Za nami trzeci dzień 9. edycji Festiwalu Źródła Pamięci w Rzeszowie

KATEGORIA: KULTURA / 14 sierpnia 2021

Fot. Karol Woliński

Piątek (13 sierpnia) był trzecim dniem 9. edycji odbywającego się w Rzeszowie Festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor”.

Widzowie festiwalu mogli uczestniczyć w czytaniu performatywnym dramatu Moniki Siary „Miss o zapachu dymu” w wykonaniu aktorów Teatru Maska oraz spotkaniu z autorką.

***

Kolejnym wydarzeniem był spektakl „Kiedyś Ci opowiem…” Teatru Przedmieście.

Spektakl ten skupia wszystkie najważniejsze wątki, które można dostrzec w dotychczasowej twórczości teatralnej Anety Adamskiej – Szukały. Jest to przede wszystkim spektakl o sile pamięci, nieuchronności przemijania, ale też o kontynuacji pośmiertnej egzystencji. O mocy opowieści, która przekazywana z pokolenia na pokolenie nadaje sens istnienia. Jest to także sztuka o radości i afirmacji życia, które każdego dnia potrafi nas zaskoczyć, ale też zachwycić. Nadając teatralną formę historiom rodzinnym reżyserka powołuje do życia wyimaginowany świat dzieciństwa, młodości swojego ojca i próbuje go ocalić przekazując tę opowieść dalej…

Scenariusz i reżyseria: Aneta Adamska-Szukała

Muzyka: Jakub Adamski - akordeon, Mirosław Kiełbasa - trąbka, Maciej Szukała – gitara

Występują: Aneta Adamska-Szukała, Iwona Błądzińska, Jakub Adamski, Krzysztof Adamski, Paweł Sroka, Maciej Szukała

***

Ostatnim akordem trzeciego dnia Źródeł Pamięci był spektakl „Ghost Dance” w wykonaniu Teatru Brama z Goleniowa.

Taniec ducha był rytuałem, będącym wyrazem głębokiego kryzysu cywilizacyjnego Indian w Ameryce Północnej pod koniec XIX wieku, gdy cywilizacja zachodnia zdominowała życie Indian. Zakazany taniec wykonywano w nadziei na Wielką Przemianę, która miała być końcem obecnego świata. W beznadziei czasów tańczono wierząc, że los się odmieni. Taniec został skutecznie zabroniony, co wiązało się z haniebną eksterminacją ludności i wymarciem kolejnej kolebki cywilizacji. Był to jeden z wielu krzyków rozpaczy wobec rozprzestrzeniającej się fali okrucieństwa kapitalizmu. Spektakl jest symbolicznym przywołaniem rytuału w obronie wymierających wartości. Jest to nasz akt nadziei w czasach, gdy kolejny obrót koła historii wydaje się nie do zatrzymania. Każde pokolenie wymaga poświęceń i sztandarów wartości, które biją w rewolucyjnych sercach naiwnych idealistów. Od wielu lat rewolucja w umysłach jest strażnicą i manifestem wartości w obronie mniejszości. Wpisujemy się w mniejszość, która swój głos musi podnieść w obronie samych siebie. „Ghost dance” jest działaniem muzyczno - teatralnym. Spektakl inspirowany twórczością własną oraz Allena Ginsberga, Patti Smith, twórczością ludową wymierających cywilizacji i manifestami antykapitalistycznymi - piszą o spektaklu jego autorzy.

Występują: Jenny Crissey, Joanna Kalinowska, Edyta Rogowska, Aleksandra Ślusarczyk, Patryk

Bednarski, Maciej Ratajczyk, Wojciech Rosiński, Oliwier Szałagan

Gościnnie: Evanthi Athanasiadi, Adela Bertolo, Claudia Roick, Olivier Jost

Reżyseria: Daniel Jacewicz

Organizatorem Festiwalu jest Teatr Maska w Rzeszowie oraz Urząd Miasta Rzeszowa. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Aneta Adamska – Szukała współtwórczyni oraz główny reżyser Teatru Przedmieście.

Sobota będzie ostatnim dniem Festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna - Grotowski - Kantor”. (Rzeszów - 11 - 14 sierpnia 2021 r.). Co jeszcze w programie festiwalu znajdziecie TUTAJ.

Red.

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4