Miasto zamawia parkomaty. Będą stały w dwóch nowych podstrefach

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 13 marca 2020

Fot. Paweł Bialic

87 parkomatów ma zostać zamontowanych w dwóch nowych podstrefach płatnego parkowania, które już od października będą obowiązywać na terenie Rzeszowa. Chodzi tu oczywiście o obszar osiedli gen. Grota Roweckiego oraz 1000-lecia. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na dostawę i montaż urządzeń koniecznych do funkcjonowania poszerzonej strefy.

W ramach postępowania przetargowego miasto oczekuje opracowania kompletnej dokumentacji projektowej, technicznej i powykonawczej w tym projektu organizacji ruchu. W nowych podstrefach ma stanąć 87 parkomatów, a w ramach zamówienia miasto oczekuje również uruchomienia 11 urządzeń służących do kontroli oraz wykonania oznakowania pionowego i poziomego. Termin składania ofert w przetargu mija 15 kwietnia.

Poszerzenie obszaru strefy płatnego parkowania zostanie wdrożone od 1 października 2020 roku. Obecnie strefa jest podzielona na dwie podstrefy – niebieską, która obejmuje ścisłe centrum miasta oraz pomarańczową obejmującą ulice przylegające do centrum Rzeszowa. Osiedle 1000-lecia będzie od października stanowiło podstrefę zieloną natomiast osiedle gen. Grota Roweckiego podstrefę czerwoną. Zmiany w działaniu strefy płatnego parkowania przyjęła w lutym Rada Miasta Rzeszowa m.in. na wniosek rad obu osiedli oraz mieszkańców narzekających na brak możliwości zaparkowania pod własnym domem z powodu nadmiernej ilości zaparkowanych samochodów.

Inną ważną zmianą zaakceptowaną przez miejskich radnych w lutym były podwyżki opłat w obecnej strefie płatnego parkowania. Nowe stawki za parkowanie w strefie wejdą w życie od 1 maja. Szczegółowo o decyzjach Rady Miasta pisaliśmy TUTAJ.

Obecnie w strefie znajduje się ok. 2200 płatnych miejsc postojowych i 130 parkomatów.

Taki obszar obejmie strefa płatnego parkowania od 1 października
Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Należy dodać, że obowiązująca strefa parkowania obejmująca podstrefę niebieską (ścisłe centrum) i pomarańczową (ulice przylegające do centrum) zostanie w 2021 roku wyposażona w nowoczesny system monitoringu. Dzięki rozmieszczonym w strefie parkowania kamerom, czujniki i sieci neuronowe będą całodobowo zbierać i analizować dane o parkujących tam samochodach. Informacja o ilości wolnych miejsc do parkowania w danym obszarze będzie pokazywana na specjalnych interaktywnych tablicach rozmieszczonych w strefie, a także w specjalnie przystosowanej do tego systemu aplikacji mobilnej. Nowy system monitoringu, za który Rzeszów zapłaci 14,7 mln zł dostraczy firma Asseco Data Systems.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4