Przez centrum Rzeszowa przejdzie MASKARADOWA „Parada Dziwolągów”

KATEGORIA: KULTURA / 14 maja 2022

Rozmowa: Barbara Kędzierska/Realizacja materiału: Paweł Bialic

Przypominamy Wam, że w sobotę 14 maja rozpoczyna się w Rzeszowie 12. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA 2022. Hasło jakie w tym roku będzie towarzyszyło Festiwalowi to ”gośćINNOŚĆ” –, a pod nim kryje się m. in. odmienność, różnorodność, gościnność jako szacunek i po prostu ciekawość drugiej osoby. Podczas tegorocznej edycji MASKARADY hasło to ujawni nam się w różnych odsłonach, stanie się też doskonałą wyjściową do dialogu na temat tego jak pokonywać bariery, które nas dzielą.

MASKARADA 2022 rozpocznie się 14 maja w sobotę i potrwa do środy 18 maja. Przez wszystkie dni festiwalowe widzowie nie będą mieli powodów do nudy. Na co warto się wybrać w najbliższych dniach?

***

W sobotę 14 maja, o godz. 15.00 przez centrum Rzeszowa przejdzie kolorowa Parada Dziwolągów, w tym roku pod hasłem: ”Wszyscy jesteśmy dziwni” .

***

Potem nastąpi uroczyste otwarcie Festiwalu MASKARADA premierą gospodarza tego wydarzenia, czyli Teatru Maska – o godz. 16.30 na scenie teatru „Księżycowe Opowieści” - ten spektakl w reż. Tomasza Kaczorowskiego, to musical o strachu i przyjaźni na przekór społecznym oczekiwaniom.

Nastoletnia wampirka Mina ze swoją kilkusetletnią babcią Baronową po raz kolejny muszą uciekać z miejsca, które zdążyło stać się ich domem. Szukają nowego schronienia, gdzie ludzie nie będą zagrażać ich egzystencji i na nie polować. Ciągle się ukrywają.

Wszędzie czują się obce i inne. Trafiają do pełnej legend Transylwanii, gdzie na przekór swoim obawom, przeżyją przygodę życia, uratują las, schronienie dla wszystkich szukających spokoju i wyciszenia.

Poznają prawdziwych przyjaciół, którzy pomogą oswoić im najgorsze potwory z księżycowych opowieści... Ludzi. Bo ludzie nie są wcale tacy straszni.

W obsadzie: Jadwiga Domka, Anna Kukułowicz, Anna Złomańczuk, Natalia Zduń, Kamil Dobrowolski, Bogusław Michałek.

Kadr ze spektaklu ”Księżycowe Opowieści” Teatru Maska.
Fot. Paweł Bialic

***

W niedzielę 15 maja warto się wybrać do ŻYWEJ BIBLIOTEKI. W godz. 14.00–19.00 na Uniwersytecie Rzeszowskim (budynek AO przy ul. Pigonia 1) będzie można pożyczyć żywą książkę.

ŻYWA BIBLIOTEKA to ogólnopolski projekt promujący ideę tolerancji i poszanowania praw człowieka. Pomysł jest banalnie prosty, a jednak banalny wcale nie jest, bo choć ŻYWA BIBLIOTEKA działa jak prawdziwa biblioteka, to książkami są w niej… ludzie. Tacy jak Ty, ja, on… Osoby pozornie zwyczajne, a jednak na różne sposoby wyróżniające się spośród innych swoimi historiami. Tacy, którym z powodu pochodzenia, wyznania, stylu życia, poglądów, koloru skóry, orientacji seksualnej czy przeszłości - przyszło się zmierzyć ze stereotypami, ostracyzmem, wykluczeniem. Osoby, których los postawił w sytuacji (wydawałoby się) bez wyjścia. Jak sobie z tym poradziły? Co można wyciągnąć z takiej życiowej lekcji? To właśnie będzie można „wyczytać” w czasie wizyty w ŻYWEJ BIBLIOTECE.

Kto może zostać Czytelnikiem? Każdy, kto 15 maja do nas przyjdzie, otrzyma Kartę Biblioteczną, wypożyczy wybraną Żywą Książkę i porozmawia z nią. Jak taką Żywą Książkę czytać? Wystarczy otwartość i szczera rozmowa, na którą przeznaczamy ok. 20 minut. Wszystkie pytania są dozwolone, oczywiście z zachowaniem zasad kultury osobistej i szacunku do drugiej osoby. Wypożyczenie Żywej Książki jest właśnie bezpośrednim, bardzo kameralnym spotkaniem z człowiekiem, wymianą doświadczeń, udzieleniem wsparcia.

Organizatorzy Festiwalu zapraszają do wizyty w ŻYWEJ BIBLIOTECE. Wypożyczalnia otwarta będzie tylko przez ten jeden dzień.

