Część miast zawiesza opłaty za parking w strefie. Rzeszów na razie nie

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 16 marca 2020

Fot. Paweł Bialic

- Czy w związku z epidemią koronawirusa władze Rzeszowa tak jak inne miasta zamierzają zawiesić opłaty w strefie parkowania? - dopytuje pan Antoni, nasz Czytelnik. - Wiele osób musi dojechać do pracy w centrum miasta, a w obecnej sytuacji wolą korzystać z własnych aut, a nie z komunikacji miejskiej.

Faktycznie, w związku z epidemią koronawirusa, władze niektórych miast w naszym kraju zdecydowały się na zawieszenie obowiązku opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania. Takie działania podjęły m.in. władze Krakowa i pobliskiego Łańcuta, a opłaty za parkowanie w płatnej strefie w tych miastach zostaną zawieszone do końca marca.

Zawieszenie opłat ma ułatwić życie mieszkańcom chcącym skorzystać z poruszania się samochodem zamiast komunikacji miejskiej, gdzie ryzyko zarażenia koronawirusem jest większe. Oprócz tego eliminuje to również konieczność obsługi parkomatów, co zminimalizuje zagrożenie rozsiewania wirusa.

W Rzeszowie również funkcjonuje strefa płatnego parkowania, które obecnie obejmuje ścisłe centrum miasta oraz ulice przyległe do centrum. Jak powiedział nam w poniedziałek rzecznik prezydenta Rzeszowa Maciej Chłodnicki opłaty za korzystanie ze strefy na ten moment nie zostaną zawieszone.

- Bierzemy takie rozwiązanie pod uwagę, jednak na razie nie podjęliśmy decyzji o zawieszeniu opłat za parkowanie w strefie - stwierdził Maciej Chłodnicki.

Jak zaznaczył rzecznik prezydenta, miejscy urzędnicy pracują na właściwymi rozwiązaniami prawnymi aby móc znieść opłaty za parkowanie w strefie.

Obecnie za korzystanie ze strefy płatnego parkowania można zapłacić na trzy sposoby. Gotówką lub kartą zbliżeniową używając parkomatu albo za pomocą aplikacji mobilnej na smartfonie. Władze Rzeszowa w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną zachęcają do korzystania przede wszystkim z płatności internetowych, a w przypadku korzystania z parkomatu do zachowania ostrożności.

- Zachęcamy wszystkich do korzystania z płatności za parkowanie w strefie przez aplikację mobilną, a jeżeli musimy korzystać z parkomatu to przy użyciu rękawiczek ochronnych - zaznaczył rzecznik prezydenta Maciej Chłodnicki.

Opłaty za postój samochodów w rzeszowskiej strefie płatnego pargkowania pobierane są w dni powszednie, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4