Bezpośrednio do Pragi i Budapesztu z Podkarpacia. Nowy rozkład na kolei

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 14 grudnia 2020

Fot. PKP PLK

W niedzielę, 13 grudnia w Polsce i w wielu krajach europejskich wprowadzony został nowy rozkład jazdy pociągów. Rozkład będzie podzielony na 5 cykli zamknięciowych (13 grudzień, 14 marzec, 13 czerwiec, 29 sierpień, 7 listopad). Zmiany rozkładów jazdy są bezpośrednim efektem prac modernizacyjnych prowadzonych przez zarządcę infrastruktury kolejowej PKP Polskie Linie Kolejowe.

- Nowy rozkład jazdy został przygotowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z przewoźnikami. Podróżni korzystają z efektów inwestycji Krajowego Programu Kolejowego: lepszego dostępu do podróży pociągiem z nowych i zmodernizowanych stacji i przystanków oraz krótszych czasów podróży. W rozkładzie jazdy uwzględniono kontynuację prac na liniach kolejowych bez wpływu na kursowanie pociągów - informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

W nowym rozkładzie podróżni zyskają bezpośrednie połączenie z Podkarpacia do Pragi i Budapesztu. Dzięki modernizacji trasy Kraków – Katowice skróci się także czas przejazdu z Katowic do Rzeszowa do 2 h 47 min (z obecnie 3 h 36 min). Z kolei dzięki zakończeniu elektryfikacji na linii Lublin Główny – Stalowa Wola Rozwadów w grudniu na tej trasie pojadą pociągi elektryczne. Inwestycja ma pozytywnie wpłynąć zarówno na obsługę podróży regionalnych i dalekobieżnych.

Dzięki systemowi ERTMS/ETCS poziomu 2 i wprowadzeniu na linii prędkości 200 km/h skróci się podróż najszybszymi pociągami z Warszawy do Trójmiasta. Najszybsze pociągi PKP Intercity pokonają trasę ze stacji Warszawa Centralna do stacji Gdańsk Główny w 2 h 32 min (obecnie czas ten wynosi 2 h i 47 min). Z efektów uzyskanych na tej trasie skorzystają również podróżni innych połączeń, w tym Rzeszów – Gdynia.

W porównaniu do rozkładu z grudnia 2019 r. w kraju przybyło kilkadziesiąt więcej bardziej dostępnych stacji i przystanków. Największe zmodernizowane stacje to: Szczecin Gł., Gdańsk Gł., Rzeszów Gł. Z nowych peronów wsiadamy do pociągów na modernizowanych liniach Poznań – Wrocław, Kraków – Katowice, Trzebinia – Oświęcim, Chabówka – Zakopane, Żywiec – Sucha Beskidzka, Częstochowa – Zawiercie, Kutno – Toruń, Działdowo – Olsztyn, Łódź Kaliska – Zduńska Wola, Lublin – Łuków, Lublin – Warszawa, Kędzierzyn-Koźle – Opole, Poznań – Szczecin.

PKP Intercity

Najważniejsze nowości dla województwa podkarpackiego w nowym rocznym rozkładzie PKP Intercity to nowe połączenia dla Podkarpacia i szybsze podróże do Krakowa i Katowic.

W nowym rozkładzie podróżni zyskają bezpośrednie połączenie z Podkarpacia do Pragi i Budapesztu, które umożliwi nowa, wydłużona do Przemyśla relacja pociągu IC „Cracovia”. Do Przemyśla zostanie wydłużona również relacja pociągu IC „Ślązak”, dzięki czemu miasto zyska dodatkowe połączenie z Krakowem, Katowicami i Poznaniem. Kursujący do tej pory na trasie Przemyśl – Warszawa pociąg TLK „Lubomirski” będzie teraz jeździć aż do Gdyni, a w piątki i szczyty przewozowe dodatkowo do Kołobrzegu (w soboty z Kołobrzegu). Ułatwi to dojazd nad morze mieszkańcom m.in. Przemyśla, Dębicy, Rzeszowa i Tarnowa. Przemyślanie i rzeszowianie zyskają dodatkowe połączenie m.in. z Zieloną Górą i Szczecinem dzięki wydłużeniu relacji składu IC „Mehoffer”, dzięki któremu również utrzymane zostanie dzienne połączenie z Częstochową.

