Beatyfikacja i Rok Rodziny Ulmów. Wiele wydarzeń towarzyszących. Jest plan

KATEGORIA: KULTURA / 16 maja 2023

Fot. Michał Hubala/Biuro Prasowe UMWP

We wrześniu tego roku w Markowej odbędzie się beatyfikacja Rodziny Ulmów, którzy oddali swoje życie ratując Żydów w czasie II Wojny Światowej. W związku z tym Samorząd Województwa Podkarpackiego zaplanował szereg inicjatyw związanych z upamiętnieniem rodziny z Markowej. - To dla nas najważniejsze wydarzenie regionalne w tym roku - podkreślał we wtorek marszałek Władysław Ortyl.

Beatyfikacja we wrześniu

Beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się 10 września w Markowej. To właśnie tam żyli Józef i Wiktoria Ulmowie, którzy zaangażowali się w pomoc ukrywającym się rodzinom żydowskim w czasie II Wojny Światowej, za co wraz z szóstką dzieci (siódme w łonie matki) ponieśli śmierć z rąk niemieckich żołnierzy.

W związku z beatyfikacją rodziny Ulmów, Sejmik Województwa Podkarpackiego w styczniu zdecydował o ogłoszeniu Roku Rodziny Ulmów. Z tej okazji w naszym regionie odbędzie się szereg wydarzeń przypominających o „Samarytanach z Markowej”. O szczegółach inicjatyw upamiętniających Ulmów, mówili we wtorek 16 maja przedstawiciele samorządu województwa.

- Zaplanowaliśmy szereg przedsięwzięć, które będą realizowane z naszej inicjatywy. W ich organizację angażujemy wszystkie instytucje kulturalne i edukacyjne. Będziemy też uczestniczyć w projektach innych organizacji i stowarzyszeń. To ważne, aby promować to piękne dziedzictwo w regionie, ale też w kraju u zagranicą - powiedział marszałek województwa Władysław Ortyl.

Fot. Karol Woliński

Trwa nabór do konkursu

Jedną z inicjatyw nawiązujących do Roku Rodziny Ulmów, jest niedawno ogłoszony konkurs na projekty związane z promowaniem heroicznych działań Polaków ratujących Żydów w czasie wojny na terenie obecnego województwa podkarpackiego.

- Rodzina Ulmów jest swego rodzaju symbolem pomocy Żydom w czasie wojny, ale wszystkich osób, które udzielały takiego wsparcia czasie II Wojny Światowej na terenie Podkarpacia było więcej. Chcemy o nich przypomnieć - dodał Władysław Ortyl.

Na realizację zadań konkursowych województwo przygotowało dofinansowanie w wysokości 200 tys. zł. Jeden projekt może uzyskać maksymalnie 30 tys. zł. Pieniądze mogą zostać wykorzystane na dowolnego rodzaju przedsięwzięcia kulturalne – festiwale, konferencje, koncerty, filmy, wystawy, warsztaty edukacyjne czy konkursy. Podmioty, które mogą składać wnioski o grant muszą prowadzić działalność statutową w zakresie kultury.

Fot. Karol Woliński

- Chcemy by nasi bohaterowie z Markowej patronowali temu konkursowi, adresujemy go do całego Podkarpacia, takich historii w naszym regionie było bardzo dużo, czasami wydają się one zapomniane, dlatego warto do nich wrócić, pokazać je w szerszym wymiarze - tłumaczył Robert Godek, dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim.

Nabór ofert trwa do 31 maja, wyniki konkursu powinny być znane przed 30 czerwca. Projekty, które otrzymają dofinansowanie mają zostać zrealizowane w terminie od 1 sierpnia do 31 grudnia tego roku.

Specjalny plan działań

To oczywiście nie wszystko jeżeli chodzi o wydarzenia towarzyszące beatyfikacji rodziny Ulmów. Zarząd Województwa w kwietniu opracował specjalny plan działań promujących dziedzictwo „Samarytan z Markowej”

- Beatyfikacja Rodziny Ulmów będzie wydarzeniem o charakterze religijnym, ale ma też ogromną wagę społeczną. Chcemy by stało się to pretekstem do szerokiej prezentacji historii rodziny Ulmów, ale też Polaków ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej - mówił Michał Tabisz, pełnomocnik Zarządu Województwa Podkarpackiego ds. koordynacji przedsięwzięć związanych z beatyfikacją Rodziny Ulmów.

Wśród wydarzeń nawiązujących do tragicznych wydarzeń z Markowej, będzie tegoroczny Koncert Jednego Serca Jednego Ducha, który odbędzie się w czerwcu w Rzeszowie.

- Koncert nabierze w tym roku wyjątkowego charakteru, upamiętniającego rodzinę Ulmów i jej dziedzictwo - podkreślał Tabisz.

Fot. Karol Woliński

Oprócz tego, dzień przed mszą beatyfikacyjną w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się widowisko słowno-muzyczne dedykowane historii rodziny Ulmów. Na Podkarpacie zostaną również zaproszeni przedstawiciele żydowskich rodzin uratowanych przez mieszkańców Markowej i Podkarpacia.

Dziedzictwo rodziny Ulmów ma być też promowane zagranicą m.in. w Brukseli czy Rzymie. Ich historia będzie prezentowana podczas Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli i Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie planują organizację konferencji naukowej poświęconej rodzinie z Markowej.

- Na pewno pojawią się dodatkowe wydarzenia - dodał Michał Tabisz.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4