Oj, będzie się działo! Zobaczcie gdzie i jakie gwiazdy nas odwiedzą

KATEGORIA: KULTURA / 30 stycznia 2019

Fot. Archiwum Teatru Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Zapowiedz 25. Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych

W tym tygodniu, od 7 do 10 lutego, w rzeszowskim Teatrze im. Wandy Siemaszkowej już po raz 25 odbędą się Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe. Jest to ten moment w roku, który jest szczególnie wyczekiwany przez miłośników teatru. Jak zawsze poza rodzimymi twórcami, Rzeszów odwiedzą znane gwiazdy innych scen teatralnych w Polsce. Często również te gwiazdy, które spoglądają na nas ze srebrnego ekranu.

Stali bywalcy Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych i tym razem nie zwiedli. Dla jednych to powód do dumy, dla innych niestety to całkiem przykra wiadomość. Jak ustaliliśmy, do nabycia są jeszcze tylko pojedyncze bilety na spektakle „przyjezdne”. Jak to mówią: „kto pierwszy ten lepszy”. Zatem działajcie!

Rzecz ma się nieco inaczej w przypadku wydarzeń towarzyszących. Tu jeszcze można spokojnie kupić bilety. Ale do czasu. Kto je nabędzie ma zapewniony wyjątkowo miły wieczór w ciekawym towarzystwie, okraszony muzyką i degustacją wspaniałych win. Polecamy Państwa uwadze także Młodą Scenę Teatru W. Siemaszkowej, nad którą opiekę artystyczną objęła Barbara Napieraj, aktorka tego teatru, którą zapewne mieliście Państwo okazję widzieć w niejednej udanej roli.

Tym którzy już maja bilety w ręku i tym którym jeszcze uda się je nabyć, już teraz gratulujemy udanego wyboru i czasu spędzonego w „ramionach” dobrej sztuki.

Szczegółowy program zbliżających się 25. Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych prezentujemy Państwu poniżej:

7 lutego 2019 r. (czwartek)

O godz. 19.00 odbędzie się czytanie performatywne na Małej Scenie Teatru W. Siemaszkowej pt. „Bracia” Michała Kurkowskiego w reż. Karoliny Szczypek.

Na scenie aktorów „Siemaszkowej” reprezentować będzie Magdalena Kozikowska-Pieńko, a gościnnie towarzyszyć jej będą: Sebastian Grygo, Mateusz Król, Katarzyna Obidzińska i Jędrzej Wielicki.

Spektakl potrwa 60 minut bez przerwy. Cena biletu 5 zł

8 lutego 2019 r. (piątek)

O godz. 16.00 zaprezentuje się przed Państwem wspomniana już Młoda Scena Teatru W. Siemaszkowej w Rzeszowie w spektaklu „Igraszki z Szekspirem” w reż. Barbary Napieraj i z choreografią Marty Bury.

Spektakl potrwa 75 minut bez przerwy, w Szajna Galerii.

W obsadzie zobaczymy uczniów Szkoły Podstawowej oraz Akademickiego LO przy WSIiZ w Rzeszowie: Agatę Dral, Laurę Grębowską, Patrycję Kawecką, Radosława Kotarbę, Cezarego Kratę, Aleksandrę Opiołę, Miłosza Pelca, Bartosza Rułka i Sabinę Szetelę.

W centralnej części zdjęcia Barbara Napieraj koordynatorka i opiekun Młodej Sceny Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Fot. Barbara Kędzierska

A o godz. 18.00 na dużej scenie „Siemaszkowej” wystąpią aktorzy OCH-TEATRu z Warszawy ze sztuką Igora Sawina „Kto nas odwiedzi” w reż. Cezarego Tomaszewskiego. W obsadzie spektaklu zobaczą Państwo znakomitą parę aktorów: Jadwigę Jankowską-Cieślak i Jana Peszka.

Spektakl „Kto nas odwiedzi” pełen jest czarnego humoru z dreszczykiem w tle. Noc, stary zamek i obecność duchów. A do rozwiązania niełatwa zagadka – czy aby na pewno mąż pani domu zmarł śmiercią naturalną? Kto wyjaśni tą zagadkę?

Przedstawienie trwa 75 minut bez przerwy. Bilety w cenie: parter 90 zł, balkon 70 zł.

Kadr ze spektaklu "Kto nas odwiedzi" OCH-TEATRu z Warszawy
Fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska

A na deser tego wieczoru o godz. 20.00 „WINO-ONA-ŚPIEW” czyli koncert Dominiki Kobiałki przy akompaniamencie pianisty Tomasza Drachusa, na scenie foyer teatru.

Bilet w cenie 50 zł.

9 lutego 2019 r. (sobota)

O godz. 18.00 spektakl Teatru Bagatela z Krakowa pt.: „Czego nie widać” w reż. Macieja Wojtyszko. W obsadzie zobaczą Państwo: Marka Boguckiego, Jakuba Bohosiewicza, Annę Branny, Przemysława Branny, Karolinę Chapko, Urszulę Grabowską, Michała Kościuka, Wojciecha Leonowicza, Kamilę Pieńkos, Małgorzatę Piskorz, Maurycego Popiela, Przemysława Redkowskiego, Anne Rokitę, Pawła Sanakiewicza, Dariusza Starczewskiego, Ewelinę Starejki, Adama Szarka i Magdalenę Walach.

