzem jest Tadeusz Cielak
Fot. Kamila Szeliga

Od prawej stoją: dyrektor departamentu dróg i publicznego transportu zbiorowego Urzędu Marszałkowskiego - Joanna Szozda, wicemarszałek woj. podkarpackiego - Bogdan Romaniuk, prezes firmy PESA Bydgoszcz - Krzysztof Sędzikowski, prezes spółki Przewozy Regionalne - Krzysztof Zgorzelski
Fot. Kamila Szeliga

Fot. Kamila Szeliga

Pociąg poświęcił ks. Rafał Grzesik z parafii pw. Chrystusa Króla w Rzeszowie
Fot. Kamila Szeliga

Fot. Kamila Szeliga

Fot. Kamila Szeliga

Fot. Kamila Szeliga

Fot. Kamila Szeliga

Fot. Kamila Szeliga

Fot. Kamila Szeliga

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4