Na stacji Rzeszów Główny będą nowoczesne systemy informacji pasażerskiej

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 26 marca 2021

Fot. Kamil Mergel/PKP PLK

To będzie bardzo oczekiwane przez pasażerów zwieńczenie zakończonej już kompleksowej przebudowy i modernizacji rzeszowskiej stacji kolejowej. Na stacji Rzeszów Główny i przystanku Rzeszów Zachodni podróżni zyskają lepszą informację. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zamontują na peronach i w przejściu ponad 30 wyświetlaczy, nowe nagłośnienie oraz infokioski z rozkładem jazdy. Z kolei bezpieczeństwo na stacji zwiększy monitoring. Pełne wykorzystanie nowych systemów planowane jest w 2022 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformowały w piątek (26 marca), że ogłosiły przetarg na projekt, dostawę i instalację systemu dynamicznej informacji pasażerskiej oraz systemu monitoringu wizyjnego na stacji Rzeszów Główny i przystanku Rzeszów Zachodni.

– Chcemy by korzystanie z kolei było jak najbardziej komfortowe. Konsekwentnie rozszerzamy zakres informacji dla podróżnych. Również w Rzeszowie Głównym i Zachodnim będą wyświetlacze i nowe nagłośnienie. Sądzę, że takie rozwiązania zachęcą do podróży koleją jeszcze więcej osób – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Nowoczesny system informacji – wyświetlacze, infokioski oraz nagłośnienie, zapewni podróżnym bieżący przekaz o odjazdach i przyjazdach pociągów. - Łatwiejsze będzie planowanie i organizacji codziennych i okazjonalnych podroży. Prezentacja danych na ekranach, to dodatkowa forma przekazu, ważna dla osób niesłyszących lub niedosłyszących - podkreślają przedstawiciele kolejowej spółki. Wyświetlacze będą na peronach. Również w przejściu na perony przewidziano ekrany oraz tzw. tablice tunelowe, infokioski i zegary.

Montaż monitoringu na stacji Rzeszów Główny i na przystanku Rzeszów Zachodni zapewni możliwość szybkich reakcji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa.

Fot. Kamil Mergel/PKP PLK

Jak zaznaczają PKP PLK, po modernizacji stacja Rzeszów Główny zapewnia dobry dostęp do pociągów dla podróżnych. Są windy i schody ruchome w przebudowanym przejściu na perony. Zamontowano wiaty peronowe i jasne ledowe oświetlenie. Orientację ułatwia ponad 100 tablic informacyjnych. Dla osób niewidomych i słabowidzących jest system ścieżek naprowadzających oraz opisy alfabetem Braille’a.

W stolicy Podkarpacia dostępność do kolei zwiększył także nowy przystanek Rzeszów Zachodni z windą, pochylnią i systemem ścieżek naprowadzających.

Inwestycje PLK w Rzeszowie, realizowane są z Krajowego Programu Kolejowego, w ramach projektu: „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM), Etap III Rzeszów Główny”.

PKP PLK zwiększają zakres bieżącej informacji o kursowaniu pociągów dla podróżnych. Coraz więcej stacji i przystanków wyposażanych jest w wyświetlacze oraz nagłośnienie. Takie rozwiązania zastosowano m.in. na linii obwodowej w Warszawie, w Lublińcu, Szczecinie oraz w Lesznie.

Rzeszów Główny to kolejna stacja, na której będzie kompleksowa informacja. Zadanie jest współfinansowane w ramach projektu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Trwająca od połowy 2018 r. przebudowa stacji Rzeszów Główny o wartości 205 mln zł zakończyła się w grudniu ub. roku na cztery miesiące przed terminem. Przedsięwzięcie prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. obejmowało nie tylko modernizację samej stacji, ale także szereg inwestycji towarzyszących. Głównym wykonawcą tej inwestycji było konsorcjum czterech firm, w którego skład wchodziła nasza lokalna firma Inżynieria Rzeszów S.A.

Zmiany czekają jeszcze sam budynek dworca. To część inwestycji pod nazwą Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne realizowanej przez inną kolejową spółkę – PKP S.A. z władzami miasta. Umowę z wykonawcą podpisano w lutym. Szerzej o tej inwestycji pisaliśmy TUTAJ.

Red.

Fot. Kamil Mergel/PKP PLK

Fot. Kamil Mergel/PKP PLK

Fot. Kamil Mergel/PKP PLK

Przystanek Rzeszów Zachodni
Fot. Marek Garduła/PKP PLK

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4