Zwiększy się liczba połączeń z Rzeszowa do Katowic. Co więcej, skróci się czas przejazdu na tej trasie z około 4 godzin do mniej niż 3 godzin w przypadku najszybszego pociągu. W nowym rozkładzie łatwiejszy stanie się dojazd z Podkarpacia do Krakowa dzięki codziennym 2 parom bezpośrednich połączeń do Sanoka, Krosna i Jasła. Czas podróży z Sanoka do stolicy Małopolski skróci się z około 5 godzin do około 4 godzin.

Zmieniona zostanie relacja pociągu „Matejko” – z Przemyśla zamiast jak dotychczas do Bielska-Białej, skład ten kursować będzie do Szczecina przez Wrocław w zmienionej kategorii na IC. Zmienią się godziny kursowania pociągu TLK „Galicja” – w Ostrawie zapewnione zostanie połączenie przesiadkowe do Pragi przy jednoczesnym zachowaniu skomunikowania w Przemyślu na pociąg do Kijowa. Ze względu na kończącą się modernizację linii łączącej Katowice i Kraków zmniejszy się liczba pociągów na dotychczasowej trasie do Wrocławia przez Częstochowę. W miejsce pociągu TLK „Zamoyski”, pomiędzy Rzeszowem a Lublinem pojawi się TLK „Górski”, w zmienionej relacji do Szczecina przez Poznań.

- Obowiązujący od 13 grudnia 2020 r. rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych - informuje PKP Intercity. Z powodu zaplanowanych przez zarządcę infrastruktury prac, na odcinku Rzeszów – Jasło, pociągi PKP Intercity zaprzestaną kursować na tej trasie. W 2021 roku zaplanowane jest czasowe zamknięcie linii nr 68 na odcinku Grodzisko Dolne – Przeworsk, przez co za wybrane pociągi kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa.

- Trwająca epidemia i związane z tym ograniczenia wprowadzane w sferze publicznej przyczyniają się do mniejszego zapotrzebowania na podróże koleją. W związku z tym PKP Intercity na podstawie prowadzonych na bieżąco analiz frekwencji w swoich pociągach może wprowadzać zmiany w siatce połączeń, dostosowując ofertę do aktualnego zainteresowania - zastrzega kolejowa spółka.

Obecnie w pociągach przewoźnika może być zajętych jednocześnie, co najwyżej 50 proc. miejsc do siedzenia. - Spółka na bieżąco monitoruje frekwencję we wszystkich swoich pociągach. Widząc zwiększone zainteresowanie połączeniami, w miarę możliwości podejmuje decyzje o wzmocnieniu ich dodatkowymi wagonami nie dopuszczając do przekroczenia limitu zajętości 50 proc. miejsc - informuje PKP Intercity.

W trosce o bezpieczeństwo podróży, PKP Intercity ściśle kontroluje poziom zajętości miejsc nie tylko w poszczególnych relacjach, ale także na każdym odcinku podróży. Dlatego też cały czas obowiązkowa jest rezerwacja miejsc we wszystkich kategoriach pociągów.

PKP Intercity podkreśla też, że funkcjonuje w reżimie sanitarnym, dążąc do zapewnienia bezpieczeństwa podróżnym i pracownikom. - Od dnia, w którym potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce, do końca października pociągi PKP Intercity przewiozły ponad 16 mln osób i do tej pory nie odnotowano przypadku, w którym zakażenie byłoby następstwem podróży pociągiem - podkreśla przewoźnik.

