Będzie 207 nowych linii autobusowych. W poniedziałek podpisanie umów

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 23 sierpnia 2019

Rzeszowski dworzec PKS
Fot. Paweł Bialic

W poniedziałek, 26 sierpnia z udziałem wiceministra infrastruktury Rafała Webera odbędzie się podpisanie umów w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych na 2019 r. Umowy dla terenu Podkarpacia zostaną podpisane w Starostwie Powiatowym w Stalowej Woli, w Starostwie Powiatowym w Jarosławiu i w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. O funduszu i dopłatach do przewozów pisaliśmy TUTAJ.

- W naborze wniosków o objęcie w roku 2019 r. dopłatą do przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej udział wzięło 17 podmiotów (organizatorów) w tym: związek gmin, związek powiatowo-gminny, 9 gmin, 6 powiatów - informuje Podkarpacki Urząd Wojewódzki.

Po rozpatrzeniu i ocenie wniosków przez wojewodę została sporządzona lista dopłat do przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych na rok 2019 – pozytywną ocenę otrzymało 16 wniosków następujących organizatorów:

Związek Gmin „PKS” Rzeszów, Powiatowo-Gminny Związek Komunikacyjny w Powiecie Jasielskim, Powiat Krośnieński, Powiat Sanocki, Powiat Brzozowski, Powiat Stalowowolski, Powiat Łańcucki, Powiat Jarosławski, Gmina Baranów Sandomierski, Gmina Wiśniowa, Gmina Krzywcza, Gmina Tuszów Narodowy, Gmina Przecław, Gmina Wojaszówka, Gmina Kolbuszowa, Gmina Stubno.

Liczba nowo utworzonych linii to 207. Będą miały łączną długość 7 tys. 449,89 km. - Sumaryczna kwota dopłat do powyższych linii w roku 2019 wyniesie: 3 mln 293 tys. 278 zł - informują urzędnicy wojewody.

Nowymi przewozami autobusowymi zostało objętych 80 gmin w 11 powiatach województwa podkarpackiego tj. ok. 900 000 mieszkańców. Ilość wozokilometrów planowane do wykonania za 4 miesiące (do końca 2019 r.): 3 mln 293 tys. 278.

Liczba wozokilometrów zgodna z sumaryczną kwotą dopłat nie jest przypadkowa. Zgodnie z ustawą, w latach 2019 i 2020 fundusz do każdego wozokilometra dopłaci równo złotówkę. Przypomnijmy, że województwo podkarpackie w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych otrzymało do końca tego roku kwotę 19,6 mln zł. Tak więc wnioski o dopłaty dotyczą tylko części dostępnej kwoty.

Jak już informowaliśmy TUTAJ, linie przywrócone lub zmodyfikowane na terenie powiatu rzeszowskiego, objęte wnioskiem Związku Gmin „PKS” to:

- Sokołów Młp. – Łowisko

- Błażowa – Dynów

- Rzeszów – Dynów przez Szklary

- Rzeszów – Dynów przez Futomę

- Rzeszów – Kąkolówka

- Rzeszów - Grzegorzówka

- Rzeszów - Hyżne Nowa Wieś

- Rzeszów – Boguchwała – Lubenia – Straszydle

- Rzeszów - Tyczyn – Siedliska – Lubenia – Sołonka – Straszydle

- Rzeszów – Bratkowice przez Rudną Wielką.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4