ŻYWA BIBLIOTEKA to wydarzenie towarzyszące MASKARADZIE, które jest realizowane we współpracy z Dwujęzycznym Liceum Uniwersyteckim im. S. Barańczaka w Rzeszowie. Na to wydarzenie wstęp wolny

***

A wieczorem w poniedziałek 16 maja o godz. 21.00 wyjątkowe widowisko. Będą płonące pochodnie i elementy scenografii, ogromnych rozmiarów mobilne konstrukcje, przeskalowane rekwizyty, szczudła, ruchome platformy i zagadkowe postacie, czyli cała gama środków zaczerpniętych z najlepszych tradycji teatru ulicznego. Na rzeszowskim Rynku Teatr Biuro Podróży z Poznania przedstawi „EURYDYKĘ” w reż. Pawła Szkotaka.

Pandemia stała się nieoczekiwanie pierwszym, wspólnym, globalnym doświadczeniem, które w sposób mniej lub bardziej dramatyczny dotknęło każdego człowieka na Ziemi. Lęk i konieczność izolacji, rozłąka, chwilowa lub na zawsze, pożegnania bliskich lub brak możliwości ostatniego pożegnania stały się powszechnym przeżyciem. Najnowszy spektakl Teatru Biuro Podróży to artystyczna reakcja na samotność, rozstanie i tęsknotę.

W przedstawieniu przywołane zostają losy dwojga ponadczasowych bohaterów: Orfeusza i Eurydyki. Ich miłość jest silniejsza niż śmierć. Orfeusz nie mogąc się pogodzić z utratą swojej ukochanej postanawia ją odnaleźć. Wyobrażenie tego, co znajduje się po drugiej stronie życia, miesza się tu z rzeczywistością. Dociera on do piekła pełnego szczurów, musi mierzyć się ze swoimi wspomnieniami i rozterkami. W spektaklu ziemska rzeczywistość splata się z metafizycznym światem podziemnym, który manipuluje czasem, prawdą i nadzieją. Co jest realne, a co jest ułudą? Jak zakończy się ta wędrówka? Czy w postpandemicznym świecie wystarczy nam miłości i odwagi, by odbudować wspólne życie?

W obsadzie: Bartosz Borowski, Łukasz Kowalski, Maja Osińska, Paweł Stachowczyk, Marta Strzałko, Tomasz Wrzalik, Maciej Zakrzewski

Teatr Biuro Podróży, to jeden z najciekawszych polskich teatrów alternatywnych wyrastający z doświadczeń kontrkultury. Teatr Biuro Podróży istnieje od 1988 roku. Jego założycielem i reżyserem jest Paweł Szkotak.

Kadr ze spektaklu/widowiska „Eurydyka” Teatru Biuro Podróży z Poznania.
Materiał prasowy

***

Z kolei w środę 18 maja o godz. 16.00 w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania mieszczącej się przy ul. Sucharskiego 2, Zakarpacki Akademicki Regionalny Teatr Lalek z Użgorodu zaprezentuje spektakl „Mysz i różowa wstążka”. Będzie to przedstawienie w języku ukraińskim dla dzieci z Ukrainy.

Kadr ze spektaklu „Mysz i różowa wstążka” Zakarpackiego Akademickiego Regionalnego Teatru Lalek z Użgorodu.
Materiał prasowy

***

A na zakończenie MASKARADY, wieczorem w środę 18 maja o godz. 18.00 „Wykluczeńcy” na scenie Teatru Maska.

Teatr lalek nie kojarzy Wam się ze spektaklami dla młodzieży i dorosłych? Wstydzicie się przyznać, że tęsknicie za dzieciństwem i chcecie czasem uciec od problemów? Zapraszamy młodzież i dorosłych do sali zabaw, pełnej śmiesznych i strasznych gier, które potrafią rozweselić, wzruszyć, ale też... wykluczyć. W tym projekcie warszawska grupa Analog Collective wzięła na warsztat temat „bycia innym niż wszyscy”. Twórcy poprosili kilkadziesiąt dzieci w wieku od 5 do 16 lat o pomoc w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, kim jest człowiek wykluczony, skąd się bierze i jaki jest na niego sposób. Dzieci, korzystając ze swojej prostolinijnej wiedzy i nietuzinkowej fantazji, przeanalizowały obecny stan społeczny w sprawie wykluczenia i podały gotowy scenariusz na spektakl. Do jakich wniosków doszły? Dziecinnie prostych!

Poznajcie postaci stworzone na podstawie rozmów z dziećmi przez twórców Analog Collective. Mistrzowie nieoczywistego, zaangażowanego społecznie teatru formy zmienią dużą scenę „Maski” w lalkowy freak show, w którym wygłup miesza się z przemocą, a dzieciństwo z dorosłością. Czym skończy się ta zabawa? Jeśli nie wierzycie, że teatr lalek może w atrakcyjnej formie powiedzieć coś ważnego o przemocy, najwyższa pora zmienić zdanie. WYKLUCZEŃCY pomogą Wam w tym na pewno!

Szczegółowy program wydarzenia znajdziesz TUTAJ.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4