Już w niedzielę gratka dla miłośników historii oręża polskiego i białej broni

KATEGORIA: KULTURA / 29 września 2022

Od lewej: Nóż japoński „HAMIDASHI”. Głownia: damast. Oprawa: drewno hinoki, laka, róg bawoli, stal, mosiądz, miedź, skóra raji. Następnie - Nóż „KARPACKI”. Głownia: damast. Oprawa: srebro, turkusy, heban, drewno, skóra i na końcu: Szabla „HUSARSKA”. Głownia: damast, oprawa: srebro, drewno, koźla skóra.
Fot. Muzeum Okręgowe Rzeszów.

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza Cię na wystawę jubileuszową ukazującą dorobek 45-lat pracy twórczej pochodzącego z Łańcuta Krzysztofa Panasa, cenionego w Polsce, jak i poza granicami kraju płatnerza. Spotkanie z mistrzem odbędzie się 2 października w niedzielę od 12.00.

Mega ciekawa wystawa!

W Muzeum Okręgowym w Rzeszowie można oglądać wystawę „Majster i uczniowie. 45-lecie pracy twórczej Krzysztofa Panasa”.

Wystawa zorganizowana została w oparciu o zbiory Krzysztofa Panasa oraz jego uczniów: Stanisława Maziarza, Marcina Kostkę, Mariusza Wywrockiego, Bernarda Górnego, Krzysztofa Górnego oraz Marcina Kościaka. Partnerem w realizacji przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Polskich Artystów Kowali SPAK. Prezentowana ekspozycja stanowić ma również doskonałą okazję do przybliżenia historii polskiego oręża oraz porównania polskiej broni białej z analogiczną bronią pochodzącą bardzo często z odległych części świata. Celem tego jubileuszowego przedsięwzięcia jest ponadto propagowania zanikającego rzemiosła zgodnego z dawną sztuką i tradycją. Wystawę będzie można zwiedzać do 28 lutego 2022 r., towarzyszy jej też piękny katalog pt. „Majster i uczniowie. 45-lat pracy twórczej Krzysztofa Pansa” do nabycia w sklepiku muzealnym lub na stronie e-sklepu.

A już w najbliższy weekend, a konkretnie w niedzielę 2 października Muzeum Okręgowe w Rzeszowie przy ul. 3 Maja 19 zaprasza na spotkanie z Krzysztofem Panasem, mistrzem płatnerskim, bohaterem aktualnej tej wystawy czasowej. O godz. 12.00 i 14.00 Krzysztof Panas osobiście będzie oprowadzał wszystkich chętnych po wystawie i prezentował swoje dzieła oraz prace swoich uczniów.

Wstęp na to spotkanie z artystą to niewielki koszt 10 zł, a z okazji „Weekendu seniora z kulturą” dla wszystkich osób powyżej 60 roku życia cena to tylko 6 zł.

Krzysztof Panas podczas procesu tworzenia swoich dzieł.
Fot. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

***

Krzysztof Panas urodził się w 1953 roku w Łańcucie. Naukę kowalstwa i metaloplastyki pobierał w Liceum Sztuk Plastycznych w Sędziszowie Małopolskim, które ukończył w 1974 r. W latach 1975-1976 studiował na Wydziale Konserwacji Rzeźby na ASP w Krakowie. Od wczesnej młodości pasjonował się bronią białą, czemu dał wyraz wykonując jako pracę dyplomową kopię siedemnastowiecznej karabeli. Krzysztof Panas specjalizuje się w wykonywaniu historycznej białej broni polskiej, a także orientalnej oraz broni egzotycznej z odległych epok i krajów. Swe wyroby wykonuje technikami tradycyjnymi. Od wielu lat jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Kowali. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą, gdzie zdobył wiele wyróżnień i medali. Jego prace znajdują się w ponad trzydziestu krajach świata. W 1985 roku Minister Kultury i Sztuki nadał mu honorowy tytuł „mistrza rzemiosła”. W publikacji towarzyszącej wystawie Mistrz pisze o sobie:

„Zdarza mi się mówić, że moje życie, to moja praca, a moja praca, to moje życie. Jestem szczęśliwym człowiekiem, gdyż przez całe życie zajmuję się tym, co z głębi serca lubię. W zasadzie mogę śmiało stwierdzić, że nie przepracowałem żadnego dnia. Spełnienie daje mi fakt, że robię coś z pożytkiem i pasją, dając przy okazji radość innym ludziom. Uwielbiam robić to, co robię i nie wyobrażam sobie innego zajęcia. Skupienia i czasu wymaga każdy proces, a mój czas jest odliczany nie dniami, a uderzeniami młotka. Moja praca to dla mnie relaks, wielka radość od rana do wieczora. Każdego dnia czeka na mnie moja Kuzienka. Moja Pieczara ‒ to moje królestwo”.

Oprac. Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4