Rzeszowianie mogą uczcić wolność uderzeniem w Dzwon Niepodległości

KATEGORIA: KULTURA / 11 listopada 2018

W niedzielę, 11 listopada 2018 r., tradycyjnie już przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli odbyły się główne uroczystości upamiętniające rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku było to jeszcze bardziej uroczyste świętowanie ze względu na setną rocznice odzyskania niepodległości przez Polskę.

Rzeszowianie byli świadkami złożenia meldunku Dowódcy Ganizonu Rzeszów, wszyscy odśpiewali hymn Polski, została podniesiona flaga państwowa. Głos zabrali: Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart i Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Był Apel Pamięci i Salwa Honorowa, złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Mieszkańcy Rzeszowa mogli też podziwiać defiladę. Ważnym i wyjątkowym wydarzeniem tych obchodów była i jest możliwość uderzenia w Dzwon Niepodległości, który został odlany w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu, specjalnie w związku z rocznicą stulecia niepodległości. Znajduje się na nim godło Polski, herb Podkarpacia oraz tekst "Roty" Marii Konopnickiej. W piątek (09.11) dzwon poświęcił biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej Stanisław Jamrozek.

Mieszkańcy województwa będą mogli uderzyć w Dzwon Niepodległości w niedzielę, 11 listopada od godz. 12.00 do godz. 16.00 i w poniedziałek, 12 listopada od godz. 9.00 do godz. 16.00. Będą również mogli wpisać się do pamiątkowej księgi.

Jak jeszcze można świętować dziś (11.11 - niedziela) w Rzeszowie mogą Państwo przeczytać TUTAJ.

Fotorelacja Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4