Zakończyła się 9. edycja Festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor”

KATEGORIA: KULTURA / 15 sierpnia 2021

Fot. Karol Woliński

Sobota (14 sierpnia) była czwartym i ostatnim dniem 9. edycji odbywającego się w Rzeszowie Festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor”.

Widzowie festiwalu mogli uczestniczyć w spotkaniu wokół książki Zbigniewa Osińskiego „Ziemia- Duch- Reduta. Rzecz o Mieczysławie Limanowskim” z udziałem Katarzyny Osińskiej. Spotkanie w Teatrze Przedmieście prowadził Tadeusz Kornaś.

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Ostatnim akcentem festiwalu był wystawiony w Teatrze Maska spektakl „Warunki zabudowy”, którego autorami są Arti Grabowski i Zbigniew Szumski.

W swoim najnowszym spektaklu Arti Grabowski i Zbigniew Szumski pokazują projekt z pogranicza teatru plastycznego i performansu: artystów połączyła fascynacja teatrem absurdu, surrealistami i Tadeuszem Kantorem. Motywami przewodnimi spektaklu będą kwadrat i linia, metaforycznie przedstawiające plac i mur. To historia szamana, budowniczego placów i murów podziałów, próbującego odczarować wydarzenia z Placu Niebiańskiego Spokoju z 89’, Trzech Kultur 68’, Murów: berlińskiego, palestyńskiego, chińskiego, meksykańskiego. Spektakl kolażowo oparty jest na tekstach własnych, Franza Kafki „Historia budowy muru Chińskiego“, Alejandro Jodorowskiego „Podręcznik Psychomagii”, Deyan Sudjica „Kompleks gmachu. Architektura władzy” i Alfreda Kubina „Po tamtej stronie”.

Zetnij rosnące pośrodku drzewo, następnie konsekwentnie wykarczuj połać amazońską. Sproszkowany Księżyc wymieszaj z cementem, a z tak uszlachetnionej zaprawy uformuj miliard jeden kostek brukowych, którymi wyłóż powstałe karczowisko. Na tak przygotowanym placu zabaw postaw zamek, pomnik z piaskowej babki, a teren ogrodź murem zwieńczonym tulipanami, kolczastym horyzontem i fosą utkaną z jarmułek, hidżabów, ukraińskich koszul – i czymkolwiek, co tam jeszcze bezużytecznego masz w szafie. Podczas uroczystego otwarcia nowo powstałego Placu wmurować należy tablicę upamiętniającą – koniecznie ze składem chemicznym wszystkich podziałów, recepturą na selekcję wykolejonych, tęczowych, ufarbowanych, tych co to pod prąd myśleli, że płyną. Po latach obal babkę, a foremki przetop na pochodnie i czołgi...Pamiętaj jednak, że i tak możliwe będzie zatrzymanie natarcia zwykłymi reklamówkami, w których przenoszona jest pamięć – pisze o spektaklu Arti Grabowski.

Scenariusz: Zbigniew Szumski i Arti Grabowski

Reżyseria: Zbigniew Szumski

Występuje: Arti Grabowski

Produkcja: Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA

Organizatorem Festiwalu jest Teatr Maska w Rzeszowie oraz Urząd Miasta Rzeszowa. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Aneta Adamska – Szukała współtwórczyni oraz główny reżyser Teatru Przedmieście.

O wydarzeniach poprzednich dni Źródeł Pamięci pisaliśmy TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4