Na pokładach pociągów obowiązuje zakrywanie ust i nosa podczas trwania całej podróży. Jak zapewnia spółka, każdy skład przewoźnika jest dezynfekowany i czyszczony po zakończeniu przejazdu. Od marca do października 2020 r. wykonano ponad 260 tysięcy dezynfekcji.

- Kierownicy pociągów i konduktorzy są wyposażeni w środki ochrony indywidualnej i utrzymania higieny osobistej - maseczki i rękawiczki ochronne oraz żele do mycia i dezynfekcji rąk. Ich kontakt z podróżnymi podczas kontroli biletów, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych terminali konduktorskich, odbywa się z zachowaniem bezpiecznego dystansu - zaznacza przewoźnik.

Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200.

Fot. PKP PLK

POLREGIO

Swój nowy rozkład wprowadziło także POLREGIO, które realizuje ofertę przewozową obejmującą połączenia kolejowe na terenie województwa podkarpackiego zgodnie z zamówieniem organizatora przewozów – Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Od 1 stycznia na podkarpackie tory wyruszą dodatkowo 74 pociągi Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej (PKA) utworzonej przez Samorząd Województwa. Połączenia w ramach PKA będą również realizowane przez POLREGIO i będzie to:

• 26 pociągów w relacji Rzeszów – Strzyżów – Rzeszów

• 22 pociągi w relacji Rzeszów – Przeworsk – Rzeszów

• 26 pociągów w relacji Rzeszów – Dębica - Rzeszów

Liczba pozostałych połączeń kolejowych w podziale na linie kolejowe prezentuje się następująco:

Linie 106/107/108:

• Rzeszów – Jasło – Rzeszów – 14 pociągów

• Jasło – Sanok – Jasło – 4 pociągi

• Połączenia wakacyjne na Słowację – 4 pociągi

Linia 91:

• Rzeszów – Tarnów – Rzeszów i Rzeszów – Medyka – Rzeszów – 60 pociągów – (w tym 2 do i z Katowic oraz 1 do i z Krakowa)

Linia 68:

• Przeworsk – Stalowa Wola Rozwadów – Przeworsk – 8 pociągów

• Przeworsk – Rudnik nad Sanem – Przeworsk – 4 pociągi

Linia 71/68:

• Rzeszów – Stalowa Wola Południe – Rzeszów – 12 pociągów

• Rzeszów – Lublin – Rzeszów – 6 pociągów

• Stalowa Wola Południe/Rozwadów – Lublin – Stalowa Wola Południe/Rozwadów – 4 pociągi

Linia 101:

Rzeszów/Jarosław – Horyniec Zdrój – Jarosław/Rzeszów – 8 pociągów

Dodatkowo będą kursowały weekendowe pociągi w relacji Rzeszów – Sanok – Rzeszów oraz Rzeszów – Gorlice – Rzeszów.

W okresie długiego majowego weekendu będą kursowały pociągi z Rzeszowa do Zamościa i Sandomierza oraz z Jarosławia do Lublina.

Na czas wakacyjnych weekendów oprócz wspomnianych wyżej będą kursowały pociągi w relacji Rzeszów – Medzilaborce – Rzeszów i Sanok – Medzilaborce – Sanok.

Rozkład jazdy będzie obowiązywał do 11 grudnia 2021 r. Informacje o rozkładzie jazdy pociągów POLREGIO można uzyskać pod numerem telefonu infolinii: 703 20 20 20 (czynnej całą dobę) oraz w wyszukiwarkach na stronach internetowych: polregio.pl, portalpasazera.pl.

- Z uwagi na korekty w rozkładzie jazdy apelujemy do podróżnych, aby przed planowanym wyjazdem dokładnie zapoznali się ze zmienionym rozkładem jazdy pociągów - podkreśla Jan Andrzej Prawelski z Podkarpackiego Zakładu POLREGIO.

Red.

>

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4