Ta komisja ma dobrą rękę do udanych wyborów. Czy i tym razem im się uda?

KATEGORIA: KULTURA / 11 kwietnia 2019

Kadr z filmu „Rzeszowskie Janusze” w reż. Jakuba Kowalskieo i Ilony Duszy-Kowalskiej.
Fot. Archiwum Podkarpackiej Komisji Filmowej

Podkarpacka Komisja Filmowa zasłynęła już i to bez przesady można stwierdzić, że nawet i w świecie, chociażby poprzez wsparcie finansowe przyznane między innymi jednej z najsłynniejszych polskich produkcji jaką jest „Zimna Wojna” wyreżyserowana przez Pawła Pawlikowskiego, która nieomal otarła się o statuetkę Oskara, bo walczyła o nią aż w trzech kategoriach.

To oczywiście nie jedyny film najpierw wybrany przez PKF w konkursie, a potem dofinansowany. Poza materialnym wsparciem, nasza regionalna Komisja Filmowa proponuje twórcom wsparcie również w innym zakresie, przy produkcjach którym patronuje i powstających w Rzeszowie, czy też innych miastach województwa podkarpackiego.

Z pewnością zatem twórcy „noszący w sobie” różne projekty filmowe ucieszą się z faktu, że od środy, 10 kwietnia 2019 r. właśnie Podkarpacka Komisja Filmowa, działająca w strukturze Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, ogłosiła konkurs na wspieranie produkcji filmowej pod nazwą „Podkarpacka Kronika Filmowa” - edycja 2019.

Łączna pula środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów filmowych wynosi 80 000 zł, a środki te, przeznaczone na realizację konkursu pochodzą z budżetu województwa podkarpackiego. Propozycją tą szczególnie powinni zainteresować się producenci filmowi, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe. PKF na zgłoszenia czeka do 6 maja 2019 r.

Celem wspomnianego Konkursu jest utrwalenie w postaci filmów - wydarzeń, miejsc i ludzi związanych z Podkarpaciem. Ta inicjatywa konkursowa konkretnie posłuży dokumentowaniu historii, teraźniejszości i dziedzictwa kulturowego naszego regionu.

Przy poprzednich trzech edycjach tego konkursu dofinansowano 18 filmów kwotą 240 tys. złotych. Wśród nich można znaleźć m.in. produkcje o Edwardzie Januszu czy Franciszku Kotuli. Większość filmów emitowana była w TVP3 Rzeszów, oddziałach regionalnych oraz podczas pokazów premierowych organizowanych w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Filmy „Kolekcja” w reż. Marcina Polara oraz „Wypasiony raj” w reż. Rafała Gużkowskiego prezentowane były na Krakowskim Festiwalu Filmowym, pierwszy w konkursie głównym, drugi w panoramie.

Regulamin konkursu oraz dokumenty aplikacyjne dostępne są na stronie internetowej Podkarpackiej Komisji Filmowej.

Natomiast w najbliższy piątek, 12 kwietnia zostanie ogłoszona 3. edycja konkursu na wspieranie produkcji filmowej w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego.

Fundusz ten powstał w 2017 roku. Jego powstanie było powodowane chęcią wsparcia produkcji, które mają i mogą się przyczynić do kulturalnej, turystycznej i gospodarczej promocji Podkarpacia.

Warunkiem otrzymania wsparcia finansowego jest powiązanie produkcji z województwem podkarpackim poprzez m.in.: tematykę, twórców (przedsiębiorców i specjalistów z branży audiowizualnej działających w regionie), a przede wszystkim poprzez miejsce realizacji filmu. W ciągu dwóch poprzednich edycji konkursu, Podkarpacka Komisja Filmowa wsparła produkcję 7 filmów, w tym 5 filmów fabularnych, 1 dokumentalnego i 1 filmu animowanego. Wśród nich znalazły się: „Zimna wojna” w reż. Pawła Pawlikowskiego, „Ułaskawienie” w reż. Jana Jakuba Kolskiego, „Eter” w reż. Krzysztofa Zanussiego, „Władcy Przygód. Stad do Oblivio” w reż. Tomasz Szafrańskiego, „Boże Ciało” w reż. Jana Komasy, „Insekt” w reż. Marcina Podolca i „Polski Schindler” w reż. Barbary Necek.

Środki Funduszu pochodzą z dotacji budżetu województwa podkarpackiego. Pula tych środków w 2019 roku wynosi 500 tys. zł. Termin przyjmowania wniosków upływa 13 maja 2019 r.

Ciekawi nas kto tym razem zakwalifikowany zostanie przez Podkarpacką Komisję Filmową do stworzenia dokumentu, filmu fabularnego, czy też innego rodzaju produkcji filmowej ukazującej nasz region. Ciekawe też czy i tym razem będą to produkcje zauważone w Polsce i na świecie? Ale o tym przekonamy się za jakiś czas. Życzymy powodzenia i udanych realizacji twórcom, którym poszczęści się w pozyskaniu środków od Podkarpackiej Komisji Filmowej na swoje realizacje filmowe.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4