Malarstwo nokturnowe. Już w niedzielę w muzeum wykład ze zwiedzaniem

KATEGORIA: KULTURA / 1 grudnia 2023

Fragment obrazu Maximiliana Josepha Schinnagla (1697-1762) pt. „Suszenie sieci”
Fot. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

„Co widać na „czarnych” obrazach w muzeum? Motyw nocy w malarstwie”. Już w niedzielę, 3 grudnia o godz. 13.00 Muzeum Okręgowe w Rzeszowie w ramach cyklu „Kulturalne niedziele” zaprasza na spotkanie poświęcone motywowi nocy w malarstwie europejskim. Wstęp wolny!

Dzięki dofinansowaniu ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego w ramach programu rządowego „Wspieranie działań muzealnych” oraz środków marszałka Województwa Podkarpackiego, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie realizuje projekt Konserwacja obrazów z kolekcji muzealnej „Galeria Dąmbskich”.

Konserwacji poddano 8 obrazów wraz z ramami, które dotychczas z powodu złego stanu zachowania przechowywane były w magazynach. Rezultaty przeprowadzonych działań restauratorskich można zobaczyć na okolicznościowej wystawie w muzealnym refektarzu do 17 grudnia 2023 roku. Ponadto w ramach projektu muzeum zaprasza do bezpłatnego uczestnictwa w lekcji muzealnej pt. „Aż się przedmiot ucukruje” oraz w dwóch spotkaniach w ramach cyklu „Kulturalne niedziele”.

W niedzielę 3 grudnia o godzinie 13.00 odbędzie się pierwsze spotkanie zatytułowane „Co widać na „czarnych” obrazach w muzeum? Motyw nocy w malarstwie”. Podczas wykładu oraz zwiedzania muzealnej ekspozycji uczestnicy zapoznają z malarstwem nokturnowym. Związane jest to z dwoma zakonserwowanymi obrazami Maximiliana Josepha Schinnagla (1697-1762) pt. „Holowanie okrętu” i „Suszenie sieci”.

- Malarstwo nokturnowe, o którym złośliwie mówi się „obrazy, na których nic nie widać”, pozornie wydaję się trudne w odbiorze. Na niedzielnym spotkaniu przekonamy się, czy jest tak rzeczywiście. Zobaczymy więc jakie treści skrywają muzealne płótna wypełnione subtelną gradacją szarości i czerni, rozmytymi konturami, niejednoznacznymi kształtami, które z mroku wydobywa blada poświata księżyca … - zapowiadają organizatorzy.

KULTURALNE NIEDZIELE, 3 grudnia 2023, godz. 13.00, wstęp wolny

Prowadzący: dr Michał Rut

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4