Fabuła spektaklu opowiada o próbie wystawienia przez reżysera sztuki, która od samego początku skazana jest na dramatyczną klapę. Na scenie wspomnianej sztuki panuje istny chaos – aktorzy w sposób niezorganizowany błąkają się przed widzami, nic nie wychodzi tak jak powinno, nawet scenografia do spektaklu ulega zniszczeniu – to rzeczywiście dramat i farsa jednocześnie. Sztuka napisana przez Michaela Frayna „Czego nie widać” od 35 lat cieszy się niesamowitym powodzeniem na deskach teatrów na całym świecie. To po prostu warto zobaczyć!

Kadr ze spektaklu "Czego nie widać" Teatru Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie.
Fot. Piotr Kubic

Przedstawienie trwa 145 minut z jedną przerwą. Bilet w cenie: parter - 80 zł, balkon - 60 zł.

Podsumowaniem wieczoru będzie koncert Domarski Kwartet w towarzystwie Magdy Skubisz o godzinie 20:30 na scenie w teatralnym foyer.

Bilet w cenie 50 zł.

10 lutego 2019 r. (niedziela)

Na godz. 18.00 zaprasza Państwa Teatr Polski w Bielsku-Białej, który Rzeszów odwiedzi ze sztuką „Singielka 2, czyli Matka Polka”. Przedstawienie autorstwa i w reżyserii Jacka Bończyka. Na scenie zobaczymy: Annę Guzik-Tylkę, Grażynę Bułkę, Wojciecha Michalaka i Marię Suprun.

Spektakl ten jest pokłosiem hitu scenicznego „Singielka”, który Anna Guzik zagrała 130 razy na deskach Teatru Polskiego, zawsze przy pełnej widowni. Ponieważ życie kobiety czasem bardzo się zmienia, a zmieniło się na pewno w przypadku tytułowej bohaterki, postanowiono stworzyć kontynuację tego hitu, która wcale nie jest gorsza od pierwotnej wersji. Obecnie singielka jest mężatką i matką małych bliźniaków. Oj, będzie się działo i będzie też z czego się pośmiać.

Spektakl trwa 100 minut bez przerwy. Przedstawienie odbędzie na dużej scenie Teatru Siemaszkowej.

Bilety w cenie: parter – 60 zł/ balkon – 40 zł.

Kadr ze spektaklu "Singielka 2, czyli Matka Polka" Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, na zdjęciu Anna Guzik-Tylka.
Fot. Archiwum Teatru w Bielsku-Białej.

Ten wieczór także zakończy się przy wybornej muzyce i winie. Z piosenką recitalową wystąpi Małgorzata Pruchnik-Chołka, a towarzyszyć jej będzie przy fortepianie Tomasz Jachym. Scena w foyer teatru.

Bilet w cenie 50 zł.

Uroczyste zakończenie 25. Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych

Te cztery dni to nie koniec karnawałowego ucztowania w miłym towarzystwie ze sztuką i dobrym winem. 25. Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe będą miały swoją kontynuację 28 lutego 2019 r. (czwartek). Teatr Siemaszkowej w Rzeszowie zaprosi spragnionych sztuki w swoje progi na godz. 16:30 na finisaż (zakończenie) wystawy pt.: „RZE design”, która jest prezentacją prac dyplomowych studentów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

A o godz. 18.00 odbędzie się bardzo intrygujące wydarzenie - absolutna nowość, której inicjatorką jest Martyna Łyko, patronująca Scenie Nowej Dramaturgii w Teatrze Siemaszkowej. Do Rzeszowa na okres 24 godzin przybędą zaproszeni do współpracy reżyserzy i dramaturdzy na tzw.: „Speed Dating” teatralny. Co to jest „speed dating” zapewne nie trzeba nikomu tłumaczyć, zwrot ten oznacza po prostu szybką randkę. W „speed datingu” teatralnym chodzi mniej więcej o to samo, z tym że finał będzie nieco inny niż w przypadku tradycyjnej szybkiej ranki. A jak to odbędzie się w praktyce? Przyjezdni goście - reżyserzy i dramaturdzy poświęcą ten 24 godzinny czas na poznanie miasta i siebie, dobiorą się w pary twórcze i wspólnie już jako duet, wykreują jakąś intrygującą formę sceniczną. Jak zapewnia regulamin tego projektu, zwycięska para ma gwarantowane, że to co wykreują, znajdzie się na stałe w repertuarze Teatru Siemaszkowej. A w trakcie tego konkretnego wieczoru, 28 lutego, my - publiczność będziemy mieć okazję przyglądnąć się temu, co wybrane pary wymyśliły i jak zdecydowały się to nam pokazać na scenie. Przyznacie, że zapowiada się ciekawie?

Po tym niekonwencjonalnym przeżyciu scenicznym wisienką na torcie wieczoru będzie oczywiście koncert. Dla publiczności rzeszowskiego Teatru Siemaszkowej wystąpi Paweł Kaczmarczy – kompozytor i wirtuoz improwizacji pianistycznych. Godz. 20.30 na scenie foyer teatru.

Bilet na speed dating i koncert w cenie 40 zł.

Jak Państwo widzą po analizie tego programu, szkoda nie pojawić się w tym czasie w teatrze choćby na jedno z wybranych wydarzeń.

Red.

Konferencja Prasowa w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, zapowiadająca 25. Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe. Od prawej: Jagoda Skowron, dyrektor teatru Jan Nowara, Barbara Napieraj - aktorka tego teatru, Martyna Łyko - koordynator projektu "Speed Dating" w ramach Sceny Nowej Dramaturgii.
Fot. Barbara Kędzierska

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4