„Błogosławiona”. Projekcja filmu o Natalii Tułasiewicz. Na spotkanie zaprasza IPN

KATEGORIA: KULTURA / 9 października 2023

Obraz bł. Natalii Tułasiewicz w kościele farnym w Rzeszowie
Fot. Paweł Bialic/CzytajRzeszów.pl

Oddział lnstytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie zaprasza na projekcję filmu „Błogosławiona” oraz spotkanie z Wandą Różycką-Zborowską, reżyser filmu oraz Natalią Tułasiewicz-Wala, krewną Błogosławionej Natalii Tułasiewicz. Wydarzenie odbędzie się 11 października (środa) o godz. 17:00 w kinie Zorza w Rzeszowie. Wstęp wolny na podtawie wejściówek do odebrania w IPN.

Program spotkania:

• Powitanie zaproszonych gości

• Emisja Filmu

• Spotkanie z Wandą Różycką-Zborowską, reżyser filmu oraz Natalią Tułasiewicz-Wala krewną Błogosławionej Natalii Tułasiewicz.

Wstęp wolny. Wejściówki do odebrania w Instytucie Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie (ul. Słowackiego 18) od 9 października.

Natalia Tułasiewicz (1906-1945) urodzona w Rzeszowie, polonistka, nauczycielka, poetka, była osobą nieprzeciętną, entuzjastką słowa i czynu. Chłonna wiedzy, świata, ludzi, kochająca przyrodę i podróże, zafascynowana kulturą, sztuką, muzyką, przejęta ideą apostolstwa ludzi świeckich w zachwycie nad dziełem stworzenia i w radości życia, niestrudzenie, samodzielnie i odważnie szukała swej własnej drogi ku świętości.

W czasie II wojny światowej w 1943 r. wyjechała jako pełnomocnik – emisariusz Rządu Londyńskiego i świecki apostoł do Hanoweru, by pomagać przerażonym i zagubionym pracownikom przymusowym. Słaba fizycznie, silna duchem, po wielu godzinach codziennej, ciężkiej pracy w fabryce, realizowała w skrajnie trudnych warunkach, posługę religijno-społeczno-oświatową.

W wyniku dekonspiracji po wizycie kuriera z Polski więziono ją w Hanowerze, potem w Kolonii. Była w śledztwie torturowana. W 1944 r. odesłano ją z wyrokiem śmierci do obozu w Ravensbrück. Wycieńczona ciężką fizyczną pracą, gruźlicą, głodem, nie ustaje w swojej misji ewangelizacyjnej. I choć marzyła o powojennej pracy literacko-apostolskiej, nie chciała się ukrywać, całkowicie zdana na wolę Bożą.

W Wielki Piątek 30 marca 1945 r. podczas ostatniej selekcji w obozie zakwalifikowano Natalię do stracenia, a 31 marca 1945 r. dokonało się życie Natalii – zabrano ją do gazu. Alianci i Rosjanie stali już u bram obozu.

Kościół potwierdził wielkość heroicznych cnót i świętość ofiary Natalii aktem beatyfikacyjnym 13 czerwca 1999 roku w Warszawie w czasie VI pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Błogosławiona Natalia Tułasiewicz jest patronką nauczycieli w Polsce.

Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie.

Red.

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4