W Rzeszowie rowerzyści wjadą na buspasy. Na początek tylko pilotażowo

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 13 września 2021

Fot. Paweł Bialic

W październiku na rzeszowskie buspasy będą mogli wjechać rowerzyści. Na razie pilotażowo. Taką możliwość pozytywnie zaopiniowała Komisja ds. Bezpieczeństwa i Organizacji Ruchu Drogowego działająca przy prezydencie miasta.

Przypomnijmy, że buspasy w Rzeszowie wprowadzono w maju 2015 r. Pojawiły się na al. Piłsudskiego, al. Cieplińskiego, ul. Lisa-Kuli, ul. Dąbrowskiego, ul. Marszałkowskiej, ul. Warszawskiej i ul. Lubelskiej, a wcześniej na al. Sikorskiego.

Obowiązują one tylko w dni powszednie w godzinach od 6.30 do 9.30 oraz w godzinach od 14.30 do 17.30. W godzinach obowiązywania buspasów mogą korzystać z nich pojazdy komunikacji miejskiej, służby ratunkowe, straż miejska, taksówki, motocykliści oraz kierowcy samochodów, którzy wiozą minimum dwoje pasażerów. W pozostałym okresie z buspasów mogą korzystać wszyscy użytkownicy dróg. Za jazdę po buspasach grozi 100 zł i jeden punkt karny. W wyjątkowych sytuacjach policja może odstąpić od mandatu, jeśli kierowca udowodni, że jazda po buspasie była „stanem wyższej konieczności”.

Wprowadzenie buspasów było częścią dużego programu transportowego, który realizowało miasto z udziałem funduszy unijnych. O możliwość korzystania z buspasów apelowały do władz miasta środowiska rowerowe. Jednak takiej zgody dotąd nie było. Co się zmieniło? Najwyraźniej zmiana podejścia ma związek ze zmianą prezydenta.

- Rower jest coraz chętniej wykorzystywanym środkiem komunikacji. Ta tendencja jest widoczna w całej Europie i oczywiście także w Rzeszowie. Coraz więcej miast, w związku ze wzrastającą liczbą rowerzystów a także w związku z pewnymi niedostatkami w infrastrukturze rowerowej, decyduje się na umożliwienie korzystania miłośnikom dwóch kółek z buspasów. Decydujące są oczywiście względy bezpieczeństwa, dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji w tej sprawie zapytałem o zdanie Komisję ds. Bezpieczeństwa i Organizacji Ruchu Drogowego – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

W skład komisji wchodzą m.in. przedstawiciele policji, straży miejskiej, Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie, Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie. Komisja podczas piątkowego (10 września) posiedzenia pozytywnie zaopiniowała wprowadzenie możliwości korzystania z buspasów przez rowerzystów.

- Zgodnie z sugestią komisji rozwiązanie ma zostać wprowadzone pilotażowo. Sytuacja na buspasach, po wpuszczeniu na nie rowerów, ma być sprawdzana przez Zarząd Transportu Miejskiego oraz służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w ruchu drogowym - zapowiada Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Od kiedy rowerzyści będą mogli korzystać z buspasów?

- Taka możliwość zostanie wprowadzona w październiku, po spełnieniu wszystkich formalności, czyli m.in. po opracowaniu projektu organizacji ruchu. Dokładny termin będzie znany w ciągu kilkunastu najbliższych dni - twierdzi Gernand.

Jak na taką zmianę zareagują inni użytkownicy buspasów, a zwłaszcza kierowcy MPK? Na razie sporo negatywnych komentarzy pojawiło się pod facebookowym wpisem prezydenta Konrada Fijołka zapowiadającym udostępnienie buspasów dla rowerzystów.

Poprzednie odmowy wpuszczenia rowerów na pasy dla autobusów były motywowane nie tylko względami bezpieczeństwa, ale także tym, że buspasy mają za zadanie przyspieszać przejazd pojazdów komunikacji miejskiej. Po wpuszczeniu tam rowerów (przy braku wydzielonych ścieżek rowerowych np. w rejonie al. Piłsudskiego) nie będzie to już tak oczywiste. Z drugiej strony, obecnie w godzinach funkcjonowania buspasów rowerzyści muszą korzystać z lewego pasa, ponieważ nie wolno im wjechać na pas prawy (który jest buspasem), co też stwarza zagrożenie. Jak będzie faktycznie po wprowadzeniu zmian, okaże się w praktyce.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4